KONSPEKT
Data:
Przedmiot: zajęcia praktyczne,
Nauczyciel prowadzący zajęcia: Angelika Małkiewicz
Temat: Ciasto parzone – właściwe zaparzanie mąki
Cel główny: uczeń potrafi prawidłowo zaparzać mąkę do ciasta parzonego
Cele szczegółowe: uczeń potrafi przygotować ciasto parzone, uczeń wie na czym polega zaparzanie mąki, uczeń zna temperaturę wypieku ciast parzonych
Metody dydaktyczne: pogadanka, pokaz, objaśnienia, ćwiczenia
Środki dydaktyczne: sprzęt kuchenny znajdujący się w pracowni, produkty spożywcze, receptury sporządzanych ciast
Zasady nauczania: poglądowości, świadomej aktywności, łączenia teorii z praktyką, systematyczności
TOK ZAJĘĆ:
1. Wstępne czynności organizacyjno – przygotowawcze:
- sprawdzenie obecności uczniów
- sprawdzenie stanu odzieży ochronnej
- sprawdzenie stanu samopoczucia uczniów
2. Instruktaż wstępny:
- podanie tematu lekcji, przedstawienie celu zajęć
- pogadanka kierowana przez nauczyciela nawiązująca do wiadomości o ciastach parzonych (sposób zaparzania mąki i na czym polega, asortyment ciast parzonych, sposób formowania eklerów, temperatura wypieku)
- przypomnienie o przepisach bhp
- przydzielenie ćwiczeń
- rozdanie receptur do poszczególnych ćwiczeń (karpatka, eklerki)
3. Instruktaż bieżący:
- instruktaż szczegółowy na stanowisku pracy
- kontrola pracy uczniów
- korygowanie błędów i nieprawidłowości, udzielenie rad i pomocy
4. Instruktaż końcowy:
- degustacja wyrobów – dokonanie oceny organoleptycznej
- omówienie efektów zajęć, wskazanie na osiągnięcia uczniów
- ocena pracy uczniów według przyjętych kryteriów
- czynności porządkowe
5. Zakończenie zajęć:
- podanie tematu następnych zajęć
- pożegnanie z grupą