KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa: 5-6- latki
Data: 18.04.2012
Prowadząca: Kinga Firganek
Temat bloku: Nowinki z wiejskiego podwórka.
Temat dnia: Jakie zwierzęta spotkamy na wiejskim podwórku? – zapoznanie z wyglądem
i nazwami dorosłych i młodych zwierząt hodowanych na wsi oraz z nazwami ich domów na podstawie piosenki „W wiejskiej zagrodzie”.
Cele ogólne:
- zapoznanie z dorosłymi i młodymi zwierzętami hodowanymi na wsi
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje i wymienia zwierzęta hodowlane,
- zna nazwy dorosłych i młodych zwierząt hodowlanych
- nazywa domy zwierząt wiejskich,
- rozpoznaje i naśladuje charakterystyczne odgłosy wydawane przez zwierzęta z wiejskiego podwórka,
- potrafi podzielić słowa na sylaby i głoski,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach i zajęciach,
- rozpoznaje przedmioty po dotyku (figurki zwierząt hodowlanych),
- doskonali umiejętność liczenia,
- rozwija spostrzegawczość,
- składa puzzle, obrazki z części,
- współpracuje z partnerem z pary i innymi dziećmi,
Metody:
- słowna (pogadanka, polecenia),
- czynna (aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zadań stawianych do wykonania).
- oglądowa (pokaz, obserwacja).
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- w zespołach (w parach)
Środki dydaktyczne:
- koszyk z produktami pochodzenia zwierzęcego (sery, mleko, jogurt, szynka, wełna itp.), tekst piosenki „W wiejskiej zagrodzie”, ilustracje zwierząt do piosenki, napisy do globalnego czytania, ilustracje domów zwierząt (chlewik, obora, kurnik, stajnia), emblematy (kura, krowa, koń, świnia) do zabawy ruchowej, karta pracy – dla każdego dziecka, kredki, obrazki zwierząt hodowlanych i ich cienie, gumowe figurki krowy, kota i indyka, owcy, chusta, obrazki zwierząt hodowlanych i ich kontury, kartoniki z kropkami do liczenia, obrazki z części, karta pracy, kredki, nożyczki, płyta z odgłosami zwierząt
Przebieg zajęć.
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do zajęcia. „O czym będziemy dzisiaj rozmawiać?” Dzieci oglądają przedmioty zgromadzone w koszyku i próbują odgadnąć skąd je mamy.
3. „W wiejskiej zagrodzie” – słuchanie piosenki śpiewanej przez nauczyciela. Podczas śpiewania piosenki nauczyciel wskazuje sylwety odpowiednich zwierząt hodowlanych.
4. Rozmowa na temat treści piosenki. Nazywanie dorosłych i młodych zwierząt hodowlanych, nazywanie domów zwierząt wiejskich. Dzielenie nazw na sylaby. Globalne czytanie napisów i umieszczanie ich pod odpowiednią ilustrację.
5. Przeliczanie zwierząt na ilustracji, dopasowywanie takiej samej ilości kropek.
6. Odszukiwanie i dopasowywanie cieni do poszczególnych sylwet zwierząt hodowlanych.
7. Zabawa ruchowa - orientacyjna „Zwierzątka do domu”. Dzieci wcielają się w postać zwierzątka z otrzymanego emblematu (kura, koń, krowa, świnia) i poruszają się po sali w rytm tamburyna. Akompaniament bębenka jest sygnałem do powrotu do domu (duże plansze z ilustracją i podpisem- kurnik, stajnia, obora, chlewik).Ponowny akompaniament tamburyna jest sygnałem do naśladowania zwierzątek. W trakcie zabawy nauczyciel zmienia położenie domków zwierząt.
8. Słuchanie odgłosów wydawanych przez wiejskie zwierzęta, zapamiętywanie ich kolejności i układanie odpowiednich ilustracji.
9. Jakie to zwierzątko? – rozpoznawanie po dotyku.
10. Dobieranie sylwet zwierząt wiejskich do ich konturów.
11. Składanie obrazków z części – praca w parach.
12. Praca plastyczna „Kotek”. Omówienie poszczególnych etapów tworzenia pracy:
- wycinanie elementów (figury geometryczne),
- układanie kotka według wzoru,
- naklejanie elementów,
- dorysowywanie pyszczka.
Zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas posługiwania się nożyczkami.
13. Likwidacja zajęcia.