Konspekt zajęć logopedycznych – Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
Temat: Utrwalanie głosek [sz] w sylabach i nagłosie wyrazu.
Czas trwania: 30 min
Forma pracy: indywidualne
Cel ogólny: utrwalanie prawidłowej wymowy głoski przedniojęzykowo – dziąsłowej [sz]
w nagłosie wyrazu
Cele operacyjne/dziecko:
• poprawnie wykonuje wdech i wydech;
• zwiększa pojemność płuc w trakcie głębokich wydechów;
• prawidłowo reaguje na sygnały słowne, dźwiękowe, wzrokowe;
• poprawnie wykonuje „gimnastykę buzi i języka”;
• porusza się rytmicznie;
• różnicuje natężenie głosu;
• poprawnie wykonuje poszczególne ruchy ciała;
• nie ma trudności w przekraczaniu linii środkowej ciała;
• poprawnie wysłuchuję głoskę [sz];
• wypowiada głoskę [sz] z jednoczesnym wodzeniem palcem po „leniwej ósemce”;
• usprawnia pracę dłoni poprzez losowanie obrazka; prawidłowo pod względem artykulacyjnym wypowiada nazwę;
• utrwala prawidłową wymowę głoski [sz] w nagłosie;
Cel wychowawczy:
• przestrzega zasad obowiązujących podczas zajęć (uważnie słucha wypowiedzi nauczyciela; czeka na swoją kolej wypowiadania się, stara się współdziałać, grzecznie zwraca się do nauczyciela);
Metody:
• wizualna;
• zabawowa;
• aktywizująca;
• słowna;
• uczulania miejsc artykulacji;
• elementy metody Dennisona;
• elementy integracji sensorycznej;
Środki dydaktyczne:
• papierowe listki;
• słomki;
• szablon drzewa;
• bączek;
• pudełka z fasolą;
• materiał obrazkowy z głoską [sz] w nagłosie;
• leniwe ósemki;
• instrument perkusyjny;
Przebieg:
1. Powitanie – uświadomienie celu zajęć.
2. Ćwiczenia oddechowe:
a) „Spadające liście” – dziecko przykłada papierowy listek do ściany, następnie puszczając jednocześnie na niego dmucha – tak, aby ten jak najdłużej utrzymał się przy ścianie (głęboki wdech nosem i silny wydech ustami). Ćwiczenie powtarza kilkakrotnie.
b) „Jesienne drzewo” – dziecko układa listki na drzewie za pomocą słomki.
3. Ćwiczenia fonacyjne – dziecko wypowiada samogłoski „e”-„o”... ; „u” – „i”
tak długo, ile zabawka (bączek) jest w ruchu.
4. Ćwiczenia usprawniające pracę narządów mowy (z jednoczesnym usprawnianiem motoryki dużej) - izometryczne ćwiczenia warg, żuchwy języka.
5. Przypomnienie prawidłowego ułożenia narządów mowy w trakcie artykulacji [sz]; (utrwalenie wymowy w sylabach) – dziecko powtarza usłyszane sylaby
z jednoczesnym klaskaniem w ręce nauczyciela.
6. Różnicowanie słuchowe głoski [sz] – dziecko uderza w instrument perkusyjny,
gdy w podanym wyrazie słyszy głoskę [sz].
7. „Kopalnia fasoli” – dziecko (zamknięte oczy) „wykopuje” ukryte w pudełku z fasolą obrazki zawierające przedmioty z głoską [sz] w nagłosie. Głośno wypowiada
ich nazwę.
8. „Leniwe ósemki” – wodząc palcem po „leniwej ósemce” jednocześnie wypowiada wyrazy z ćwiczoną głoską.
9. Podsumowanie zajęć – pochwała słowna za wykonaną pracę.