Konspekt zajęć z nauczania indywidualnego z uczniem upośledzonym umysłowo w stopniu umiarkowanym
Prowadząca: Sylwia Borowicz
Chłopiec z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, spastycznym porażeniem narządów ruchu – stan po mózgowym porażeniu dziecięcym, ze znaczną niesprawnością ruchową, uszkodzeniem wzroku, ograniczonym funkcjonowaniem małej motoryki.
Zajęcia nauczania indywidualnego z uczniem prowadzone są programem dla dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Cele ogólne:
- Podtrzymywanie tradycji i zwyczajów dotyczących świąt Bożego Narodzenia
Cele operacyjne:
a) w zakresie wiadomości - uczeń wie i rozumie:
- wie, że jednym ze zwyczajów przed Świętami Bożego Narodzenia jest ozdabianie choinki,
- zna ozdoby choinkowe: bombki, lampki, łańcuchy,
- wie, kto powinien włączać i wyłączać lampki choinkowe,
- zna piosenkę „Wesoła choinka”
b) w zakresie umiejętności - uczeń potrafi:
- odgadnąć zagadki tematyczne,
- rozpoznać i nazwać ozdoby choinkowe,
- dokonać segregacji ozdób choinkowych,
- przeliczyć zbiory ozdób w zakresie 5,
- rozpoznać na ilustracjach ozdoby choinkowe,
- rozpoznać produkty spożywcze potrzebne do zrobienia masy solnej,
- bawić się i ugniatać masę solną,
- odciskać foremki w masie solnej,
- zapamiętać fragment piosenki „Wesoła choinka”,
- improwizować na bębenku.
Cele rewalidacyjne:
- rozwijanie logicznego myślenia,
- pobudzanie zmysłów: dotyku, węchu, wzroku,
- rozwijanie zdolności koncentracji uwagi i spostrzegawczości,
- usprawnianie analizatora wzrokowego i słuchowego,
- rozwijanie słownictwa,
- usprawnianie manualne.
Metody :
1. Werbalna – pogadanka, rozmowa kierowana.
2. Poglądowa – pokaz.
3. Praktyczna działalność ucznia.
4. Obserwacja.
Formy :
1. Indywidualna
Środki dydaktyczne:
Zagadki dotyczące omawianej tematyki, worek z ozdobami choinkowymi, kolorowe ilustracje dużego formatu (bombka, dzwonek, zegarek, książka, okulary, grzybek choinkowy, gwiazdka), tekst opowiadania „Ubieramy choinkę”, torebka mąki, torebka soli kuchennej, foremki (gwiazdka, dzwoneczek, choinka), miska, kubek, płyta z piosenką „Wesoła choinka”, bębenek.
Przebieg zajęć
Zajęcia wstępne:
1. Powitanie.
2. Pogadanka na temat aktualnych spraw ucznia.
3. Określenie dnia tygodnia (wpisanie przez nauczyciela do zeszytu).
4. Określenie pogody.
5. Wyszukanie odpowiedniego koloru kredki do zakolorowania narysowanego przez nauczyciela konturu danego elementu pogody.
6. Rozmowa kierowana na temat zbliżających się świąt.
7. Przedstawienie tematu zajęć poprzez odczytanie zagadek przez nauczyciela.
Kolorowe, okrągłe błyszczące,
wiszą na zielonej
świątecznej gałązce. Bombki
Przyszła do nas z lasu
Teraz jest zielona,
Lecz gdy przyjdą święta,
Będzie wystrojona. Choinka
Wisząi na choince
całe kolorowe.
Małe pieski, małe kotki,
gwiazdki purpurowe.
Wiszą szyszki i orzeszki,
malutkie jabłuszka.
Duże jeże, muchomorki,
czerwone serduszka. Bombki
8. Zapisanie tematu zajęć przez nauczyciela do zeszytu.
Rozwinięcie:
1. Zaczarowany worek z ozdobami choinkowymi (wyciąganie z worka ozdób – stymulacja dotykowa, węchowa), rozpoznawanie i nazywanie ozdób przez ucznia.
2. Próba segregacji ozdób: bombki, łańcuchy, gwiazdki, aniołki itp., przeliczanie ozdób w zakresie 5.
3. Czytanie krótkiego opowiadania przez nauczyciela pt. „Ubieramy choinkę” i próby odpowiedzi na pytania.
4. Wyszukiwanie ilustracji ozdób choinkowych spośród ilustracji z różnymi przedmiotami.
5. Wklejenie obrazków ozdób choinkowych do zeszytu wspólnie z nauczycielem.
6. Wykonanie wspólnie z nauczycielem ozdób choinkowych z masy solnej (stymulacja dotykowa i usprawnianie manualne: mąka, sól, woda, ugniatanie, formowanie placków, odciskanie foremek, pozostawienie do wyschnięcia), posprzątanie stanowiska pracy.
7. Słuchanie piosenki : „Wesoła choinka”, swobodna improwizacja na bębenku.
Zajęcia końcowe:
1. Utrwalenie wiadomości z zajęć:
• O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
• Jakie święta się zbliżają? Czym stroimy choinkę?
2. Pożegnanie ucznia, udzielenie pochwały za pracę na zajęciach.