Topór, 25.02.2014r.
Scenariusz imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny
„Ferie z siostrą i bratem”
Cele :
• aktywne spędzenie czasu wolnego wspólnie z rodzeństwem,
• poznanie zabaw w które mogą bawić się razem młodsze i starsze dzieci,
• kształtowanie odpowiedzialności za rodzeństwo podczas zabaw,
• kształtowanie umiejętności dzielenie się sukcesami i godnego ponoszenia porażki,
• integracja dzieci .
Pomoce: balon, worki do skakania, gumki recepturki, plastikowa butelka 1,5l, piłki, woreczki, ringo, hula-hop, skakanki, rakietki i piłeczki do tenisa stołowego, 2 hulajnogi, symboliczne upominki, dyplomy okolicznościowe.
Program został zaplanowany na 180 min zajęć. Przerwy będą stosowane w zależności od potrzeb uczestników.
Przebieg imprezy:
1. Zabawa na powitanie – „Witamy się”
Witają się, np.:
• ręka z ręką,
• stopa ze stopą,
• ucho z uchem,
• łokieć z łokciem,
• kolano z kolanem,
• moje ucho z moim kolanem,
• moje czoło z moją stopą itp..
2. Rzut „balonem wypełnionym wodą”
Dzieci stoją w kole (starsze/młodsze rodzeństwo) blisko siebie i podaja sobie balon napełniony wodą, po dwóch rundach robią krok do tyłu, koło się powiększa i dalej przekazują sobie balon itd.
3. Ćwiczenia w parach (rodzeństwa):
• rysujemy ósemki przechodząc między nogami współćwiczącego,
• przechodzenie „pod/nad mostem” – jedno dziecko klęczy z dłońmi opartymi o podłogę a drugie przechodzi raz pod brzuchem, raz nad plecami,
• „wałkowanie ciasta” - jedno dziecko leży bez ruchu a drugie turla je po sali,
• „wielkolud” – młodsze/lżejsze dziecko z rodzeństwa staje na stopach starszego i razem chodzą po sali,
• taczki,
• „pompowanie koła” – dzieci trzymają się za ręce i robią przysiady, gdy jedno stoi drugie kuca,
• „żabie skoki” –przeskakiwanie przez siebie, jedno dziecko kuca drugie przeskakuje .
4. Zabawy w drużynach (podział par na dwie drużyny tak aby rodzeństwa znalazły się w tej samej drużynie):
• „bieg po buty” – dziecko biegnie do kosza i zdejmuje jeden but, wraca podobnie postępują kolejni zawodnicy potem zdejmują drugi but, później czynności powtarzamy z zakładaniem buta,
• „głupi Jasio” – jedna drużyna tworzy koło i podaje sobie piłkę, druga drużyna próbuje ja odebrać, gdy jej się to uda następuje zamiana ról,
• skoki w workach,
• jazda na hulajnodze,
• wyścigi z nogami połączonymi gumką recepturką – dzieci stają do siebie bokiem i na wewnętrzne nogi zakładają jedną gumkę recepturkę i biegną tak aby nie przerwać gumki,
• „sadzenie ziemniaków” – jedno dziecko z drużyny biegnie i wkłada woreczki do rozłożonych kółek ringo , drugie biegnąc zbiera je.
5. Zabawy w rzędzie (rząd ustawiany - młodsze dziecko/ starsze/młodsze itd.)
• podawanie piłki: nad głową, miedzy nogami, prawej/lewej strony tułowia,
• tunel – czołganie się miedzy nogami całego rzędu,
• bieg slalomem miedzy dziećmi,
• przekazywanie butelki do kolegi , butelkę trzymając pod pachą, między kolanami, pod szyją,
6. Mistrz zabaw:
• kręcenie kołem hula-hop,
• odbijanie piłeczki pingpongowej,
• trafianie piłką go celu,
• skoki na skakance,
7. Zabawy relaksujące:
• przekazywanie piłki do kolegi – piłka jest np. mokra, śliska, ciężka, lekka, gorąca, miękka,
• „stop klatka” – prowadzący pokazuje schematyczny obrazek osoby ćwiczącej a uczestnicy musza przyjąć taką pozę jaka jest przedstawiona na rysunku.
8. Wręczenie pamiątkowych dyplomów dla uczestników zajęć.