Konspekt zajęć z łyżwiarstwa
Temat: Nauka jazdy na łyżwach, odepchnięcia i jazda w przód.
Prowadzący: Kuczkowski Andrzej
Cele zajęć: poznanie sposobu poruszania się po lodzie, jazdy na wprost z niewielką szybkością; wpajanie zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na lodowisku; alternatywne sposoby aktywnego spędzania wolnego czasu.
Metody pracy: zadaniowa, naśladowcza.
Formy pracy: pogadanka, pokaz, indywidualna.
Miejsce zajęć: lodowisko.
Środki dydaktyczne: łyżwy.
Liczba ćwiczących: 10 uczniów.
Przebieg zajęć:
I. Czynności organizacyjno-porządkowe (5 min.).
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania uczniów do zajęć, podanie tematu zajęć, przedstawienie celów zajęć, sprawdzenie sprzętu.
II. Rozgrzewka poza lodowiskiem (10 min.).
Krążenia ramion stojąc w rozkroku w przód, w tył, ustawienie w kole i krążenie bioder w lewo, prawo, podpór z przodu i sprężynowanie nóg, bieg w miejscu z wysokim unoszeniem kolan, pięt, skłony tułowia, podskoki.
III. Część główna zajęć - nauka jazdy na łyżwach - odepchnięcia i jazda w przód.
1. Nauczyciel przedstawia postawę łyżwiarską, uczniowie starają się go naśladować. Następnie przechodzimy do marszu małymi kroczkami, zwracając uwagę na uginanie nóg w stawach kolanowych. W czasie marszu w przód staramy się czubki butów kierować na zewnątrz prawie pod kątem prostym, pięty do wewnątrz.
2. Ubieramy łyżwy i wchodzimy na lód. W miejscu w postawie łyżwiarskiej unosimy na przemian nogi. Rozpoczynamy naukę chodzenia drobnymi kroczkami na łyżwach po lodzie, pamiętając o kierowaniu czubków łyżew na zewnątrz. Pamiętamy o zachowaniu odpowiedniej bezpiecznej odległości między ćwiczącymi.
3. Następnie w postawie łyżwiarskiej jedną nogę stawiamy w kierunku jazdy, drugą zwróconą na zewnątrz, wykonujemy odepchnięcie wewnętrzna krawędzią łyżwy, dostawiamy nogę i jedziemy w poślizgu na obu łyżwach. Zmieniamy nogę odpychającą i powtarzamy ćwiczenie. Ćwiczenie powtarzamy wielokrotnie, by utrwaliła się pozycja odepchnięcia łyżwą i weszła w nawyk.
4. Jadąc w przód wykonujemy wielokrotne odbicia raz jedną nogą, potem drugą nogą. Zwracamy uwagę, by liczba powtórzeń była taka sama na obie nogi.
5. Kto dalej - ćwiczący stają w jednej linii, na sygnał wykonują 3 odepchnięcia prawą łyżwą i jadą na wprost kto dalej. Wygrywa ten, kto pokona większą odległość. Ćwiczenie powtarzamy dla drugiej nogi. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy, co daje możliwość rewanżu.
6. Spokojna jazda za prowadzącym po tafli lodowiska. pamiętajmy o zachowaniu odległości pomiędzy łyżwiarzami.
7. Ostatnie 10 minut zajęć przeznaczone jest na jazdę samodzielną. Ćwiczący starają się jeździć w dowolnych kierunkach z różnymi prędkościami. Nauczyciel stara się obserwować uczniów i ocenia poziom ich umiejętności jazdy na łyżwach.
IV. Zakończenie zajęć ( 5 min.).
Zbiórka, omówienie i podsumowanie zajęć. Wyróżniamy uczniów, którzy najładniej wykonywali ćwiczenia.