Scenariusz zajęć
Temat: Zabawy na wesoło.
Cel ogólny: integracja grupy
Cele szczegółowe: uczeń: - relaksuje się podczas zabawy
- współpracuje z grupą
- porusza się w rytm muzyki
- prawidłowo wykonuje zadania i zagadki słowne
Metody: wpływu sytuacyjnego, zadaniowa, zabawowa
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Środki dydaktyczne: identyfikatory, balony, klocki, puszka z zadaniami,
dziecięce nagrania na płycie CD, słodki poczęstunek;
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i zapoznanie z tematem zajęć. Podział na grupy.
2. ,,Gęsia mama" - muzyczny przerywnik.
Dzieci wybierają z pośród siebie ,,gęsie mamy" i ustawiają się za nimi ,,gęsiego". Gęsia mama porusza się w rytm muzyki po sali, wykonując dowolne gesty, a pozostałe dzieci je naśladują.
3. Taniec z balonami.
Uczestnicy dobierają się w pary i poruszając sie w rytm muzyki (bez pomocy rąk) starają się utrzymać balon między głowami, brzuchami czy pośladkami.
4. Układanie kładki.
Każdy zespół otrzymuje pudełko z taką sama ilością klocków. Zadanie polega na jak najszybszym ułożeniu z nich kładki do czasu gdy muzyka ucichnie.
5. Puszka z zadaniami.
Dzieci stoją w kręgu i w rytm muzyki przekazują sobie puszkę, w której znajdują się zapisane zadania i zagadki. Gdy muzyka umilknie, dziecko, w rękach którego znajdzie się puszka, losuje dla siebie zadanie. zał. 1
zał. 1
- Ukłoń się najładniej, jak tylko potrafisz
- Wykonaj 5 pajacyków
- Skacz, jak żabka
- Naśladuj pszczołę
- Zaśpiewaj ,,Wlazł kotek na płotek..."
- Dokończ przysłowie ,,Kto rano wstaje..."
- Zbuduj jak najszybciej wieżę z 5 klocków
- Wykonaj 5 podskoków na prawej nodze
6. ,,Ludzie do ludzi" - zabawa integracyjna.
Wszyscy stoją w parach. Na polecenie nauczyciela ,,ręce do rąk" - dotykają się rękoma, ,,kolana do kolan" - kolanami, itp. Na hasło ,,ludzie do ludzi" - zmiana partnera.
7. ,,Brakujący element"- zabawa na spostrzegawczość.
Dzieci wybierają spośród siebie modela. Uczniowie uważnie obserwują strój ,,modela" , po czym wychodzi na chwilę z sali i zmienia element swojej garderoby, np. zakłada apaszkę, itp. Na umówiony znak, ,,model" wchodzi do sali, a dzieci odgadują zmianę stroju. Ta osoba, która odpowie jako pierwsza, staje sie modelem.
8. Słodki poczęstunek.
Nauczyciel dziękuje wszystkim za mile spędzony czas i zaprasza wszystkie dzieci na słodki poczęstunek.
Elżbieta Budrejko
nauczycielka SP nr 25
z Oddziałami Integracyjnymi
im. H. Ch. Andersena
w Olsztynie