KONSPEKT ZAJĘĆ
Grupa: 4-5-6- latki
Data: 23.05.2012
Prowadząca: Kinga Firganek
Temat bloku: Wiosna na łące.
Temat dnia: Na łące – zapoznanie ze zwierzętami mieszkającymi na łące na podstawie opowiadania D. Niewoli „Mieszkańcy łąki”. Kolorowy motylek – praca plastyczna
z kolorowego papieru, plasteliny i bibuły.
Cele ogólne:
- utrwalenie nazw i wyglądu zwierząt mieszkających na łące,
- rozwijanie sprawności manualnych.
Cele szczegółowe - dziecko:
- uważnie słucha opowiadania i wypowiada się na temat jego treści,
- rozpoznaje i wymienia nazwy wybranych zwierząt mieszkających na łące,
- potrafi podzielić słowa na sylaby i głoski,
- czyta napisy globalnie,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach i zajęciach,
- rozwija spostrzegawczość,
- określa położenie przedmiotów w przestrzeni,
- składa obrazki z 4, 5, 6 części,
- przelicza elementy stosując liczebniki główne i porządkowe,
- wykonuje pracę plastyczna wykorzystując przygotowane materiały.
Metody:
- słowna (pogadanka, polecenia),
- czynna (aktywnego uczestnictwa w zajęciach, zadań stawianych do wykonania).
- oglądowa (pokaz, obserwacja).
Formy:
- indywidualna,
- z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- opowiadanie D. Niewoli „Mieszkańcy łaki”, obrazek do opowiadania, obrazki mieszkańców łąki i ich cienie, napisy do globalnego czytania, obrazki owadów pocięte na części, obrazki biedronek z różna ilością kropek, obrazki zwierząt mieszkających na łące różnej wielkości, sylwety motyli z różna ilością plamek, ilustracja łąki na dużym formacie, duże kwiaty w różnych kolorach, emblematy z motylami w różnych kolorach, magnetofon, nagranie:, wesołej melodii do tańca, odgłosów łąki, materiały plastyczne do wykonania motyla: papier kolorowy, plastelina, bibuła, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć.
1. Powitanie „Wszyscy są”.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie zagadki słuchowej o łące.
3. Słuchanie opowiadania D. Niewoli „Mieszkańcy łąki”.
Przedszkolaki poszły na łąkę. Dziewczynki zbierały kwiaty na bukiety i wianki, chłopcy bawili się w berka. Śmiechom i wesołym pokrzykiwaniom, jakie zwykle towarzyszą zabawie, nie było końca. Po chwili jednak pani przywołała dzieci i spytała:
- Czy ktoś z was widział mieszkańców łąki?
- Nie – odpowiedziała Ola.
- Nikt przecież na łące nie mieszka. Nie ma tu żadnych domów – dodał Marcin.
- Popatrzcie uważnie – poleciła pani.
I wówczas dzieciaki po cichutku i powoli, zaczęły rozglądać się w poszukiwaniu łąkowych lokatorów.
- Jest! Znalazłem! – wyrwało się Marcinowi.
Ale zaraz ciszej dokończył:
- Tam jest kopiec mrówek.
Wszystkie dzieciaki obserwowały teraz, jak te pracowite odrobinki znoszą różne trawki i patyczki. Potem udało im się jeszcze zobaczyć pasikonika i pszczołę, która fruwała od kwiatka do kwiatka i zbierała pyłek.
Ola zobaczyła biedronkę i szeptała jej znana rymowankę:
„Biedroneczko leć do nieba,
przynieś mi kawałek chleba”.
Po wycieczce dzieci dzieliły się wrażeniami. Pani zaś podsumowała:
- Na łące zawsze można dostrzec coś ciekawego. Trzeba tylko uważnie patrzeć.
- I zamknąć buzię – dodał Marcin.
A jakich mieszkańców łąki ty spotkałeś?
4. Rozmowa na temat opowiadania.
- Gdzie wybrały się przedszkolaki ze swoja panią?
- Czy na początku wycieczki dzieci zauważyły coś na łące?
- Co takiego zobaczyły dzieci na łące?
- Jakie zwierzęta można spotkać na łące?
5. Zadania do wykonania przez dzieci:
• Odszukaj pasujący cień – zadaniem dzieci jest dopasowanie cieni do poszczególnych sylwet zwierząt mieszkających na łące, nazywanie ich, dzielenie nazw na sylaby i głoski. Globalne czytanie napisów i umieszczanie ich pod odpowiednią ilustracją.
• Złóż owady z 4, 5 lub 6 części – zadaniem dzieci jest odpowiednie dopasowanie części obrazków tak, by po ułożeniu ilustrowały motyla, pszczołę i mrówkę.
• Znajdź takie same zwierzątko, które mieszka na łące – zadaniem dzieci jest odszukanie takiego samego zwierzątka wśród kilku podobnych.
• Umieszczanie sylwet motyli na dużej planszy ilustrującej łąkę zgodnie ze wskazówkami nauczyciela. Stosowanie określeń oznaczających położenie przedmiotów w przestrzeni.
• Przeliczanie kropek na biedronkach i odszukiwanie biedronek do pary – z taką samą ilością kropek.
6. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Motyle i kwiaty”.
Dzieci – motyle – otrzymują emblematy z motylami w 5 kolorach. Na podłodze nauczyciel układa sylwety dużych kwiatów w takich samych kolorach, jak motyle. Dzieci poruszają się pomiędzy kwiatami w rytm melodii z CD. Podczas przerwy w muzyce przykucają na kwiatku w takim samym kolorze, jak motylek na emblemacie.
7. Kolorowy motylek– wycinanie sylwety z papieru kolorowego, nalepianie na kartce A4, ozdabianie plasteliną i kuleczkami z bibuły.
• Pokaz gotowej pracy wykonanej przez nauczyciela.
• Wyjaśnienie kolejnych etapów jej powstania.
• Samodzielna praca dzieci, zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo podczas posługiwania się nożyczkami.
• Oglądanie powstałych prac. Zorganizowanie wystawki.
8. Likwidacja zajęcia.