SCENARIUSZ ZAJĘĆ KSZTAŁTUJĄCYCH KOMPETENCJE MATEMATYCZNE
Klasa I
Temat: W królestwie figur geometrycznych
Cele ogólne:
-rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur geometrycznych-koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,
-wyodrębnianie zbioru określonych figur geometrycznych,
-tworzenie zbiorów ze względu na kształt, wielkość, kolor,
-manipulowanie zestawem figur geometrycznych,
-układnie kompozycji z figur geometrycznych,
-doskonalenie sprawności manualnej,
-kształcenie spostrzegawczości i uwagi
Cele operacyjne- dziecko:
-rozpoznaje i nazywa podstawowe figury geometryczne- kolo, trójkąt, kwadrat, prostokąt,
-wyróżnia cechy wspólne przedmiotów,
-wskazuje podobieństwa i różnice pomiędzy figurami geometrycznymi,
-określa wygląd i cechy figur geometrycznych,
-analizując cechy figur geometrycznych liczy w zakresie d 1 do 4,
-potrafi wyodrębnić poznane figury geometryczne w przedmiotach codziennego użytku,
-potrafi z figur geometrycznych układać kompozycje i szlaczki,
-potrafi manipulować zestawem figur geometrycznych
Metody pracy:
Podające, czynne- zadania stawiane do wykonania, aktywizujące, rozmowa kierowana praktyczna działalność dziecka, giełda pomysłów, elementy masażu- relaksacji, zabawowe
Formy pracy:
Zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Klocki Dienese’a, szarfy, duże figury geometryczne z kolorowego brystolu (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt), magnesy, koperty, małe figury geometryczne- potrzebne do skonstruowania pajacyka geometrycznego, klej, kolorowa kartka z bloku technicznego, papier do komputera, kredki, mazaki, piosenka” Pajacyk”, wiersz M. Platy” Pajacyk”, bajka D. Wawiłow: „Posłuchajcie bajki nowej, prostokątnej i kwadratowej”, „Trójkątna Karolina”, „Kołowata wyspa”, nagrody- naklejki, karty pracy.
Przebieg zajęć:
1.Czytanie bajki D. Wawiłow „Posłuchajcie bajki nowej, prostokątnej i kwadratowej”, „Trójkątna Karolina”, „Kołowata wyspa”.
(jeśli w klasie jest dywan , dzieci mogą słuchać bajki siedząc na dywanie)
N. :Przeczytam wam dziś bajkę o czterech królestwach. Słuchajcie uważnie
I królestwo: ”Za górami, za lasami, tam gdzie rzeki płyną miodowe, było sobie kiedyś królestwo bardzo piękne i kwadratowe. Kwadratowe stały tam chatki, kwadratowe kwitły tam kwiatki, kwadratowe latały ważki, kwadratowe śpiewały ptaszki. Kwadratowy był sobie zamek, cztery wieże i most zwodzony, kwadratowe ogromne wrota, kwadratowe złote balkony. W kwadratowej, złotej koronie król zasiadał w sali na tronie, w kwadratową drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę.”
II królestwo: ”Nie opodal za siódmą rzeką stała góra, a na tej górze było sobie drugie królestwo, prostokątne i niezbyt duże. Prostokątne stały tam chatki, prostokątne kwitły tam kwiatki, prostokątne latały ważki, prostokątne śpiewały ptaszki. Prostokątny był również pałac, cztery wieże i most zwodzony, prostokątne ogromne wrota, prostokątne złote balkony. W prostokątnej złotej koronie król zasiadał na tronie, w prostokątną drapał się głowę i do ludu wygłaszał mowę.”
III królestwo: ”Po niebie granatowym trójkątne płyną chmury, trójkątny księżyc płynie i niesie sny trójkątnej Karolinie. I śni się Karolinie jak wśród trójkątnych maków trójkątny rycerz do niej na białym mknie rumaku. Lecz budzi się królewna i łzy trójkątne leje, bo wokół niej ocean i wicher straszny wieje. Trójkątne w górze chmury, trójkątne szumią fale. Pośrodku oceanu trójkątna skała sterczy, a na tej trójkątnej skale trójkątny sterczy pałac.
W trójkątnym tym pałacu królowa Karolina smażyła konfiturki, a wokół niej biegały trójkątne, śliczne dworki.”
IV królestwo; „Gdzieś tam, na końcu świata na oceanie bajek jest wyspa kołowata. Na drzewach wśród okrągłych dzięciołów i kukułek banany sobie rosną a wszystkie w kształcie kółek. W miasteczkach stoją domy okrągłe jak złotówki od ścian przez drzwi po dachy i dachówki. I w królestwie okropna jest atmosfera, gdzie spojrzysz dookoła, tam widzisz same koła. Podobno na tej wyspie dlatego tak się dzieje, ze król co wyspą władał był kiedyś kołodziejem. I robiąc w kółko koła tak przywykł do ich kształtu, że widząc inne formy od razu krzyczał: gwałtu. Trójkątom i kwadratom stawiamy zakaz wjazdu- niech żyją kołowrotki i koła od pojazdów.”
2. Rozmowa na temat bajki- wyodrębnienie kształtów występujących w bajce
-podobała się wam bajka?
-o czym była bajka?
-ile w bajce było królestw?
-jakie były królestwa, pamiętacie jakie kształty tam występowały?
-jakie było pierwsze królestwo, co w nim było kwadratowe?
-jakie było drugie królestwo, co w nim było prostokątne?
-jakie było trzecie królestwo, co w nim było trójkątne?
-jakie było czwarte królestwo, co w nim było okrągłe, co miało kształt koła?
3. Rozróżnianie kształtów i nazywanie figur geometrycznych
Dzieci siedzą w ławkach. Każde z nich ma zestaw klocków Dienese’a. N. bierze klocek- kwadrat i pokazuje go dzieciom. Czy wiecie co to za figura? Odnajdźcie i pokażcie mi taką samą figurę z waszego zestawu figur. Ile boków ma kwadrat, jakie one są(4 równe boki, prostokąt ma 4 boki, po dwie tej samej długości). Następnie nauczyciel przypina na tablicy omawianą figurę. Gdy na tablicy umieszczone są wszystkie cztery figury nauczycielka pyta: widzicie jakieś podobieństwa i różnice pomiędzy tymi figurami? –dzieci podają swoje propozycje, które następnie wspólnie z nauczycielką weryfikują.
4. Wyodrębnianie znanych figur geometrycznych w przedmiotach znajdujących się w klasie szkolnej oraz w znanych dzieciom przedmiotach codziennego użytku.
5. Wyodrębnianie zbiorów określonych figur geometrycznych i przeliczanie ich- praca w parach.
Dzieci układają w szarfach na ławkach zbiory figur zaproponowane przez nauczyciela i przeliczają je:
-zbiór figur geometrycznych ze względu na kształt(zbiór trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół),
-zbiór figur geometrycznych ze względu na wielkość(figury duże i figury małe),
-zbiór figur geometrycznych ze względu na kolor.
6. Zabawa ruchowa „Wędrówki figur”
Dzieci siadają w kole na dywanie. Każde dziecko wybiera sobie figurę z zestawu klocków Dienese’a i kładzie ją przed sobą. Na hasło nauczycielki: „kwadraty wędrują”, dzieci, które mają przed sobą kwadraty obiegają koło po zewnętrznej stronie, po czym zajmują swoje miejsce. Następnie wędrują koła, trójkąty, prostokąty, tak, aby wszystkie dzieci zostały wywołane.
7.Układanie z wyciętych figur geometrycznych pajacyka.
Dzieci siedzą przy stolikach, każde otrzymuje kopertę, w której są wycięte figury geometryczne. Nauczycielka czyta wiersz „Pajacyk” M. Platy a zadaniem dzieci jest ułożenie pajacyka zgodnie z czytaną przez nauczycielkę instrukcją.
„Hop- rączki w górę,
Hop- rączki w dół.
Co to za dziwny skaczący stwór?
Jest koło, kwadrat,
Prostokąt jest śliczny-
To nasz pajacyk geometryczny.
Głowa okrągła jest jak piłeczka,
A na tej głowie trójkątna czapeczka.
Oczka- małe koła, nos trójkąt niewielki,
Pajacyka usta- to prostokąt maciupeńki.
Kwadrat to brzuszek,
Ręce i nogi pajaca to prostokąty,
Na nich z kwadratów małe buciki,
I pajac jest już gotowy, aby z nami liczyć.”
8.Układanie z figur geometrycznych dowolnych kompozycji i szlaczków-praca w grupach (klocki Dienese’a)- przeliczanie figur geometrycznych, omawianie kompozycji.
9.Zabawa przy piosence ”Pajacyk”
Dzieci śpiewając piosenkę wykonują ruchy pajaca
„Mam pajaca ogromnego w kapturku,
Co wywija wciąż koziołki na sznurku,
Zgina ręce, zgina nogi,
Zawsze wesół i bez trwogi- ten pajacyk mój.
Raz mu się przygoda stała, oj, oj, oj,
Jedna nóżka się złamała, oj, oj, oj,
Biedny pajac cierpiał srodze,
Stojąc tak na jednej nodze,
Kto pomoże mu?
Weszła mama do pokoju: co ci co?
Ja naprawię nóżkę twoją, pokaż ją,
Obie nóżki naprawione,
Skaczą w tę i tamtą a stronę,
Ten pajacyk mój.”
10.Relaks, odprężenie, masaż- Narysujcie palcami na plecach kolegi wybraną figurę geometryczną.
11.Podziękowanie, pochwalenie i nagroda- naklejki.