Scenariusz zajęć dla edukacji wczesnoszkolnej
Temat zajęć: Owoce i warzywa są zdrowe.
Czas trwania zajęć: 90 minut
Klasa 2
Cel główny: Dziecko zna wartości odżywcze owoców i warzyw, dostrzega konieczność ich spożywania
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi z uwagą słuchać muzyki, określa jej nastrój,
- rozpoznaje i nazywa warzywa i owoce
- układa wyrazy z rozsypanki wyrazowej,
- czyta wyraźnie wiersz,
- wypowiada się na podany temat,
- posługuje się pojęciem „witamina”,
- zna wpływ wybranych witamin na organizm człowieka,
- uzasadnia konieczność spożywania surowych owoców i warzyw,
- zna wartości odżywcze warzyw i owoców,
- pamięta o konieczności mycia rąk oraz mycia warzyw i owoców przed jedzeniem,
- potrafi uważnie słuchać wypowiedzi innych,
- twórczo pracuje w grupie,
- aktywnie uczestniczy w zabawach dydaktycznych i ruchowych,
- potrafi wyrażać swoje poglądy, dokonać oceny i samooceny,
- namalować wybrane warzywo lub owoc,
- wie jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia
- umie współdziałać w grupie podczas pracy i zabawy zaśpiewać piosenkę „Witaminki, witaminki”,
- układa wyrazy według kolejności alfabetycznej,
Formy pracy:
̶ indywidualna
̶ zespołowa
̶ grupowa
Metody:
- aktywizujące,
- praktyczne,
- eksponujące,
- aktywizujące,
- podające
Środki dydaktyczne:
- magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”,
- rozsypanka wyrazowa,
- naturalne okazy warzyw i owoców,
- zagadki,
- „Owocowa zabawa” – kartoniki przedstawiające owoce, komplet nazw owoców,
- „Warzywa i owoce” – kartoniki z wyrazami dla czterech grup,
- wiersz Ireny Landau pt. „Możecie spytać...”,
- kartony lub kartki z bloku, mazaki, kredki,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel zwraca się do uczniów:
Witam te dzieci:
- które dziś dobrze się czują,
- które są smutne,
- którym nie chciało się dziś przyjść do szkoły,
- które chętnie przyszły do szkoły,
- które są ciekawe, co też dzisiaj będzie się działo na zajęciach,
- które są gotowe do zajęć.
Dzieci, które czują się powitane, machają ręką i krzyczą: Hej!
2. Rozsypanka wyrazowa
Nauczyciel przyczepia do tablicy wyrazy. Zadaniem dzieci jest ułożenie tematu dnia: Owoce i warzywa są zdrowe.
3. Układanie wyrazów według kolejności alfabetycznej- „Warzywa i owoce”.
Dzieci losują z woreczka karteczki na których są określone warzywa i owoce: jabłka, gruszki, cebule, marchewki. Podział grupy według znaków. Nauczyciel przypomina zasady pracy w grupach.
Następnie każda grupa otrzymuje koperty w których są wyrazy: cebula, buraki, cytryna, gruszka, rzodkiewka, sałata, pietruszka, kapusta, jabłko, ogórek, marchew, jabłko, cebula. Zadanie polega na ułożeniu ich w kolejności alfabetycznej. W razie problemów nauczyciel naprowadza uczniów, motywuje do dalszej pracy.
4.Rozwiązywanie zagadek
Prowadzący czyta zagadki, a dzieci podają prawidłowe odpowiedzi. Nauczyciel przyczepia wyrazy na tablicy. Zwraca uwagę na trudności ortograficzne, które mogą się pojawić przy pisaniu tych wyrazów.
Czy już kiedyś słyszeliście,
aby „raki” miały liście.
Znam ja jeden przykład taki,
raki z liśćmi to...
( buraki)
Co to za pękata pani,
koszulek wiele na niej,
jej warkocz, powiem w sekrecie
z twarogiem czasem jecie.
(cebula)
Ma kształt żarówki,
lecz wcale nie świeci,
gdy jest dojrzała,
zjadają ja dzieci.
(gruszka)
Na ogonie złota głowa.
Smaczne pestki w sobie chowa.
(dynia)
Różowo zakwitło wiosną,
Przez lato pięknie urosło.
Jesienią w zadzie dojrzało.
Rumiane, okrągłe, zapachniało.
(jabłko)
Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
(pietruszka)
Rośnie w polu, ma żółte kolby.
(kukurydza)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony.
(ogórek)
Jaka to głowa duża, czy mała,
Z zielonych liści składa się cała.
(kapusta, sałata)
Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.
(śliwka)
Czerwieni się ze wstydu.
Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych liści wisi na ogonku.
(wiśnia)
Z wierzchu czerwona, a w środku biała.
Kiedyś ją jadłeś w język cię szczypała.
(rzodkiewka)
5. Zapoznanie dzieci z wierszem Ireny Landau pt.: „Możecie spytać...”
„Możecie spytać...”
Możecie spytać kogo zechcecie,
bo przecież nie jest to nowina,
że jest najzdrowsza i najsmaczniejsza
zwyczajna witamina.
Witamina A, witamina B, witamina C, a także PP!
Teraz, skoro to już wiemy, witaminy wszyscy jemy.
Pyszne jabłka i cytryny,
boróweczki i maliny,
marchew, seler, nać pietruszki
i jagody oraz gruszki,
szpinak, smaczne pomidory,
groch, kapustę oraz pory,
kartofelki, zupę z dyni.
Jednym słowem – WITAMINY!
Irena Landau
6. Rozmowa na temat treści utworu:
Uczniowie wymieniają nazwy warzyw i owoców, które zostały zamieszczone w wierszu.
Nauczyciel zadaje pytania:
- Kto wie, co to są witaminy?
- Dlaczego powinniśmy spożywać witaminy?
- Które witaminy są wymienione w wierszu?
- Jakie znacie inne witaminy?
- Dlaczego określa się je literami alfabetu?
- Gdzie najczęściej spotykamy witaminy?
- Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego wzroku i wzrostu, a także wpływa na zwiększenie odporności na infekcje. Znajduje się w marchewce, pomidorach, warzywach liściastych o ciemnozielonej barwie. Niedobór jej prowadzi do kłopotów z widzeniem (tzw. kurza ślepota), chorób skóry i błon śluzowych oraz zahamowania wzrostu.
- Witaminy grupy B występują m.in. w roślinach strączkowych. Ich niedobór może spowodować pęknięcia i zmiany wokół ust, w okolicy nosa i oczu, a także niedokrwistość.
- Witamina C przyspiesza gojenie się ran, jest niezbędna dla wzrostu i rozwoju kości. Źródło witaminy C stanowią owoce róży ogrodowej i dzikiej, porzeczki, maliny, truskawki, pomarańcze, cytryny, poziomki, jeżyny. Najbogatszym naturalnym źródłem witaminy C są takie warzywa jak: brukselka, kalafior, kapusta włoska i biała, chrzan, pomidory, szczypior, koper, nać pietruszki. Podczas gotowania ta rozpuszczalna w wodzie witamina może ulec zniszczeniu. Niedobór jej wpływa na zmniejszenie odporności na infekcje, trudne gojenie się ran, obrzęk i krwawienie dziąseł, bóle mięśni i stawów oraz niedokrwistość).
6. Wysłuchanie piosenki pt. „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki” w wykonaniu „Fasolek”
„Witaminki, witaminki”
Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inny chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.
mówione: dlaczego Jasio wciąż mizernieje,
bo to głuptasek, witamin nie je
ref.: Witaminki witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki. (bis)
Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
gruszka, pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.
mówione: Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa
ref.: Witaminki witaminki... (bis)
MNIAM! MNIAM!
Określenie nastroju piosenki oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie: Do czego w piosence zachęcane są wszystkie dzieci? (Do spożywania owoców i warzyw, ponieważ mają one wiele witamin).
7. Rozmowa na temat wartości odżywczych oraz higieny spożywania warzyw i owoców.
Uczniowie siedzą w kręgu. Nauczyciel pyta:
- Które warzywa jadacie najczęściej? W jakiej postaci?
- Które potrawy z warzyw są najbardziej wartościowe?
- Jakie surówki jadacie?
- W jakim celu stworzono program „Owoce w szkole”?
- Jakie wartości odżywcze mają owoce i warzywa?
- Jak często należy spożywać owoce i warzywa
- Co należy zrobić z owocami i warzywami przed jedzeniem i dlaczego?
8. Wspólne śpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”.
9. Zabawa w rozpoznawanie warzyw i owoców za pomocą zmysłu dotyku i węchu.
Przed przystąpieniem do zabawy nauczyciel tłumaczy dzieciom, ze otaczający nas świat możemy rozpoznawać różnymi zmysłami ( wzrokiem, węchem, smakiem i słuchem).
Uczniowie siadają w kręgu, jedno dziecko ma zawiązane oczy dostaje do ręki owoc lub warzywo, jego zadaniem jest rozpoznanie go.
Nauczyciel pokazuje dzieciom naturalne okazy warzyw i owoców. Ich zadaniem jest nazwanie warzyw i owoców. Wyróżnianie części składowych rośliny.
a) Wypowiedzi dzieci poprzedzone obejrzeniem okazów warzyw.
- Z jakich części składa się marchewka?
- Co powiesz o sałacie czy kapuście?
- Jak rośnie ziemniak? Powiedź, z jakich części się składa ta roślina?
b) Wyciągnięcie wniosków.
Rośliny składają się z części podziemnej i nadziemnej
10. Wykonanie plakatu - „Owoce i warzywa są zdrowe”.
Dzieci malują swój ulubiony owoc lub warzywo. Następnie wklejają go na karton. Powieszenie plakatu promującego jedzenie warzyw i owoców.
Podsumowanie zajęć
Wspólne podsumowanie zajęć – dyskusja na temat:
- Dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw, co zawierają?
Wniosek – Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.
11. Ewaluacja zajęć
Dzieci otrzymują kontury jabłka, jeżeli zajęcia im się podobały rysują uśmiech, jeżeli średnio prostą kreskę, a jeśli nie podobały się wykrzywioną minkę.
12. Pożegnanie
Dzieci stoją w kręgu i śpiewają piosenkę pt. „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.
Opracowała: Dorota Szendlermajer-Grudzińska
Literatura:
1. Adamczyk Gabriel, Breitkopf Bogusława, Warwa Zbigniew, „Edukacja prozdrowotna dla klas 4-6. Ścieżka edukacyjna”, WSiP, Warszawa, 1999.
2. Gumowska Irena, „Od ananasa do ziemniaka. Mały leksykon produktów spożywczych”, Wydawnictwo Związkowe CRZZ, Warszawa, 1970.
3. Kitlińska-Pięta Halina, Orzechowska Zenona, Stępień Magdalena, „Z Ekoludkiem w szkole. Podręcznik z ćwiczeniami do nauczania zintegrowanego w klasie II. Część II. Ja i świat techniki”, „Żak” – Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej, Warszawa, 2000.
4. Kitlińska –Pięta Halina, Orzechowska Zenona, „Scenariusz zajęć całodniowych – klasa II, część 2”, „Żak” – Wydawnictwo Edukacyjne Zofii Dobkowskiej, Warszawa, 2000.
5. Klisowska Elżbieta, „Technika. Klasa III. Przewodnik metodyczny”, Kielecka Oficyna Wydawnicza PW „Mac” S.A., Kielce, 1996.
6. Krukowa A., Wachnik Z., Kolczyńska M., „Przetwory spożywcze w prawidłowym żywieniu dzieci”, Watra, Warszawa, 1973.
7. Lemnis Maria, Vitry Henryk, „Iskier przewodnik sztuki kulinarnej”, Iskry, Warszawa, 1976.
8. Stasica Jadwiga, „160 pomysłów na nauczanie zintegrowane w klasach I-III. Przyroda”, ©Copyright by Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków, 2001.
9. Wiśniewska Grażyna, „Lekcja inaczej” – „Czym jest radość?”.
10. Ewa Skorek „Księga Zagadek” Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków, 2005.
Załącznik nr