X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22625
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uśmiech jest lekarstwem na wszystkie smutki - scenariusz zajęć

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności nazywania, rozpoznawania i pokazywania swoich uczuć;
- rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć werbalnie - poszerzanie słownika;
- kształtowanie mechanizmów empatii;
- ćwiczenie umiejętności słuchania utworów literackich.
Metody:
- słowna;
- oglądowa;
- czynna
Formy:
- indywidualna;
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza M. Berowskiej pt. ,,O radości, o smutku i innych ważnych sprawach", karty pracy,CD z piosenką ,,Woogie-Boogie".


Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna pt. ,,Powitanie"
Uczestnicy siadają w kole. Zabawę rozpoczyna nauczycielka, wymieniając imię dziecka. Wszystkie dzieci śpiewają razem z nią na melodię piosenki ,,Panie Janie...", gestykulując rękoma. Gdy po kolei imiona wszystkich dzieci zostaną wymienione, wstajemy i pięknie się kłaniamy:
Witaj (imię)x2 - machamy na powitanie ręką.
Jak się masz? x2 - wysuwamy rękę jak do powitania.
Wszyscy cię kochamy x2 - ręce krzyżujemy na piersi.
Bądź wśród nas x2 - podajemy ręce w kole
2. Wysłuchanie fragmentu wiersza M. Berowskiej pt. ,,O radości, o smutku i innych ważnych sprawach", jako nawiązania do tematu zajęć.
,,Kto z nas o wielkiej radości nie marzy?
Kiedy się zjawia z uśmiechem na twarzy,
Jest taka miła i tak kolorowa,
Że każdy chciałby radość narysować.
Smutek przystaje, zwiesza głowę nisko,
Nic go nie bawi, za to smuci wszystko.
Czy potrafimy wypogodzić czoło
I zmienić smutną minę na wesołą?"
3. Dzieci starają się określić:
- Kiedy są radosne, a kiedy smutne?
- Skąd wiemy, że ktoś jest zadowolony, radosny?
- Co robimy i mówimy, żeby wyrazić swoją radość?
4. Zabawa muzyczno-ruchowa ze śpiewem: ,,Woogie-Boogie".
5. Ćwiczenie: ,,Co sprawia nam radość?"
Nauczycielka mówi: Radość sprawia, że dobrze się czujemy. Czasami myślimy, że jesteśmy radośni, kiedy dostajemy zabawki, kiedy inni obdarowują nas pięknymi rzeczami, albo organizują nam zabawę...Jednak radość to coś więcej. Jesteśmy tak naprawdę radośni, kiedy robimy rzeczy, które sprawiają, że dobrze się czujemy ,,w naszym wnętrzu".
Pomyślmy o sytuacjach, które nie mają nic wspólnego z prezentami i nagrodami, ale napawają nas ogromną radością.
Dzieci starają się odpowiedzieć na pytania:
- Jestem radosny/a, kiedy dzielę się swoimi rzeczami z moimi kolegami i koleżankami
- Jestem radosny/a, kiedy bawię się ze wszystkimi?
- Jestem radosny/a, kiedy przebaczam?
- Jestem radosny/a, kiedy mnie obejmują w uścisku?
6. Zabawa: ,,Uczę się manifestować swoje emocje bez użycia słów". Wybrane dziecko staje przed kolegami i koleżankami z grupy, którzy po kolei gestykulują twarzą. Odgaduje pokazane emocje radości i smutku.
7. Dzieci wykonują zadania w kartach pracy - wybierają i kolorują, które wywołują w nich radość.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.