Scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych dn. 8.04. 2013r. w
gr. dzieci 3-4-letnich
Temat: Wiosna na wsi- zwierzęta z wiejskiej zagrody.
Cele ogólne:
1. Poznanie różnych gatunków zwierząt żyjących w wiejskiej zagrodzie
2. Rozwijanie aparatu mowy poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze
3. Rozwijanie umiejętności zgodnego współdziałania w trakcie różnorodnych zabaw
Cele operacyjne:
- nazywa zwierzęta hodowlane na ilustracji
- wskazuje rozwiązanie zagadki na obrazku
- naśladuje głosy zwierząt z wykorzystaniem wiersza
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- rozpoznaje odgłosy różnych zwierząt wiejskich
- konstruuje z gotowych elementów zwierzę hodowlane
- wykonuje ćwiczenia z użyciem zestawu multimedialnego
Metody:
m. słowne: rozmowa, objaśnienia i instrukcje
m. percepcyjne: obserwacja i pokaz
m. czynne: kierowanie własną aktywnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
piosenki na cd, ilustracja „ Wiejskie podwórko”, ilustracje zwierząt hodowlanych, zagadki słowne i słuchowe, wiersz, talerzyki papierowe, druciki kreatywne, gotowe elementy z papieru, klej
Przebieg:
1. Powitanie
2. Zabawa ruchowa do piosenki ,,Witam w przedszkolu”
3. Oglądanie ilustracji przedstawiającej wiejskie podwórko- nazywanie znajdujących się na niej zwierząt- swobodne wypowiedzi inspirowane ilustracją
4. Zagadki słowne „ Jakie to zwierzę?” z wykorzystaniem ilustracji
5. Słuchanie wiersza W. Chotomskiej „ Co słychać na wsi” ilustrowanego obrazkami zwierząt, o których jest w nim mowa. Naśladowanie głosów zwierząt, których nazwy wypowiada nauczyciel
6. Zabawa ruchowa do piosenki „ Rozmowa zwierząt”
7. Zagadki słuchowe „ Co słychać na wsi” – rozpoznawanie odgłosów różnych zwierząt wiejskich
8. Praca plastyczna- wykonanie do wyboru świnki, krowy lub owieczki z gotowych elementów( talerz papierowy, drucik kreatywny, papierowe wycięte części)
9. Wystawka prac
10. Praca indywidualna z wykorzystaniem zestawu multimedialnego- wypełnianie konturu kolorem, ćwiczenia grafomotoryczne