X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22632
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie baśni - scenariusz zajęcia przeprowadzony w oparciu o elementy modelu edukacyjnego - Naturalna nauka języka

Cele główne:
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- doskonalenie umiejętności czytania wyrazów oraz prostych struktur zdaniowych
- nabywanie umiejętności samodzielnego i zespołowego radzenia sobie w sytuacjach zadaniowych
- aktywizowanie myślenia dziecka
Cele szczegółowe:
- formułowane w odniesieniu do każdego dziecka
Metody:
- „Naturalna nauka języka – nowy model pracy z dzieckiem”

Formy pracy:
- z całą grupą
- zespołowa
- indywidualna

Pomoce: emblematy z literami (b,a,j,k,a) w pięciu różnych kolorach; krzyżówka do rozwiązania z hasłem „bajka”; karta z zagadkami dotyczącymi bajek i napisy z tytułami; historyjka obrazkowa „Kopciuszek” oraz etykiety ze zdaniami do poszczególnych obrazków, indywidualne karty zadaniowe o zróżnicowanym stopniu trudności dla każdego dziecka, fragment bajki „Czerwony Kapturek” na CD, muzyka do zabaw ruchowych na CD

Literatura:
- E. Czerwińska, M. Narożnik „Słoneczna biblioteka – przewodnik metodyczny dla nauczycieli”.


Przebieg:
1. Wprowadzenie : Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem: „Bajka”.
2. „Jaka to bajka?” – wskazywanie odpowiedniego tytułu bajki na podstawie charakterystycznych przedmiotów.
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Te same litery” .
Dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach. Na mocne uderzenie w bębenek szukają dzieci z tymi samymi literkami i siadają ze sobą w kole. Na powtórne uderzenie w bębenek dzieci biegają swobodnie w różnych kierunkach sali. Sytuacja powtarza się analogicznie.
4. Dopasowywanie krótkich zdań do odpowiedniego obrazka historyjki obrazkowej „Kopciuszek”, czytanie globalne zdań z różnorodnym zabarwieniem emocjonalnym.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Krasnoludek” – dzieci poruszają się w rytm muzyki w rozsypce . Podczas przerwy w muzyce dzieci tworzą dwa koła. W środku małe koło utworzone przez dzieci, które posiadają wymieniony przez n-la emblemat np. kolor czerwony; na zewnątrz pozostałe dzieci. Dzieci znajdujące się w środku koła śpiewają znaną im piosnkę „Krasnoludek” wykonując wcześniej uzgodniony ruch. Sytuacja powtarza się analogicznie.
6. Praca w zespołach różnorodnych – układanie historyjki obrazkowej w odpowiedniej kolejności i dopasowanie do niej odpowiedniego podpisu, czytanie globalne tytułów bajek.
7. „Baśniowy taniec motyli” – zabawa ruchowa doskonaląca szybką reakcję na pauzę w muzyce.
Podczas muzyki dzieci wykonują swobodny taniec, podczas przerwy w muzyce dzieci siadają na kwiatku (przykucają). Gdy ponownie usłyszą muzykę motyle podrywają się do tańca.
8. Zróżnicowana praca w kącikach edukacyjnych. Omówienie przygotowanych kart pracy:
a) kącik czytania:
- układanie puzzli (4-6 elementów, praca według wzoru lub bez wzoru), przyklejanie elementów na karton, kolorowanie obrazka, czytanie globalne zdań umieszczonych pod obrazkiem)
-
b) kącik pisania:
- łączenie kropek i kolorowanie obrazka, pisanie imienia po śladzie
- rysowanie w ograniczonej przestrzeni (drogi Jasia i Małgosi do domu), kolorowanie obrazka, pisanie imienia po śladzie

c) kącik matematyczny:
- dzielenie zbioru krasnali na podzbiory rozłączne, oznaczanie podzbiorów oraz cyfr zgodnych z ilością krasnali dwoma różnymi kolorami

- oznaczanie wielkości krasnali od najmniejszego do największego za pomocą cyfr

- łączenie w pary jabłek i koszyków, przeliczanie elementów, ocenianie czego jest więcej, a czego mniej, rysowanie w ramkach tylu kółek ile narysowanych jest jabłek i koszyków, pisanie imienia po śladzie
- łączenie w pary jabłek i koszyków, przeliczanie elementów, ocenianie czego jest więcej, a czego mniej, oznaczanie liczby jabłek i koszyków za pomocą odpowiedniej cyfry, pisanie imienia po śladzie

d) kącik plastyczny:
- „Bajkowy świat” – praca plastyczna wykonana za pomocą pasteli lub farb plakatowych, pisanie imienia po śladzie.
- ozdabianie i wycinanie sukni Kopciuszka za pomocą bibuły lub kolorowego papieru, kolorowanie i wycinanie postaci Kopciuszka, pisanie imienia po śladzie.

e) kącik muzyczny:
- słuchanie fragmentu bajki, dobieranie odpowiedniej ilustracji zgodnej do słuchanego tekstu, dobieranie odpowiedniego podpisu, pisanie imienia po śladzie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.