X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22424
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Grzybobranie - scenariusz zajęć

Grupa: 5-6 latki
Temat: Grzybobranie

Cel ogólny:
Rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 6(5latki), 10 (6latki) oraz doskonalenie orientacji przestrzennej. Kształtowanie zachowania się wobec roślin (grzybów).

Cele operacyjne:
Dziecko:
-wie, że istnieją grzyby jadalne i trujące
-opisuje ilustrację
-określa położenie przedmiotów względem innego stosując wyrażenia nad, pod, obok, z boku (5latki)
-rozróżnia i nazywa liczebniki główne od 1- 6 (5 latki)
-rozróżnia i nazywa liczebniki główne od 1- 10 (6 latki)
-potrafi policzyć usłyszane dźwięki
-określa i porównuje liczebność zbiorów używając określeń więcej, mniej
-odczytuje globalne wyrazy (6-latki)
-bierze udział w zabawie ruchowej
-słucha opowiadania
-reaguje na sygnał słuchowy
-odpowiada na pytania zadane do teksu
-wykonuje pracę plastyczną techniką orgiami

Formy pracy:
-praca indywidualna
-praca z całą grupą

Metody pracy:

-czynna- zadań stawianych dziecku,
-słowna - objaśnienia, opowiadanie,
-oglądowa: utwór literacki
-elementy metody Freineta – fiszki zadaniowe „dywanowe”

Środki dydaktyczne:
Plansza demonstracyjna „Grzybobranie”, kartoniki 1-9, ilustracje do opowiadania, ilustracje grzybów z podpisami, duże sylwety muchomorów, kartoniki z cyframi 1-9, białe kółka – kropki, lizaki matematyczne, sylwety ślimaków i grzybków, muzyka, bębenek, fiszka dywanowa, materiały do pracy plastycznej.

Przebieg zajęcia:

1.Rozmowa przy ilustracji „Grzybobranie” - dzieci siedzą pod tablicą. Na tablicy przyczepiona jest plansza demonstracyjna przysłonięta kartonikami, na których widnieje inna liczba kropek (1-6 pięciolatki, 1-9 sześciolatki latki). Dzieci wykonują polecenia nauczyciela – liczą i odkrywają kartoniki z właściwą liczbą. Wynik przedstawiają za pomocą lizaka matematycznego. Opis ilustracji.
2.Wysłuchanie opowiadania H. Zdzitowieckiej pt. „Na grzyby” w oparciu o ilustracje. Rozmowa nauczyciela z dziećmi na temat opowiadania. Odszukanie koszyka z „grzybami” (odczytanie nazw grzybów przez dzieci umiejące czytać).

Pytania do opowiadania:
-Jakie grzyby zbierał Pawełek?
-Co zrobiły dzieci z grzybkami, które nazbierał Pawełek?
-Jak należy zbierać grzyby?
-Jak nazywają się jadalne grzyby, które nazbierały dzieci? (zdjęcia w koszyku – odczytanie nazw grzybów przez dzieci umiejące czytać kurka, koźlak, rydz, maślak).
-Dlaczego nie można niszczyć grzybów?

3.Zabawa matematyczna „Muchomorki” – na tablicy znajdują się sylwety muchomorów. Pod każdym muchomorem znajdują się liczba(w zakresie 6 - pięciolatki, w zakresie 10 - sześciolatki). Dzieci zauważają, że muchomorom brakuje kropek. Chętne dzieci wybierają z miseczki tyle kropek ile pokazuje liczba. Na koniec dzieci określają liczebność kropek za pomocą określeń mniej, więcej.
4.Zabawa dydaktyczno-ruchowa „Na grzyby” – po sali rozłożone są ilustracje grzybów. Dzieci otrzymują sylwetę ślimaka i poruszają się do usłyszanej muzyki. Gdy muzyka milknie przedszkolaki szukają grzybka i określają położenie ślimaka względem grzybka wg instrukcji nauczyciela. (pod grzybkiem, obok grzybka, nad grzybkiem, na grzybku, 6 latki - z lewej strony grzybka, z prawej strony grzybka).
5.Praca plastyczna z wykorzystaniem fiszek Freineta „Muchomor” – tworzenie pracy plastycznej techniką orgiami z kół.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.