„Wiosenne zabawy przy muzyce”
-scenariusz zajęć w grupie dzieci 4- letnich 20.03.2014
Realizowane treści z podstawy programowej:
8.1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
8.2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
8.3) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych (oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;
8.4) w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej
Cel ogólny: Rozwijanie wrażliwości słuchowej i poczucia rytmu.
Cele operacyjne: dziecko:
- śpiewa piosenki,
- odtwarza rytm za pomocą instrumentu,
- dostosowuje ruchy do charakteru melodii,
- porusza się rytmicznie przy muzyce,
- słucha muzyki poważnej i interpretuje ją ruchem
Metody : Aktywne: C. Orffa, E. Jaques-Delcrozea, Pedagogika zabawy- Klanza, Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, słowna, zadaniowa, ćwiczeń pobudzających, inspirowania działalności dziecka, samodzielnych doświadczeń.
Formy: Zajęcia z całą grupą i z podziałem na zespoły, śpiew, ruch przy muzyce, gra na instrumentach perkusyjnych
Środki dydaktyczne: Magnetofon, nagrania, płyty CD, instrumenty perkusyjne, emblematy chmurki, słoneczka, pszczółki, chustki.
Przebieg:
1. „Spotkanie” – zabawa na powitanie wg Pedagogiki Zabawy- Klanza. Dzieci stoją w kole śpiewają i naśladują ruchy pokazywane przez nauczycielkę.
2.Wprowadzenie- rozmowa na temat pory roku. Dzisiaj pobawimy się przy muzyce związanej z porą roku ale najpierw porozmawiamy.
- Jaką mamy porę roku?, Po czym poznajemy, że to już wiosna?, Jaki jest miesiąc? Jaka jest marcowa pogoda?
3. Jest miesiąc marzec a więc zaśpiewajmy piosenkę o nim. Śpiewanie piosenki pt. „ Leci marzec” .
4. Pobawimy się teraz w pogodową orkiestrę „ Pogodowa orkiestra”- instrumentalizacja piosenki „ Leci marzec”. Pogodowa orkiestra deszczowa ( (trójkąty, marakasy, grzechotki), i słoneczna (bębenek, tamburyno).
- Nauczycielka dzieli dzieci na chmurki i słoneczka. Dyryguje pokazując chmurkę lub słoneczko w ten sposób wskazując grającą grupę instrumentów.
6. Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Budzą się do życia zwierzęta, ptaki, bociany wracają z ciepłych krajów. Pobawmy się przy piosence „ Zielona wiosna”- inscenizowanie ruchem treści piosenki.
7. Wiosną na łące fruwają różne owady np .pszczoły. „ Pszczółka”- Zabawa z rekwizytami wg. metody C.Orffa„ W rytmie kroków i podskoków”.
8. „ Pszczoła” – zabawa logorytmiczna wg Pedagogiki zabawy- Klanzy z rekwizytami. Rytmiczne wypowiadanie tekstu i obrazowanie zgodnie z dynamiką utworu.
9.Wiosną cała przyroda budzi się do życia. Również pod wodą wszystkie stworzenia czują wiosnę- węże, raki, ślimaki. Zapraszam was do zabawy „ Podwodny spacer” – „ Kto tak pięknie gra...”, wg. Pedagogika zabawy- Klanza
10. Wiosnę słychać wszędzie nawet w muzyce poważnej . Słuchanie muzyki poważnej
„ Cztery pory roku. „Wiosna” A.Vivaldiego:
- nazywanie słyszanych instrumentów w utworze,
- improwizacje ruchowe z chustkami.
- wyklaskiwanie rytmu- Dzieci siedzą na chustkach wyklaskują podany przez nauczycielkę rytm. ( bębenek)
11.Taniec- Polka Trisch- trasch- do muzyki J. Strausa. „ Kto tak pięknie gra...”, wg Pedagogika zabawy- Klanza
12.Zabawa wyciszająca „ Kwiatki”- rysowanie palcem na plecach kolegi. Dzieci w parach siedzą do siebie plecami i kołyszą się na wietrze, rysują kwiatki, wg MRR W. Sherborne „Tańce z różnych stron świata” Klanza
13. Zabawa na zakończenie „Pożegnanie” wg Pedagogiki zabawy- Klanzy
14. Ewaluacja- Wesoła i smutna pszczółka. Popatrzcie do naszej sali przyfrunęły dwie pszczółki, smutna i wesoła. Komu podobała się dzisiejsza zabawa siada obok wesołej pszczółki, a komu nie obok smutnej.
Opracowała i przeprowadziła:
Danuta Banach