Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami
Temat zajęć: Dary jesieni.
Grupa wiekowa : 4-latki
Cele ogólne:
- rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej,
- rozwijanie zainteresowań dzieci jesienią i jej darami,
- wdrażanie dzieci do wypowiadania się na określony temat,
Cele szczegółowe:
- budowanie pozytywnych relacji w grupie poprzez udział w zabawach integracyjnych,
- wzmacnianie więzi między rodzicem a dzieckiem,
- kształtowanie umiejętności współpracy i współuczestniczenia we wspólnych zadaniach,
- zachęcanie do wspólnych improwizacji ruchowych przy muzyce z rodzicem,
- rozpoznawanie owoców po smaku,
- doskonalenie percepcji słuchowej – dzielenie wyrazów na sylaby,
- rozwijanie umiejętności przeliczania i porównywania liczebności zbiorów,
Pomoce dydaktyczne:
- owoce, warzywa, dary jesieni – kasztany, żołędzie, szyszki, kosze,
- talerzyki, owoce, chusta, ilustracje z owocami,
- ziemniaki, obręcze,
- obrazki związane z jesienią,
- emblematy owoców i warzyw,
- ziemniaki, farby, nożyki, szablon sukni „Pani Jesieni”,
- nagranie piosenki „Małe czerwone jabłuszko”,
- dyplomy „Przyjaciela jesieni”,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna na powitanie „Wszyscy są ...”.
2. Zabawa „Dary jesieni”:
- rozmowa na temat aktualnej pory roku oraz jej oznak,
- prezentacja darów jesieni (owoce, warzywa, dary z lasu, parku),
- segregowanie owoców, warzyw, darów jesieni, porównywanie liczebności zbiorów - mniej, więcej, tyle samo,
3. Zabawa „Prawda czy fałsz” - nauczyciel mówi zdania, dzieci, jeśli się z nimi zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach.
- Czy jabłka rosną na jabłoni?
- Czy cytryna jest słodka?
- Czy gruszki rosną na wierzbie?
- Czy banan jest żółty?
- Czy marchewki rosną na drzewie?
- Czy ziemniaki to warzywa?
4. „Co to za owoc?” – nauczyciel podaje na talerzyku małe kawałki różnych owoców. Dzieci określają smak oraz podają nazwę owocu wybierając odpowiedni kartonik.
5. „Złap ziemniaka do obręczy” - propozycja zabawy zręcznościowej. Uczestnicy: rodzic
i dziecko stają naprzeciwko siebie. Rodzic rzuca ziemniakiem do obręczy. Dziecko przelicza ziemniaki w obręczy. Która para nazbiera najwięcej ziemniaków – wygrywa.
6. „Jesienne sylabizowanie” - chętne dziecko losuje wybrany obrazek, nazywa go
i dokonuje podziału słów związanych z jesienią na sylaby (drzewa, liście, grzyby, żołędzie, kasztany, orzechy).
7. „Sałatka owocowo – warzywna” – zabawa muzyczno - ruchowa. Dzieci i rodzice otrzymują emblematy warzyw lub owoców. W trakcie grania muzyki rodzice i dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy muzyka cichnie uczestnicy zabawy dobierają się w pary (rodzic + dziecko) zgodnie z przypisanym emblematem.
8. „Kącik drukarski” propozycja zabawy to ozdabianie wykonanymi przez rodzica
i dziecko stemplami ziemniaczanymi stroju „Pani Jesieni”. Na stolikach przygotowane są ziemniaki, nożyki do wykonania stempli oraz kolorowe farby, suknia dla „Pani Jesieni”.
9. Prezentacja wykonanych prac.
10. Taniec z rodzicem do piosenki „Małe czerwone jabłuszko”.
11. Wręczenie dyplomów – Przyjaciel jesieni.