X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22472
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Piękna nasza Polska cała - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich

1 Data: 29. 03. 2012
2 Prowadząca: Marzanna Michalska
3 Grupa: V
4 Temat: ,,Piękna nasza Polska cała...”
5 Obszar z podstawy programowej
- ,,Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne” nr 15
- ,, Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych” nr 10
6 Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i przynależności regionalnej
- kształtowanie postawy patriotycznej
- poznanie i nazywanie sprzętu do prezentacji multimedialnej
7 Cele szczegółowe:
dziecko:
- zna godło i barwy narodowe
- rozumie pojęcie ojczyzna
- wie że jest Polakiem
- potrafi pokazać na mapie poszczególne regiony Polski (morze, góry)
- potrafi globalnie czytać wyrazy
- aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych
- potrafi nazwać sprzęt do prezentacji multimedialnej
- potrafi nazwać miejscowość w której mieszka
- potrafi rozpoznać i nazwać wybrane budynki swojego regionu
- potrafi zachować zasady bezpiecznego poruszania się podczas zabaw
8 Metody pracy z dziećmi
- aktywizująco- twórcze
- słowne
- działań praktycznych
9 Forma pracy z dziećmi:
- grupowa
- zespołowa
10 Pomoce:
- mapa Polski, flaga Polski, godło, ilustracje przedstawiające krajobraz morski i górski, ilustracje starej i nowej Bogatyni, wiersz Cz. Janczarskiego ,, Powiewa flaga”, obręcze, laski, opaski na oczy, pokaz multimedialny, napisy do odczytu globalnego ( mapa, Polska, góry, morze, Bogatynia), chusta animacyjna, przedmioty związane z morzem i górami, płyta CD z muzyką poważną, cyfry 1,2,3..., kółka samoprzylepne w dwóch kolorach

11 Literatura:
- wiersz Cz. Janczarskiego ,,Powiewa flaga” ze zbioru własnego,
- Forum nauczycieli ,,wychowanie przedszkolne” 8/ 2006
- album ,,Bogatynia dawniej i dziś”


12 Przebieg zajęcia:
- przedstawienie tematu zajęć: przy rozwieszonej mapie Polski dzieci podają propozycje tematu zajęć ( odczytanie globalne wyrazów mapa, Polska), próby odnalezienia odpowiedzi na pytanie ,,co to jest Polska”. Przypomnienie nazwy stolicy Polski
- zabawa słowna ,,Kim jesteśmy”- ( elementy pedagogiki zabawy)- uzupełnienie zdania ,,jesteśmy Polakami bo......”
- przypomnienie symboli narodowych –wygląd godła, oraz co oznaczają kolory na fladze na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego ,,Powiewa flaga”
- zaproszenie dzieci w podróż po Polsce:
- wyruszamy nad morze:
dzieci wybierają środek lokomocji, którym będziemy się poruszać
wskazują morze na mapie, odczytują globalnie wyraz ,,morze”
szukają na sali przedmiotów związanych z tym regionem
zabawa z chustą animacyjną –robimy fale duże i małe, sztorm chowamy się pod chustą, spacerujemy po plaży zbieramy muszelki
- wyruszamy w góry:
łódką przypłynęliśmy na południe Polski
dzieci wskazują góry na mapie
odczytują wyraz ,,góry”
określają jakim kolorem oznaczone są góry na mapie
prezentują sporty jakie można uprawiać w górach
prezentacja strojów góralskich

- wracamy do Bogatyni:
każde dziecko własnym pojazdem wraca i siada na dywanie. Dzieci opowiadają, czym do nas przyjechały, które z tych pojazdów można spotkać na ulicach naszego miasta a które nie i dlaczego
- pokaz multimedialny
- zapoznanie dzieci z nazwą sprzętu
- krótka notatka o Bogatyni
- przedstawienie herbu miasta (przypomnienie, co on przedstawia)
- pokaz elektrowni i kopalni ( rozmowa)
- zabawa rozwijająca empatię ,,pokażę Ci mój świat”- dzieci dobierają się parami- jedno zamyka oczy drugie go prowadzi po nieznanym mieści (na niby) i opowiada co widzi dookoła. Następuje zmiana i dzieci opowiadają jak czuły się w roli osoby widzącej i niewidomej, która rola była łatwiejsza i dlaczego, czy łatwo jest zaufać osobie- przewodnikowi.
- zaproszenie dzieci do zgaduj- zgaduli na temat ,,moje miasto Bogatynia” dzieci podzielone na dwie grupy losują ilustracje które leżą na dywanie. Następnie otrzymują kilka minut na to aby przygotować się i opowiedzieć nam o tym co przedstawiają ich ilustracje
- ,,Bogatynia dawniej” –oglądanie starych ilustracji miasta próby odgadnięcia, co one przedstawiają
- zabawa relaksacyjna -po długiej podróży po Polsce zapraszam dzieci do filharmonii (przypomnienie co to jest) gdzie wysłuchamy koncertu i każdy z nas będzie dyrygentem.
- podziękowanie dzieciom za udział w zabawach a rodzicom za to że zechcieli przyjść i zobaczyć jak wspólnie spędzamy czas w przedszkolu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.