Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich
Zabawy ruchowe przeprowadzone wspólnie w grupie III i VI
Prowadzące: p. D. Piekarczuk, p. J. Ćwik
Cele:
-tworzenie sytuacji mających na celu uczenie się zasad „ zdrowej rywalizacji „
-przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i gier ruchowych
-godzenie się z ewentualną porażką i radość z wygranej
-rozwijanie sprawności motorycznej i ruchowej u dzieci poprzez gry i zabawy
ruchowe
Cele operacyjne:
-rozwiązuje postawione przed nim zadania ruchowe bez pomocy nauczyciela lub
z niewielka pomocą
-doskonali własną sprawność ruchową poprzez wykonywanie ćwiczeń
rozwijających: zwinność, szybkość, koordynację ruchową
-wykonuje różne ruchy i elementy ćwiczeń płynnie z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych wzbogacając w ten sposób doświadczenia ruchów
-doskonali reakcje na sygnały: wzrokowe, dźwiękowe i słuchowe
-doskonali koordynację wzrokowo – ruchową
-wzmacnia poczucie własnej wartości ; cieszy się z wygranej, przyjmuje ewentualną porażkę
Formy pracy:
- praca w zespole
- praca indywidualna
Metody pracy:
praktycznego działania, słowna
Przebieg zajęcia
1.Przywitanie wszystkich uczestników
2.Wyjaśnienie zasad uczestnictwa w poszczególnych zabawach
3.Przedstawienie drużyn
4.Wspólne zabawy
5.Podziękowanie uczestnikom
Konkurencje w formie zabawy
1.Zabawa do muzyki ,, Jeśli chcesz bawić się'' Muzyczna zabawa nr 3
Wszystkie dzieci tworzą duży krąg - śpiewamy piosenkę i gestami ilustrujemy jej treść
2.Bieg z miotełką i balonikiem
Dzieci ustawione w rzędach zamiatają balonik miotełką po wyznaczonym torze.
3.Rzut do celu
Dzieci ustawione w rzędzie wrzucają woreczek do kosza.
Dzieci wrzucają woreczki do obręczy. Wygrywa drużyna, która wykona najwięcej celnych rzutów.
4.Bieg z woreczkami
Drużyny stoją na linii startu. Dzieci otrzymują woreczki, kładą je na głowie i biegną wyznaczoną trasą slalomu, wracając przekazują woreczek kolejnej osobie z drużyny.
5. Zbieranie piłek
Na gwizdek zostają rozsypane piłki,drużyny zbierają do odpowiednich pojemników
6. Grupowy skok
Pierwsze dziecko oddaje skok. Do miejsca skoku podchodzi drugie dziecko i oddaje swój skok z miejsca wyznaczonego przez poprzedniego kolegę; pozostaje na swoim miejscu. Trzeci kolego podchodzi do drugiego i oddaje swój skok. Tam też pozostaje, itd. Wygrywa ta drużyna, która dalej skoczy.
7.Kołowrotek
Dzieci nawijają wełnę na wrzeciona, konkurencja na czas.
8. Zabawa do muzyki ,,Tak -Nie'' z pozycji Śpiewanki pokazywanki.
9. Podziękowanie za wspólną zabawę.