SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO - KOMPENSACYJNYCH
Nauczyciel prowadzący: Agnieszka Kudyk
Temat zajęć: Usprawnianie orientacji przestrzennej.
Cele główne:
- uczniowie określają położenie przedmiotów w przestrzeni i na płaszczyźnie,
- rozróżniają stronę prawą i lewą,
Cele szczegółowe:
1) W zakresie umiejętności uczniowie :
- rozwijają myślenie i mowę,
- ćwiczą wypowiadanie się, dbają o kulturę słowa i język ojczysty,
- doskonalą grafomotorykę,
- ćwiczą koordynację wzrokowo – ruchową,
- ćwiczą spostrzeganie wzrokowe od strony prawej do lewej i lewej do prawej,
- ćwiczą orientację przestrzenną i sprawność manualną,
- doskonalą umiejętności czytania ze zrozumieniem,
- kształcą koncentrację uwagi,
- utrwalają figury geometryczne: kwadrat, koło,
2) W zakresie postaw uczniowie powinni:
- właściwie zachowywać się podczas zajęć,
- brać aktywny udział w zajęciach,
- aktywnie współpracować z nauczycielem,
- dbać o porządek w czasie pracy,
-
Typ zajęć: korekcyjno-kompensacyjne,
Formy pracy:
Indywidualna – samodzielna praca uczniów,
Metody pracy:
• słowna (rozmowa, formułowanie odpowiedzi na pytania),
• poglądowa (pokaz),
• praca praktyczna – ćwiczenia,
Pomoce dydaktyczne:
Klocki figur geometrycznych, gumki recepturki, ilustracja pokoju, makieta szafy z zabawkami, labirynt, wyrazy do czytania z lewej strony do prawej i prawej do lewej, obrazki i podpisy, spinacze,
Literatura metodyczna:
ODN Zielona Góra 2002: „Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w klasach I-III”
Tok zajęć:
I FAZA WPROWADZAJĄCA:
1. Przywitanie się z dziećmi.
2. Sprawdzenie listy obecności.
3. Wskazanie tematu i celu zajęć.
4. Ćwiczenia korekcyjne – układanie klocków zgodnie z instrukcją nauczyciela.
5. Oznaczenie ręki prawej.
II FAZA REALIZACJI:
1. Ćwiczenia kompensacyjne:
- określanie położenia przedmiotów na ilustracji pokoju (określanie stosunków przestrzennych pełnym zdaniem),
- układanie zabawek w szafie zgodnie z instrukcją nauczyciela,
- określanie przez uczniów położenia zabawek w szafie,
- grafomotoryka - odgadywanie drogi do piłki – według instrukcji,
2. Ćwiczenia śródlekcyjne:
- zabawa ze spinaczami,
- utrwalanie schematu własnego ciała w formie zabawy,
3. Ćwiczenia w czytaniu:
- czytanie wyrazów z prawej strony do lewej oraz z lewej do prawej,
- czytanie zdań ze zrozumieniem, dobieranie obrazka, określenie położenia przedmiotu na obrazku,
III FAZA PODSUMOWUJĄCA:
1. Odpowiedzi uczniów na pytania:
- jak mogą być położone przedmioty względem siebie,
- którą ręką piszesz,
2. Ocena zaangażowania się i zachowania uczniów na zajęciach.
3. Zakończenie, pożegnanie się z uczniami.