„W świecie bajek" – scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6-letnich.
Cele:
poznawczy – zapoznanie z bohaterami bajek,
kształcący - utrwalenie znajomości liter oraz cyfr, kierunków,
wychowawczy – doskonalenie pracy w grupie.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi
- rozpoznać po obejrzeniu ilustracji bajkę,
- rozpoznać po wysłuchaniu fragmentu tytuł bajki,
- odczytać i przyporządkować wybrane wyrazy do odpowiedniej bajki,
- ułożyć historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń,
- przyporządkować ilość elementów zbioru do odpowiedniej cyfry,
- kojarzyć z jakiej bajki pochodzi rekwizyt,
- rozwiązać proste działania matematyczne,
- nazwać kierunki: w prawo, w lewo, do góry na dół,
- rozpoznać swoje imię,
- współdziałać w grupie.
Metoda: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem piosenki „Bajeczka piosneczka”, ilustracje przedstawiające znanych bohaterów bajek (CZERWONY KAPTUREK, JAŚ I MAŁGOSIA, KOPCIUSZEK, KUBUŚ PUCHATEK”), koperty z napisami, bajkowa historyjka obrazkowa, identyfikatory z imionami dzieci w 4 kolorach , rekwizyty z bajek, płyta DVD, duża postać osiołka (KŁAPOUCHY), ogon, tablica, koszyczki z kolorami grup, papierowe kwiaty, kolorowanki, zakładki z postaciami z bajek
Przebieg zajęcia
1. Dzieci słuchają piosenkę „Bajeczka piosneczka”, nauczycielka wprowadza temat zajęcia, pyta dzieci czy lubią bajki (dzieci wymieniają ulubione pozycje).
2. Prowadząca zaprasza dzieci do wspólnej zabawy w świecie bajek, pokazuje dzieciom 4 obrazki przedstawiające znane bajki; dzieci nazywają je.
3. Dzieci rozpoznają swoje imiona na identyfikatorach i łączą się w grupy – wg kolorów, słuchają jakie zasady będą obowiązywać w trakcie zabawy.
Za dobrze wykonane zadanie każda grupa włoży do swojego koszyczka ustaloną liczbę cukierków.
4. Następnie przystępują do rozwiązywania poszczególnych zadań:
• każda grupa odczytuje 3 wyrazy znajdujące się w wylosowanej kopercie i dokłada do odpowiedniego obrazka
- (pantofelek, zamek, kareta) – obrazek KOPCIUSZEK,
- (pierniki, domek, klatka) – obrazek JAŚ I MAŁGOSIA,
- (wilk, gajowy, las) – obrazek CZERWONY KAPTUREK,
- (tygrysek, las, domek) – obrazek KUBUŚ PUCHATEK,
• dzieci z poszczególnych grup podchodzą w ustalonej kolejności do stolika i oglądają zgromadzone tam rekwizyty z bajek, po chwili zastanowienia podają z jakiej bajki one pochodzą,
• wszystkie grupy otrzymują po jednej kopercie
każda grupa ma za zadanie ułożyć bajkową historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń,
• na dywanie nauczycielka rozkłada papierowe kwiaty;
każda grupa losuje zadanie (dzieci wykonują proste działanie matematyczne - dodawanie, zapamiętują wynik i zbierają tyle samo kwiatów),
• każda drużyna wybiera swojego przedstawiciela, który w odpowiedniej kolejności podchodzi z zawiązanymi oczami do tablicy; ma za zadanie przymocować ogon osiołkowi, pozostali z drużyny nakierowują go mówiąc np.; w lewo, na dół. Czas przewidziany to 1min. Wygrywa zespół, który najbliżej osiołka przymocuje ogon .
5. Dzieci oglądają krótką bajkę, w tym czasie n-lka sumuje punkty – cukierki i ogłasza wyniki.
6. Prowadząca podkreśla bardzo dobrą znajomość treści bajek przez dzieci.
7. Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie otrzymują kolorowanki i zakładki z bohaterami bajek.