X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22537
Przesłano:

Powitanie wiosny - scenariusz spotkania integrującego uczniów klasy II

Scenariusz spotkania integrującego uczniów klasy II
pt. „Powitanie wiosny”
Opracowała: Joanna Skwarek
Cele główne:
Poznawanie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny.
Kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Wytworzenie pozytywnych relacji wśród uczestników spotkania.
Rozwijanie twórczej aktywności ruchowej, muzycznej i plastycznej.
Kształcenie pamięci i logicznego myślenia.
Usprawnianie percepcji wzrokowo-słuchowej i koordynacji ruchowej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna zwyczaje związane z pożegnaniem zimy.
Wie, co symbolizuje Marzanna.
Wymienia zwiastuny wiosny.
Rozwiązuje zagadki o wiośnie i układa elementy ukladanki w całość.
Zgodnie współpracuje w grupie.
Stosuje się do reguł obowiązujacych w zabawach.
Metody: stymulowanie aktywności twórczej przez zabawę, zadaniowo-czynnościowa.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Puzzle przedstawiajace wiosenny kwiat dla każdego zespołu, nagranie utworów A. Vivaldiego „Zima” i „Wiosna”, papierowe kwiaty , koszyczki, zagadki, arkusze szarego papieru z naklejonymi sukniami dla Wiosny w kolorze zielonym, bibuły, wstążki, klej, nożyczki, kółka ringo, duże elementy układanki postaci Marzanny, obręcze, gazety.
Miejsce realizacji: świetlica szkolna.
Liczba uczestników: 15

Przebieg spotkania
I. Powitanie w kręgu,: Iskierka”, podanie celu zajęć, podział klasy na pięcioosobowe zespoły oraz losowanie znaczków logo drużyny: krokusy, tulipany, hiacynty
II. Zabawy dla zespołów.
Zabawa 1. „ Pożegnanie zimy” Grupy otrzymują 2 strony gazety, które zgniatają jednocześnie obiema rękami w kule, a następnie przerzucają do przeciwników w trakcie trwania nagrania A. Vivaldiego „Zima” . W momencie, gdy skończy się utwór zespoły liczą, ile kul znajduje się po ich stronie. Każdy zespół otrzymuje element puzzli „Wiosenny kwiat” i umieszcza go w przygotowanym dla każdej drużyny pudełku.
Zabawa 2. Umysłowe przerywniki.Zespoły rozwiązują wylosowane zagadki, dla każdego zespołu po trzy. Za rozwiązanie przynajmniej 2 z nich otrzymują kolejny element układanki.
Powraca do nas z dalekiej strony, bocian
Ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały.
Żabki płakały przez dzionek cały.

2.Gdy ciepły marzec powróci z wiosną, bazie
Białe puchate na wierzbach rosną.

3.Jeszcze śpi co żyje, jeszcze nic nie rośnie, pierwiosnek
A on śnieg przebija, opowie nam o wiośnie.

4.Kiedy ciepła wiosna stopi śnieg i lód. niedźwiedź
On budzi się ze snu i pyta o miód.
5.Są żółte jak kaczuszki, myślicie, że mają nóżki? kaczeńce
Nie! One wczesną wiosną na mokrej łące rosną.

6.Siedziała w dziupli wtulona, pod kołderką z ogona. wiewiórka
Obudziła ją wczesna wiosna, teraz skacze po sosnach.

7. Wiosną radzi kuma kumie, ledwo budzą się ze snu. żaby
Nad jezioro rzekę strumień, śpieszmy kumy ile tchu.

8.On pierwszy do nas z ciepłych krajów wróci skowronek
I nad polami teraz piosnkę nuci.

9.Na kiju, ze słomy zrobiona panna Marzanna
Ma przegonić zimę, a zwie się ...

Zadanie 3. „Sztafeta z kwiatkiem”
Każdy z członków dryżyny ma za zadanie zasadzić kwiatek w kółku ringo (5 kólek do ringo i pięć kółek). Dzieci dobiegają do wyznaczonego miejsca, kładą kwiat w kółku i wracają do swojego rzędu.
Dryżyny otrzymują kolejny element puzzli.

Zadanie 4. „ Zbiernie kwiatów na łące”
Zespoły otrzymują koszyczki do których, w jak najszybszym czasie muszą pozbierać kwiaty w wylosowanym kolorze ( po 30 papierowych kwiatków).
Drużyny otrzymują kolejny element puzzli.

Zadanie 5. „Kapelusz dla Wiosny”
Na ścianie wiszą sylwety sukni dla Wiosny. Zespoły w ustalonym czasie ok. 15 minut wycinają z kolorowych czasopism, z bibułek, z papieru, wstążek wykonują ozdoby, którymi ozdobią suknię Wiosny.
Drużyny otrzymują kolejny element puzzli.

Zadanie 6. „Sztafeta z Marzanną”
Na przeciwko zespołów znajdują się duże elementy układanki postaci Marzanny. Kolejni zawodnicy w drużynach biegną i zabierają jeden element. Na koniec układają te elementy w całość
Drużyny otrzymują kolejny element puzzli.

Zadanie 7. „Taniec dla Wiosny”
Zespoły odbijają balony w rytm utworu A.Vivaldiego „ Wiosna” tak, żeby nie upadł
Drużyny otrzymują kolejny element puzzli.

Zadanie 8. Układanie obrazka z elementów puzzli , które były nagrodą dla zespołów
Zadanie 9. Zabawa integracyjna: „Nadchodzi wiosna”
Uczestnicy w siadzie skrzyżnym zajmują miejsca w obręczach tyłem do środka koła ( jedna obręcz mniej niż liczba uczestników). Prowadzący (jest nim członek drużyny, która wygrała poprzednią zabawę) zostaje bez obręczy, rozpoczyna zabawę. Uczestnicy wybierają sobie nazwę wiosennego kwiatka, a prowadzący zostaje słońcem. Następnie wywołuje kilka zapamiętanych nazw kwiatów, a te z kolei wstają i podążają za prowadzącym, wykonując zabawne ruchy wymyślone przez słońce. W momencie, gdy słońce wypowie słowo „nadchodzi wiosna”, osoby stojące starają się zająć wolne miejsce. Osoba, która nie będzie mieć miejsca zaczyna zabawę od początku.
IV. Podsumowanie i ocena zajęć, wręczenie drużynom dyplomów za udział i nagrodzenie każdego owocem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.