SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA NAUCZYCIELI
według koncepcji edukacji matematycznej prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej organizowanych dn. 27.02.2014 r. przez Przedszkole Samorządowe nr 64 pn. „Akademia Jasia i Małgosi” w Białymstoku oraz Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku
Opracowanie i prowadzenie: Janina Tuchlińska, Dorota Szekalska
Grupa wiekowa: 5 - latki
Temat zajęć: „Robimy zakupy, planujemy wydatki” – zabawy dydaktyczne.
Cele:
• doskonalenie umiejętności liczenia i wymiany: jeden za jeden, dwa za jeden, pięć za jeden;
• kształtowanie świadomości, że trzeba zapłacić za towar zgodnie z umowną ceną;
• rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji;
• kształtowanie odpowiedzialności za podejmowane decyzje;
• kształtowanie ekonomicznego sposobu myślenia (planowanie wydatków, gospodarowanie pieniędzmi).
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
- czynne: samodzielnych doświadczeń, kierowanie własną działalnością dziecka;
zadań stawianych dziecku, ćwiczeń;
- percepcyjne: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna jednolita.
Pomoce: karty z obrazkami – artykuły w sklepach, żetony, bankomat z kartonu, kalkulator, karty do bankomatu (załącznik nr 1), karty do planowania wydatków (załącznik nr 2), ołówki, reklamówki, plakietki „sprzedawca”, dywaniki, napisy z nazwami sklepów z obrazkami.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozmowa z dziećmi na temat robienia zakupów.
2. Przygotowanie do zabawy - „Robimy zakupy” - zaprezentowanie asortymentu sklepów (spożywczy, sklep odzieżowy, sklep z zabawkami), nadanie nazw sklepom przez dzieci, przedstawienie cennika produktów (kart z obrazkami), które można nabyć w poszczególnych sklepach.
3. „Bankomat” – pobieranie „monet” z bankomatu.
Każde dziecko losuje kartę (Załącznik nr 1) w jednym z 3 dostępnych kolorów, na którą nakleja nalepkę ze swoim imieniem. Następnie dzieci ustawiają się w kolejkę do bankomatu w tym samym kolorze, co wylosowana karta i pobierają „monety”– limit karty to 10 „monet”. Dzieci podchodzą kolejno do bankomatu i na pulpicie (kalkulatorze) wystukują ilość „monet”, które chcą pobrać z bankomatu (10). Następnie każde dziecko przelicza czy otrzymało tyle żetonów, ile dziecko chciało.
4. Zabawa „Planujemy wydatki”
Dzieci otrzymują kartę z obrazkami (Załącznik nr 2) przedstawiającymi poszczególne sklepy (spożywczy, sklep odzieżowy, sklep z zabawkami). Następnie podejmują decyzję ile „monet” wydadzą w każdym z dostępnych sklepów. Najpierw układają pod obrazkiem danego sklepu ilość monet, która chcą w tym sklepie wydać, a następnie zaznaczają ołówkiem. Przeliczają czy wystarczy im „monet” na dokonanie zakupów.
5. Zabawa „Robimy zakupy”
Wybrane dzieci pełnią rolę sprzedawców (otrzymują plakietkę sprzedawcy). Pozostałe dzieci biorą reklamówki i idą do sklepów na zakupy, ustawiają się w kolejce i wydają tyle „monet” ile zaplanowały na karcie. Gdy już wszystkie dzieci zrobią zakupy, sprzedawcy pobierają z bankomatu 10 monet i rozpoczynają zakupy, a na ich miejsce wybrane są inne dzieci.
6. Zakończenie zabawy – układanie na dywanikach i liczenie zakupionych produktów, szacowanie utargów sklepów.
Dzieci, które opowiedziały o swoich zakupach i wydatkach otrzymują pieczątki na karcie planowania zakupów, jako nagrodę za wykonanie trudnego i odpowiedzialnego zadania.