Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami przeprowadzonych
w Zespole Szkół w Klęczanach
Temat: Już wiem jak zdrowo się odżywiać.
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy prozdrowotnej;
- kształtowanie i utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych;
- tworzenie więzi uczuciowej z rodziną i środowiskiem, w którym dziecko wzrasta;
- rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami i najbliższymi;
- doznawanie radości we współdziałaniu z rodzicami poprzez wspólną zabawę.
Cele operacyjne:
DZIECKO
- zna zasady zdrowego trybu życia, odżywiania,
- doskonali sprawność aparatu mowy wydając dźwięki akustyczne,
- zna skutki niewłaściwego odżywiania się,
- wie, które produkty są zdrowe i potrzebne do prawidłowego odżywania, a które szkodzą naszemu zdrowiu,,
- rozumie konieczność dostarczenia organizmowi prawidłowych składników budulcowych: witamin,
- wie, gdzie znajdują się witaminy,
- wie, czym jest piramida żywienia,– których produktów mogą jeść więcej, a których powinny jeść mniej, unikać
- układa kształt piramidy żywienia z liny i szarf
- zgodnie współdziała z rówieśnikami i najbliższymi
- jest skupione na zadaniu
Metody pracy
- podające (przyswajanie)
- problemowe (odkrywanie)
- aktywizujące (przeżywanie)
- praktyczne (działanie)
Formy organizacyjne
Działalność zbiorowa (zajęcia z cała grupą), zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne
Nagrania CD, plakaty, kartoniki z nazwami różnych produktów, materiały papiernicze i biurowe, wiersze „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego, „Na straganie” Jan Brzechwa, „Gdzie się kryją witaminy”, stroje warzyw.
Przebieg zajęcia:
1. Wszyscy stają w dużym kole i następuje powitanie przy piosence
“Poznajmy się nawzajem”. Przesłanie „Iskierki przyjaźni”.
2. Zaproszenie do obejrzenia inscenizacji wiersza“Na straganie”.
Śpiewanie piosenek: „Jesienny Kujawiaczek”, „Złota jesień plony niesie”.
3. Zaproszenie na wyprawę do Krainy Zdrowia.
Mają tam wstęp tylko ci, którzy dbają o zdrowie.
4. Co trzeba robić, aby być zdrowym? – dzieci i rodzice podają własne propozycje, które zapisują na paskach papieru. Odczytanie ich i ułożenie na tablicy w kształcie słońca.
5. Zabawa inscenizowana przy muzyce „ W drodze do krainy zdrowia”.
Kraina Zdrowia jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.
- przez wysoką trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nad głowa)
- przez niska trawę /szszszszsz – kołysanie rękami nisko nad kostkami/
- przez most /klepanie rękami o klatkę piersiową/
- przez błoto /uderzanie piąstkami o nadęte policzki/
Rodzice pomagają dzieciom i idą gęsiego jeden za drugim przechodząc przez błoto.
6. Burza mózgów – W czym ukryte są witaminki?
Dzieci podają własne pomysły, które nauczycielka zapisuje na tablicy.
7. Co to są witaminy? – odczytanie przez dzieci informacji wypisanej wcześniej
z encyklopedii.
8. Czytanie przez dzieci wierszy pt.„Gdzie się kryją witaminy?” (tekst w podręczniku) oraz „Witaminowe abecadło” S. Karaszewskiego (tekst dla każdego dziecka)
Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze, w maśle,
mleku też być może.
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
C - to coś na przeziębienie
i najlepsze ran gojenie.
C - porzeczka i cytryna
świeży owoc i jarzyna !
Zęby, kości lepiej rosną
kiedy D dostana wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem,
na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny.
9. Zabawa z piramidą żywienia. Nauczyciel rozdaje uczniom schematy piramidy zdrowego życia, na której są wypisane jedynie kategorie produktów. Dodatkowo uczniowie otrzymują małe karteczki ze słowami, ich zadaniem jest przyporządkować produkty do podanych kategorii. Kategorie (od dołu piramidy): 1. piętro – sport; 2. piętro – produkty zbożowe; 3. piętro – owoce i warzywa; 4. piętro – nasiona i orzechy oraz warzywa strączkowe; 5. piętro – drób, jaja, i ryby; 6. piętro – mleko, nabiał; 7. piętro – słodycze, fast food.
10. Omówienie piramidy żywienia (poziomy i ich zawartość)
11. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa”.
12. Przygotowanie plakatu reklamującego jedzenie warzyw i owoców.(Praca w grupach).
13. Prezentacja plakatów.