KONSPEKT LEKCJI J. ANGIELSKIEGO – THE OLD HOUSE.
PROWADZĄCY: Edyta Kulik
DATA: 2014-03-04
KLASA: II szkoła podstawowa
TEMAT LEKCJI: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z rozdziału „ The Old house”.
CZAS: 45 minut
CELE GŁÓWNE:
• Uczeń potrafi nazwać najbliższych członków swojej rodziny.
• Uczeń potrafi nazwać pomieszczenia w domu
• Uczeń poprawnie czyta i zapisuje nazwy określające najbliższe osoby oraz pomieszczenia w domu.
• Uczeń słucha i poprawnie nakleja nalepki
• Koloruje i wpisuje wyrazy na Obrazkowej stronie Biedronki Lucy.
CELE OPERACYJNE
- uczeń powtarza i utrwala nazwy pomieszczeń w domu
- uczeń przyswaja nazwy członków rodziny,
- uczeń pracuje nad poprawną wymową wyrażeń i słownictwa używanego w czasie lekcji,
- integracja uczniów,
METODY I FORMY PRACY:
- TPR- metoda reagowania całym ciałem ( total physical response)
-gry i zabawy językowe
FORMY PRACY:
- praca z całą klasą – chóralne powtarzanie
-praca indywidualna na forum klasy- wypowiedzi poszczególnych dzieci
- praca indywidualna- wykonywanie ćwiczeń
- praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-- tablica interaktywna,
- karty obrazkowe (członkowie rodziny Sandry)
- podręcznik
- karty wyrazowe z nazwami członków rodziny,
- magnetofon oraz płyta CD
-nalepki
PRZEBIEG LEKCJI:
1.Przywitanie się.
2.Warm up – rozgrzewka językowa – przypomnienie nazw pomieszczeń w domu biedronki Lucy oraz członków rodziny. Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły. Prosi, aby każdy zespół wybrał nazwę stworzonka dla swojego zespołu. Nauczyciel zapisuje nazwy zespołów na tablicy i rysuje korpus biedronki do wpisywania punktów pod każdą nazwą zespołu.
Nauczyciel ze stosu losuje w przypadkowej kolejności karty obrazkowe i prosi poszczególnych uczniów, aby udzieliło odpowiedzi, co jest na karcie obrazkowej. Za każdą poprawną odpowiedź grupa otrzymuje punkt. Nauczyciel wyjaśnia również, że jeśli uczniowie będą się przekrzykiwali to będą tracili zdobyte punkty. Zespół, którego biedronka ma najwięcej punktów wygrywa.
3. Posłuchaj, wklej nalepki i wpisz wyrazy.
Nauczyciel mówi: Find the stickers for unit 4. Pokazuje nalepki po kolei, a uczniowie mówią słowa. Mówi: Listen, and put the stickers on Lucy.
Odtwarza ścieżkę 11 na CD 2. Nauczyciel robi przerwy, dając czas dzieciom na wklejenie nalepek. Następnie sprawdza odpowiedź, pytając „ What’s number 1”? Dalej nauczyciel mówi: Now write the words to match the stickers”. Aby mieć pewność, że uczniowie wiedzą jak podpisać karty, nauczyciel wykorzystuje karty wyrazowe. Prosi pojedynczych uczniów, aby dopasowali karty wyrazowe do obrazkowych i umieścili właściwe napisy przy pasujących do nich kartach obrazkowych. Dzieci podpisują obrazki.
4. Znajdźcie i dopasujcie.
Nauczyciel zachęca uczniów, aby identyfikowali członków rodziny. Mówi: Find and match the words and Pictures”. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na przykład. Dzieci szukają wyrazów, a następnie dopasowują je do obrazków. Nauczyciel pokazuje kolejno obrazki i zachęca uczniów do ich nazywania.
5. Naklejcie nalepkę z biedronką Lucy.
Nauczyciel mówi: We’ve finished Unit 4. What have you Lenart in English? Are you happy with your work. Gdy uczniowie odpowiedzą na pytania mówi: Lucy the ladybird is very happy with your work. Put a sticker of Lucy here! I wskazuje miejsce na stronie w książce ucznia. Dzieci wklejają nalepkę z biedronką Lucy w swoich książkach, by pokazać, że z powodzeniem zakończyły pracę nad rozdziałem.
6. Picture dictionary- słownik obrazkowy.
Powiedz „ Find this page”. Na tablicy nauczyciel zapisuje str.77. prosi uczniów put the stickers . Po wklejeniu pyta what’s number 1.
7. Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie ćwiczeń na stronie 68. Mówi :Colour Picture and write the words for Unit 4. Przypomina dzieciom, że powinny zaglądać do podręcznika, kiedy zapomną jakiegoś słowa lub kiedy chcą się dowiedzieć, jak jakieś słowo napisać. Dzieci koloruja obrazki i wpisują kluczowe słowa z rozdziału 4.
8. Praca domowa.
Nauczyciel prosi uczniów, aby wykonały ćwiczeni 7 w zeszycie ćwiczeń. Objaśnia, że zadaniem uczniów uporządkowanie liter i wpisanie właściwych słów pod obrazkami.