SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa wiekowa: dzieci 6 i 5- letnie
Temat: Zabawy z wodą
Cele ogólne:
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;
- zapoznanie z właściwościami fizycznymi wody;
- wielozmysłowe poznanie wody;
- zachęcanie do wykonywania doświadczeń;
- poznanie nowej techniki plastycznej „mokre na mokrym”.
Cele operacyjne
Dziecko:
- rytmicznie wypowiada tekst;
- rozwiązuje zagadki słuchowe;
- wypowiada się na temat znaczenia wody w życiu człowieka;
- wyciąga wnioski z prostych doświadczeń;
- dzieli wyrazy na sylaby;
- uczestniczy w zabawie ruchowej;
- reaguje na sygnały dźwiękowe;
- tworzy zbiory na podstawie jednej cechy „tonie-nie tonie’;
- liczy elementy zbiorów i określa ich liczbę za pomocą liczebnika głównego;
- porównuje liczebność zbiorów;
- stosuje określenia „tyle samo”, „mniej o”, „więcej o”;
- wykonuje prace plastyczną z zastosowaniem poznanej techniki;
- współdziała w grupie tworząc prace plastyczną.
Formy: zbiorowa, praca w grupach, indywidualna.
Metody: oglądowa (obserwacja doświadczeń), słowna (rozmowa, wyjaśnianie poleceń), czynnościowa (samodzielne doświadczenia, zadania stawiane dziecku, zabawy badawcze).
Środki dydaktyczne: teks wyliczanki D. Wawiłow pt. „Dziwny pies”, magnetofon, płyta CD z nagraniem odgłosów wydawanych przez wodę, globus, plastikowa miska, pudełko, woda, przedmioty do wykonania doświadczeń: korek, gumowa piłeczka, plastikowa piłeczka, balon, styropian, metalowa łyżeczka, moneta, agrafka, gwóźdź, kamień, piórko, gumka do mazania, płatek kosmetyczny, magnes, muszla, figurka z porcelany, gumowy patyczek, plastikowa rurka, drewniany klocek, plastelina, naczynia o różnych kształtach, dwa słoiki, olej, sok, ręcznik papierowy tamburyno, bębenek, magnesy, napis do czytania globalnego „woda”, karty pracy dla każdego dziecka, szarfy, znaki „+’, „-„ białe kartki, kubeczki z wodą, pędzelki, farby akwarelowe, płyta z muzyką relaksacyjną „Szum morza”, medal dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie. Dzieci i nauczycielka stoją w kole i rytmicznie wypowiadają wyliczankę
D. Wawiłow pt. „Dziwny pies”
„Jeden, dwa, jeden, dwa,
Pewna pani miała psa,
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pies ten dziwne miał maniery.
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Pies ten lodów nie chciał jeść.
Siedem, osiem, siedem, osiem,
Wciąż o kości tylko prosił.
Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Kto te kości mu przyniesie?
Ja czy Ty?
Licz od nowa: raz, dwa, trzy...”
2. Wprowadzenie w tematykę zajęć.
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka proponuje dzieciom, aby na dzisiejszych zajęciach zabawili się w naukowców, badaczy. N. wyjaśnia dzieciom, kim jest naukowiec. N. mówi dzieciom, że przygotowała dla nich zagadkę, jeśli ją rozwiążą , będą wiedzieli, co będą dziś badać. Prosi, aby dzieci wsłuchały się w odgłosy, które za chwile usłyszą i spróbowały odgadnąć co to jest (woda).
3. Rozmowa na temat znaczenia wody w życiu człowieka.
N. bierze do ręki globus. Pyta dzieci:
- jakim kolorem oznaczona jest woda na globusie?
- czy wody na Ziemi jest mało czy dużo?
Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela:
- czy woda jest potrzebna człowiekowi do życia?
- czy mogłoby istnieć życie na Ziemi bez wody?
- czy woda może nam zagrażać?
- jak możemy dbać o wodę?
4. Zabawa badawcza „ Poznajemy właściwości wody”
N. ustawia w środku stworzonego przez dzieci koła duża plastikową miskę wypełnioną wodą. Dzieci dotykają, wąchają wodę,
Próbują odpowiedzieć na pytania:
- jaki kolor ma woda? (bezbarwna, przezroczysta)
- czy woda ma zapach? (nie ma zapachu)
- czy woda ma smak? (bez smaku)
Następnie N. pyta dzieci czy woda ma kształt. Dzieci próbują wziąć w ręce wodę.
N. proponuje, aby dzieci wlały wodę do przygotowanych naczyń o różnym kształcie i spróbowały odpowiedzieć na pytanie: jaki kształt ma woda, jeśli wleje się ją do naczynia. (woda nie ma kształtu, przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje).
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Polecenia wody”
Dzieci poruszają się w rytmie wystukiwanym przez N. na tamburynie. Podczas przerwy w grze wykonują polecenia nauczyciela – naśladują pływanie w wodzie, opryskiwanie się wodą, picie wody, podlewanie kwiatków, skaczące żabki w wodzie.
6. Zabawa badawcza „Co pływa ? Co tonie?”
N. prezentuje pudełko, w którym znajdują się rożne przedmioty. Dzieci wyciągają przedmioty z pudełka, nazywają je i dzielą na sylaby. Następnie dzieci przewidują co się stanie, kiedy wrzucimy dany przedmiot do wody. Chętne dzieci wkładają przedmioty do wody i sprawdzają, czy przedmiot utonął, czy pływa w wodzie.
Dzieci umieszczają poszczególne przedmioty z miski w przygotowanych szarfach- w szarfie oznaczonej znakiem „+” przedmioty, które pływają w wodzie, w szarfie oznaczonej znakiem „-„ przedmioty, które toną w wodzie.
Dzieci próbują odpowiedzieć na pytanie dlaczego jedne przedmioty pływają w wodzie, a inne toną. Formułowanie wniosku- lekkie przedmioty pływają w wodzie, a ciężkie toną.
- Doświadczenie z plasteliną. Wkładamy wałek plasteliny do wody- tonie, formujemy z plasteliny „naleśnik” – tonie, a gdy w „naleśniku” zrobimy „wgłębienie” i ostrożnie położymy na wodzie nie utonie. Wyjaśnienie dlaczego statek nie tonie.
- Doświadczenie z olejem i sokiem.
N. przygotowuje dwa słoiki, wypełnione do połowy wodą, olej oraz sok. Dzieci przewidują co się stanie, gdy do słoików wlejemy olej i sok. Chętne dziecko do jednego ze słoików wlewa olej, do drugiego sok. Obserwują i próbują wyciągać wnioski – olej nie tonie, pływa na powierzchni wody, ponieważ woda jest cięższa od oleju. Sok jest cięższy od wody dlatego opada na dno słoika.
7 . „O ile więcej, o ile mniej”- ćwiczenia w porównywaniu liczebności zbiorów.
Dzieci przeliczają przedmioty w zbiorach (szarfach), porównują, których jest więcej, których jest mniej i o ile.
8. Zabawa ruchowa „Małe i duże krople deszczu”.
N. wystukuje na bębenku rytm według którego dzieci podskakują naśladując krople deszczu (wystukiwany na przemian szybki i wolny rytm).
9. Zajęcia plastyczne – praca w grupie techniką „mokre na mokrym”.
Dzieci przy muzyce relaksacyjnej „Szum morza” malują białe kartki papieru samą wodą. Następnie używając farb akwarelowych malują na temat ”Wodny świat”. Obserwują rozmywanie i mieszanie się barw.
Oglądanie powstałych prac. Zorganizowanie wystawy.
10. Praca indywidualna przy stolikach. Wykonanie zadania- karty pracy- utrwalenie zdobytej wiedzy. Otaczanie niebieska pętlą przedmiotów, które nie toną w wodzie a czerwoną pętlą przedmioty, które toną w wodzie. Dla chętnych dodatkowa karta pracy -Do czego służy woda- łączenie liniami pasujących do siebie rysunków (mydło-kran, butelka z wodą-szklanka, kwiaty-konewka, strażak-wąż strażacki).
11. Zakończenie. N. dziękuje dzieciom za zajęcia. Każde dziecko otrzymuje nagrodę – medal „Zuch nad zuchy”.