Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Prowadząca: Małgorzata Fedorowska
Temat zajęć: W podróż lokomotywą wyruszamy – Juliana Tuwima pozdrawiamy.
CELE OGÓLNE:
Wyrabianie nawyku słuchania ze zrozumieniem
Uwrażliwienie dzieci na piękno utworu literackiego.
CELE OPERACYJNE: dziecko:
cieszy się ze współpracy z rodzicem
uważnie słucha wiersza,
potrafi bawić się w rytm słyszanej muzyki,
obrazowo przedstawia fragmenty wiersza (praca lokomotywy),
dokonuje analizy sylabowej wyrazów
rozwija słuch fonematyczny,
przelicza liczebnikami głównymi do 10, przelicza liczebnikami porządkowymi do 5;
odgaduje zagadki
rozwija sprawność manualną,
pracuje w grupie
METODY:
wielostronnego działania
FORMY:
indywidualna,
zbiorowa;
grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wiersz pt. „Lokomotywa” J. Tuwima, płyta z zabawą muzyczną „Jedzie pociąg”, szablony z wagonikami, pudełko/kufer (w środku: kartoniki z obrazkami przedmiotów ) kolorowe kartki – pociągi, , obrazki z tytułami wierszy J. Tuwima, nożyczki , klej dla dzieci i rodziców
PRZEBIEG:
1.Przywitanie rodziców przez nauczyciela. Nawiązanie do tematu zajęć - rok J.Tuwima
2.Zabawa ruchowa na rozpoczęcie do piosenki "Jedzie pociąg".
Dzieci ustawiają się w pociąg, kiedy usłyszą melodię – „pociąg” rusza wolno ze stacji i porusza się coraz szybciej w rytm słyszanej muzyki. „Pociąg” dojeżdża do sali.
3.Prezentacja wiersza J. Tuwima „ Lokomotywa” z czynnym udziałem dzieci.
Dzieci siedzą w kole - losują obrazki z poszczególnymi wagonikami – oglądają dany wagonik i zapamiętują co się w nim znajduje , następnie nauczyciel odtwarza z płyty Cd wiersz Juliana Tuwima, w trakcie recytacji wiersza nauczyciel przyciska pauzę w odpowiednim momencie ( np. stoi lokomotywa, w pierwszym wagonie są..) dziecko z danym obrazkiem układa go na dywanie. Po wysłuchaniu wiersza dzieci wspólnie z nauczycielem sprawdzają czy na dywanie znalazły się wszystkie wagoniki , które ciągnęła lokomotywa.
4.Ile wagonów miała Lokomotywa?
Wspólne przeliczanie liczebnikami głównymi przez dzieci wagonów – od 1 do 10. Próby przeliczania przez dzieci liczebnikami porządkowymi, odpowiedzi na pytania dotyczące zawartości – który to wagon?.
5.Zabawa ruchowa „ Wesołe wagoniki”.
Każde dziecko otrzymuje wagonik ( papierową plakietkę ) w trzech kolorach do wyboru zielony, niebieski i czerwony. Dzieci „doczepiają się” wg. jednego koloru. Nauczyciel włącza muzykę , w ręku trzyma plakietki z kolorami wagonów. W trakcie muzyki pokazuje na zmianę raz czerwony kolor, raz zielony , raz niebieski. Zadaniem dzieci jest uważne spoglądanie które wagoniki maja ruszyć w podróż.
6.Analiza sylabowa wyrazów znajdujących się w kufrze.
Z ostatniego wagonu spadł kufer , który zwierał różne przedmioty ( obrazki ), dzieci losują przedmioty a następnie dzielą go na sylaby.
7.Jaki to wiersz – praca dzieci z rodzicami. Dzieci zapraszają rodziców do wspólnej zabawy , rodzic siada na dywanie obok swojego dziecka. Przed tablica tematyczną na której ukryte są tajemnicze ilustracje ( zakryte białą kartka każdy) nauczycie czyta zagadki – są nimi tytuły wierszy J. Tuwima .
„Skandal! – krzyczy –
Nie do wiary!
Ktoś
mi ukradł... OKULARY
„Piasku mniej – nosić lżej”
Cieszy się głuptasek
Do dom wrócił, worek zrzucił, ale gdzie ten piasek ? IDZIE GRZEŚ PRZEZ WIEŚ
Oj, przydałby się
Ktoś na
Przyczepkę RZEPKA
Bo wszystko sama!
sama! sama! ZOSIA SAMOSIA
A gdy ze szkoły
do domu wraca.
Psoci, figluje –
to jego praca... MURZYNEK BAMBO
8.Ekspresja plastyczna praca w grupach wspólnie z rodzicami
- Waszym zadaniem jest narysować to, co mogło jeszcze znajdować się w wagonach. Współpraca rodziców ze wszystkimi dziećmi, które są w waszej grupie, ponieważ rysujecie i kolorujecie wspólnie.
9.Prezentacja wagonów ( powieszenie na tablicy tematycznej)- omówienie co jeszcze mogło znajdować się w wagonach
10.Zakończenie spotkania, podziękowanie za wspólną zabawę, dzielenie się wrażeniami, swobodne rozmowy.