X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22613
Przesłano:

Wielkanocne uciechy - konspekt zajęć klasa III

*Realizowane edukacje: polonistyczna, matematyczna, społeczna, muzyczna
*Krąg tematyczny: „ Wielkanocne zwyczaje”
*Temat dnia: „Wielkanocne uciechy”
*Zapis do dziennika:
Wyodrębnienie symboli i zwyczajów wielkanocnych spośród innych polskich świąt. Czytanie ciekawostek o niektórych tradycjach i zwyczajach świątecznych z różnych regionów Polski. Samodzielny opis palmy wielkanocnej. Rozwiązywanie zagadek wielkanocnych. Rozwiazywanie wielkanocnych łamigłówek. Rozwiazywanie zadań, obliczenia w zakresie 100.
*Cel – przewidywane osiągnięcia ucznia:
- odróżnia symbolikę świąt wielkanocnych od symboli innych świąt,
- zna niektóre tradycje i zwyczaje wielkanocne z wybranych regionów kraju,
- rozwiązuje łamigłówki związane z Wielkanocą,
- rozwiązuje zadania tekstowe z wykorzystaniem umiejętności dokonywania obliczeń w obrębie czterech działań,
- reaguje na zmianę barwy dźwięku,
- śpiewa piosenkę „Wesołego Alleluja”.
*Podstawa programowa:
5.6, 1.3, 7.7
* Metody pracy (wg. W. Okoń):
- podająca –wyjaśnienie
- operatywna – ćwiczebna; praktycznego działania;
*Metody pracy (wg Kupisiewicza):
- oparte na słowie: rozmowa kierowana
- oparte na pokazie: prezentacja
- oparte na działaniu: działalność praktyczna
*Formy pracy:
Indywidualna- odpowiedzi na pytania nauczyciela
Grupowa - jednolita - dzieci pracują wspólnie w grupie starając się współdziałać
*Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna pt. „Znamy i lubimy zwyczaje wielkanocne”, ćwiczenia „ Nowe Już w Szkole 3” – część trzecia - str.101-102, matematyka część trzecia – 74 – 75, CD cz. II, zagadki matematyczne, symboliczne przedmioty związane z różnymi świętami ( np. baranek, gwiazda betlejemska, jajko, serce, znicz, palma itp.).


Przebieg lekcji:
Część wstępna:
1. Powitanie
Zabawa wielkanocna „ Baranek”:
„ Kto jest barankiem?”- dzieci stoją w kole, jedno z zawiązanymi oczami, stoi w środku. Dziecko dotknięte przez nauczyciela beczy jak baranek. Zadaniem dziecka w kole jest odgadnięcie, który to kolega lub koleżanka stał się barankiem.
2. „Kolorowe pisanki” – zabawa matematyczna wprowadzająca do tematu zajęć.
Dzieci losują pisankę z działaniem matematycznym, każdemu wynikowi przyporządkowana jest litera, którą wpisują w odpowiednie miejsce na tablicy. Poprawne rozwiązania tworzą hasło : „Znamy i lubimy zwyczaje wielkanocne”.
• Rozmowa z dziećmi o temacie zajęć ich odczuciach, emocjach związanych z Wielkanocą.
Część główna:

3. Prezentacja „Znamy i lubimy zwyczaje wielkanocne”
Udzielanie odpowiedzi na pytania:
-Co rozpoczyna Niedziela palmowa? ( Wielki Tydzień)
-Co symbolizuje palma wielkanocna? ( Oznaka szacunku, świętości, zwycięstwa)
-Kiedy święcimy pokarmy? ( Wielka Sobota)
-Jak nazywa się najważniejszy posiłek Świąt Wielkanocnych?( Śniadanie wielkanocne)
-Jak nazywamy potocznie Poniedziałek Wielkanocny?( Lany poniedziałek lub śmigus – dyngus)
- Co symbolizuje baranek? ( Ofiara miłości)
- Co symbolizuje jajko? ( Nowe życie)
- Co symbolizuje koszyczek? ( Szczęście)
• Wypowiedzi na temat uzyskanych informacji o Wielkiejnocy i jej symbolach
• Swobodne wypowiedzi dzieci na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych kultywowanych w ich domach.
4.Wyodrębnianie symboli wielkanocnych spośród symboli innych świąt.
• Na ławce leżą baranek, palma, bombka, znicz, sianko, serce, zajączek itp. Zadaniem dzieci jest wybranie spośród różnych tylko tych symboli, które kojarzą się ze świętami wielkanocnymi.
* GIMNASTYKA ŚRÓDLEKCYJNA: „ Świąteczne pieczenie baby wielkanocnej”- masaż relaksacyjny
5. Czytanie ciekawostek o wielkanocnych zwyczajach w wybranych regionach Polski ( Ćw.cz 3 s. 101)
• Ciche czytanie tekstu.
• Przedstawienie uzyskanych wiadomości.
• Samodzielne redagowanie notatki o symbolach wielkanocnych na podstawie zdobytych wiadomości i pytań pomocniczych.
6. Rozwiązanie krzyżówki świątecznej
• Dzieci rozwiązują krzyżówkę z hasłem „ Wesołych świąt”
7. Powtórzenie piosenki „Wesołego Alleluja”.
Nauczyciel odtwarza nagranie piosenki. Wszyscy śpiewają z wykorzystaniem słów z zeszytu ćwiczeń, wybijanie rytmu piosenki
8. Rozwiązywanie zadań – obliczenia w zakresie 100
• Obliczenia pieniężne.
• Mnożenie i dzielenie w zakresie 100.
• Obliczenia w obrębie czterech działań – matematyczna kolorowanka.

Część końcowa:
8.Podsumowanie zajęć, ocena dzieci.
Dzieci kończą rozpoczęte zdanie „ Lubię święta wielkanocne, bo......”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.