X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22561
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szanujemy wodę - budujemy oczyszczalnię

Scenariusz zajęć
Temat: Szanujemy wodę - budujemy oczyszczalnie
Data: 05.03.2014r
Grupa: 5-latki

Cele dydaktyczne:
• Poznawanie znaczenia wody w przyrodzie i dla człowieka
• Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków.
• Wzbogacanie zasobu słownictwa dziecka.
• Rozwijanie współdziałania w grupie

Cele operacyjne, dziecko:
• Potrafi odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”
• Potrafi według wskazówek nauczyciela zrobić „filtr”
• Potrafi opisać efekt doświadczenia.
• Wie, co to jest oczyszczalnia ścieków
• Wie , że należy oszczędzać wodę

Środki dydaktyczne: płyta z różnymi odgłosami wody, cukier, sól, ocet, tusz kolorowy, olej, piasek, ryż, kasza, soczewica, słoiki dla każdego dziecka, woda, łyżki, 3 butelki plastikowe, waciki, kamienie, piasek, chusta animacyjna, krople deszczu wycięte z papieru, bębenek, 3 koperty z kroplami różnej wielkości,

Metody:
twórcze - „Co by było gdyby” – burza mózgów
czynne - zadań stawianych dziecku do wykonania
słowne - objaśnienia, instrukcje, zagadki


Przebieg zajęć:

1. Zagadka słuchowa „Deszcz”, „Rzeczka”, „Wodospad”
Nauczyciel włącza płytę z odgłosami, prosi dzieci, aby uważnie wysłuchały odgłosów i odpowiedziały, co słyszą oraz co łączy te wszystkie odgłosy.

2. Odwołanie do lasów deszczowych w Ameryce Południowej.
Nauczyciel przypomina dzieciom wiadomości o lasach deszczowych w Amazonii. Wspólne przypomnienie informacji o lasach deszczowych, ich znaczenia dla świata, a także o coraz większym zanieczyszczeniu wód gruntowych i ich wpływie na środowisko. Przypomnienie również wiadomości, o wielkim poszanowaniu wody w Ameryce Południowej.
Nauczyciel mówi, że coraz częściej zdarza się tak, że ludzie zanieczyszczają wodę. Aby sprawdzić, co się wtedy z nią dzieje, wykonamy doświadczenie. Zaprasza dzieci do stanowisk.

3. Doświadczenia rozpuszczalności substancji w wodzie.
Na stolikach znajdują się słoiki z wodą dla każdego dziecka oraz produkty:
I stolik – cukier, sól, ocet
II stolik: tusz, olej
III stolik- piasek, ryż, kasza

Nauczycielka prosi, aby każde dziecko usiadło przy stoliku, którym chce. Następnie przechodzimy do przeprowadzania doświadczenia. Dziecko wsypuje lub wlewa do wody produkt, który stoi na stoliku.
Każde dziecko po doświadczeniu próbuje wysunąć wniosek do przeprowadzonego doświadczenia.

4. Budowanie filtra do wody – oczyszczalni.
Nauczyciel mówi dzieciom, że zbudujemy oczyszczalnię – filtr, aby oczyścić wodę, którą wcześniej zabrudziliśmy.
Nauczyciel stawia na każdym ze stolików butelki, waciki, piasek w pojemniku, kamienie. Następnie dzieci pod dyktando nauczyciela przygotowują filtry.
Wolno przelewają połowę brudnej wody przez filtr. Porównują wygląd wody brudnej i przefiltrowanej. Podają własną definicję słowa „filtr”. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że prawdziwe filtry dokładniej oczyszczają brudną wodę.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że takie przefiltrowanie wody nie wystarczy, ponieważ w wodzie znajduje się wiele innych substancji szkodliwych, których nie widać. Nauczyciel pokazuje to na przykładzie wody zabarwionej barwnikiem spożywczym.
Pokaz dzieciom prawdziwego dzbanka do filtrowania wody.
Dzieci wysuwają wniosek po skończonym doświadczeniu.
Nauczyciel przypomina również dzieciom, że woda, którą oczyściliśmy filtrem, mimo tego, że wygląda na czystą nie do końca jest oczyszczona, dlatego nie wolno jej pić. Przypomina również dzieciom, że, mimo iż na butelce jest napisana nazwa produktu wcale w tej butelce nie musi się on znajdować. Więc absolutnie nie wolno pić płynów prosto z butelki.

5. Zabawa muzyczno ruchowa „Deszczyk”
Dzieci trzymając za brzegi chustę (chmurę deszczową) poruszają się po kole. Na wyznaczony sygnał: rozlewają deszcz (strząsają kropelki z chusty), spacerują pod parasolem (unoszą chustę nad głowę), chowają się pod parasolem (nakrywają się chustą)

6. Test wyboru (TAK, NIE) na temat szanowania, oszczędzania i niezanieczyszczania wody.
Nauczyciel rozdaje dzieciom tabliczki z napisami TAK, NIE. Nauczyciel czyta zdania, dzieci mają za zadanie podnosić odpowiednie chmurki po każdym przeczytanym zdaniu,

- wolno myć samochody w rzece
- wolno pływać, chlapać się w jeziorze
- wolno wyrzucać śmieci do zbiorników wodnych,
- wolno żeglować i nurkować w morzach i oceanach
- wolno prać pranie w stawie
- powinno się myć zęby przy odkręconym kranie

7. Układanie kropli wody od największej do najmniejszej i odczytanie rozwiązania: WODA TO SKARB.
Na dywanie porozkładane są 3 koperty. Nauczyciel prosi dzieci, aby utworzyły 3 zespoły. Każda grupa otrzymuje jedna kopertę. W każdej kopercie znajdują się krople deszczu, które należy ułożyć od najmniejszej do największej. I odczytać hasło.

8. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego woda to skarb? Burza mózgów - „Co by było, gdyby zabrakło wody? Próba odpowiedzi na to pytanie przez dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.