Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 5 i 6 – letnich
Temat zajęcia: „Jakie to warzywo?” – rozwiązywanie zagadek.
Prowadząca: Jolanta Zajczyk
Podstawa programowa:
· kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych (obszar nr 1),
· wspomaganie rozwoju mowy (obszar nr 3),
· kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (obszar nr 14).
Cel ogólny:
Ř uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych (zmysły: wzroku, słuchu, węchu, dotyku, smaku); wyrabianie gotowości do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne:
Dziecko
- potrafi rozwiązać zagadkę słowną podaną przez nauczyciela,
- rozpoznaje warzywa po dotyku, smaku, węchu,
- potrafi określić cechy danego warzywa,
- potrafi wyodrębnić słowa w zdaniach oraz je przeliczyć,
- potrafi układać zdania z podanymi słowami,
- umie dzielić słowa na sylaby i głoski,
- odczytuje globalne napisy (nazwy warzyw),
- potrafi kreślić w ograniczonej przestrzeni linie proste, zaokrąglone, koła, owale,
- wie, jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia,
- potrafi współdziałać w grupie.
Metody:
- słowne: zagadki, rozmowa, objaśnienia
- czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- aktywizująca: burza mózgów
Formy:
- zbiorowa, zespołowa, indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
ponumerowane pudełka-skarby, ilustracje przedstawiające warzywa, napisy z nazwami warzyw, naturalne okazy warzyw, zagadki słowne, obrazki przedstawiające czynności ogrodnika, włóczka, karty pracy, worek z rekwizytami (marchew, garnek, ziemniak, talerz), skakanki, płyta CD
Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa z dziećmi na temat „Co to jest skarb?”, „Co może być skarbem?” (burza mózgów)
- skarbem może być złoto, biżuteria, pieniądze, dobroć, przyjaźń, itp.
2. Nauczycielka zapowiada dzieciom, że dziś na zajęciu dowiedzą się, co jeszcze może być skarbem.
Skarb przedstawiony jest na ilustracji zakrytej kartonikami z cyframi. Dzieci kolejno odkrywają kartoniki.
- Co przedstawia ilustracja?
- Dlaczego warzywa można nazwać skarbem?
(np. są źródłem witamin i składników odżywczych)
- Przygotowałam Wam dzisiaj zagadki o warzywach, które ukryte są w pudełkach-skarbach w naszej sali.
3. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 1.
Zagadki słowne
Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa.
Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk
I pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy? (marchew)
Ma gruby brzuszek i ogonek mały.
Będzie z niego pewnie
barszczyk doskonały. (burak)
W ziemi się rodzą,
z jednego - wiele.
Najsmaczniejsze są jesienią
pieczone w popiele... (ziemniak)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
Zielone ma liście, w środku głowa pusta.
Czy to jest sałata? Czy może ... (kapusta)?
Czerwieni się ze wstydu. Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych listków wisi na ogonku. (pomidor)
Dzieci odgadują kolejne zagadki słowne; dzielą na sylaby nazwy warzyw; określają pierwszą i ostatnią głoskę.
4. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 2.
Zagadki obrazkowe
Nauczycielka odsłania fragmenty poszczególnych obrazków.
Dzieci rozpoznają i nazywają warzywa oraz dobierają odpowiedni napis – całościowe czytanie nazw warzyw
(por, koper, cebula, pietruszka, rzodkiewka, kalafior)
5. Zabawa ruchowa „Sałatka jarzynowa”.
Na dywanie ułożone jest koło ze skakanek (garnek).
Każde dziecko otrzymuje kartkę z rysunkiem warzywa.
Wymienione przez nauczycielkę „warzywa” wchodzą do „garnka” i tańczą w rytm muzyki, pozostałe – np. chodzą na czworakach lub podskakują dookoła „garnka”.
Co pewien czas nauczycielka wymienia inne nazwy warzyw i następuje zamiana.
6. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 3.
Zagadki dotykowe
Dzieci rozpoznają warzywa po dotyku.
Układają zdania z nazwami rozpoznanych warzyw; przeliczają słowa w zdaniach.
7. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 4.
Zagadki węchowe
Dzieci rozpoznają warzywa po węchu (warzywa są przekrojone).
Układają w parach kontury rozpoznanych warzyw z włóczki; rysują palcem po ułożonym kształcie warzywa.
8. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 5.
Zagadki smakowe
Dzieci rozpoznają warzywa po smaku; nazywają je.
Dzielą na głoski nazwy rozpoznanych warzyw; określają liczbę głosek; poszukują innych słów rozpoczynających się podaną głoską.
9. Zabawa ruchowa „Taniec warzyw”.
Nauczycielka podaje nazwę warzywa; dzieci dzielą na sylaby; określają liczbę sylab i tworzą koła z takiej samej liczby dzieci.
Tańczą w rytm muzyki.
Na przerwę w muzyce nauczycielka podaje inną nazwę warzywa.
10. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 6.
Zagadki słuchowe
Dzieci rozpoznają piosenki po melodii i wymieniają nazwy warzyw, które są w tekście piosenek.
„Urodziny marchewki”, „Ogórek zielony”, „Pomidor”, „Jarzynowa ciuciubabka”
Dzieci rysują kształty warzyw oburącz w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi.
11. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 7.
Zagadki ruchowe
Nauczycielka dzieli dzieci na 4 zespoły. Każdy zespół otrzymuje obrazek przedstawiający jakąś czynność wykonywaną w ogrodzie, np. kopanie grządek, grabienie liści, podlewanie warzyw, wyrywanie warzyw, itp.
Zespoły kolejno pokazują tę czynność za pomocą ruchu, pozostałe – odgadują.
12. Dzieci poszukują pudełka-skarbu nr 8.
„Zagadkowa opowieść”
Nauczycielka wyjmuje z worka kilka rekwizytów, np. marchew, garnek, ziemniak, talerz.
Zadaniem dzieci jest ułożenie opowieści z wykorzystaniem nazw przedmiotów wyjętych z worka.
Rozpoczyna nauczycielka:
Pewnego dnia mama Ali wróciła ze sklepu, a z jej torby wystawały piękne pomarańczowe marchewki. ..........
Dzieci kontynuują.
13. Praca indywidualna przy stolikach
poziom I
- wklejanie do konturu garnka obrazków warzyw rozpoczynających się głoską „p”
- dorysowanie symetryczne warzyw (pomocnicze kratki)
poziom II
- wklejenie do konturu garnka obrazków warzyw oraz ich nazw
- dorysowanie symetryczne warzyw (bez pomocniczych kratek)
14. Podsumowanie zajęcia; omówienie prac dzieci.
15. Zabawa taneczna przy piosence „Jesienna ciuciubabka”.