SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE
INTEGRACYJNEJ 6- LATKÓW
Temat: Zima – stymulacja polisensoryczna według pór roku.
Cel główny: Wielozmysłowe poznanie otaczającej rzeczywistości oraz integracja grupy.
Cele operacyjne: Dziecko:
kojarzy zapach-mięty, kolor-biały i niebieski, żywioł- wodę, instrumenty- dzwonki i trójkąty, smak-cukierki miętowe z porą roku-zimą;
potrafi podać cechy zimy, zna miesiące zimowe, wie jak należy się ubrać zimą;
opisuje swoje doznania zmysłowe;
rozpoznaje dzwonki i trójkąty oraz potrafi na nich zagrać;
potrafi się zrelaksować i współdziała w zabawie.
Metoda: elementy metody: Poranny Krąg i Pedagogiki Zabawy
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: lampka oliwna, miętowy olejek eteryczny, cukierki miętowe, płyta z nagraniami dźwięków różnych instrumentów muzycznych, czapka, szalik, rękawiczki, dzwoneczki, trójkąty, miski z wodą, kostki lodu, gąbka, piosenki: „ Zimowa poleczka”, „ Sanna”, utwór A. Vivaldiego „ Cztery pory roku. Zima”, lalka Zosia oraz potrzebne emblematy pogody.
Prowadząca: mgr Anna Kwika
Przebieg zajęć:
1.Zapalenie lampki z olekiem o zapachu mięty - obejście z lampką kręgu, aby każde dziecko mogło zaobserwować płomień lampki i poczuć aromat olejku.
3.Powitanie w kręgu – powitanie każdego dziecka po imieniu oraz masowanie nadgarstków dzieci olejkiem miętowym
4.Opowiadanie nauczycielki o zimie z wykorzystaniem lalki Zosi i emblematów pogody ( naucielka w roli narratora, dzieci w roli animatorów):
Był piękny zimowy dzień. W białym, puszystym śniegu odbijały się złote promienie słońca( wybrane dziecko podnosi do góry emblemat słońca). Mała Zosia ( nauczycielka porusza pacynką) wybierała się właśnie na spacer. Ubrała się ciepło: buty, szalik, czapkę, ciepłą kurtkę i rękawiczki ( dzieci pokazują emblematy). Zosia szybko zbiegła po schodach na dwór. Małe śnieżynki ( emblematy) padały z nieba tworząc puchowe zaspy. Zosia pomyślała, że wspaniale byłoby ulepić bałwana ( emblemat). Na początku Zosia zrobiła trzy kule, ułożyła je na sobie. Następnie z węgielków zrobiła oczy, a z marchewki nos, dorysowała uśmiech i bałwanek był gotów. Troszkę zmarzła w ręce więc czym prędzej pobiegła do domu.
Następnie dzieci odpowiadają na pytania:
Z czym kojarzy wam się zima?
Jaki kolor dominuje zimą?
Jakie znacie miesiące zimowe?
Jak należy ubierać się zimą?
Dzieci w tym czasie ubierają swoje czapki, szaliki i rękawiczki.
5. Piosenka o zimie – wspólne zaśpiewanie i zatańczenie znanej dzieciom piosenki „ Zimowa poleczka”.
6.Spotkanie z żywiołem zimy – wodą:
- dotykanie mokrą gąbką twarzy i rąk dzieci,
- wkładanie rąk do miski z wodą zimną i ciepłą ( określanie swoich doznań),
- dotykanie lodu,
- wkładanie lodu do miski z wodą zimną i ciepłą.
7.Zaprezentowanie zimowych instrumentów – dzwonków i trójkątów. - słuchanie dźwięku instrumentów,
- rozpoznawanie dźwięku dzwonków pośród innych instrumentów muzycznych, - próby grania na instrumentach przy piosence „ Sanna”,
8.Masaż relaksacyjny przy utworze A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”.
Świeci gwiazda – rozcieranie palcami pleców od środka do zewnątrz promieniście,
Gwiazdek sto – stukanie opuszkami palców po całych plecach,
Skaczą dzieci – dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy,
Hop, hop, hop – jw
Tu choinka – palcami rysujemy choinkę z jednej strony pleców,
Tam choinka - palcami rysujemy choinkę z drugiej strony pleców,
A tu uśmiechnięta minka – zataczamy całą dłonią półkole od jednego do drugiego boku,
W białym śniegu – dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki – energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół,
A w tych sankach – jw
Dwa bałwanki – wszystkie palce złożone w dziobek rysują kółka
9.Bodźce smakowe - nauczyciel częstuje dzieci miętowymi cukierkami.
10.Zakończenie zajęć - zgaszeniem lampki.
11.Zaproszenie dzieci do stolików i wykonanie pracy plastycznej - krajobrazów zimowych ( malowanie białą farbą na niebieskim kartonie).