Scenariusz logopedycznego konkursu recytatorskiego
„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”
Organizatorzy:
• mgr Marlena Stefaniuk
• mgr Iwona Kożuchowska
Termin: 28.11.2013
Miejsce: świetlica szkolna
Cele konkursu:
• rozwijanie zdolności recytatorskich;
• zainteresowanie uczniów poezją dla dzieci;
• prezentacja umiejętności językowych uczniów;
• rozwijanie świadomości artykulacyjnej;
• utrwalenie artykulacji głosek nieprawidłowo realizowanych;
• motywowanie do ćwiczeń logopedycznych;
• rozbudzanie wrażliwości i uwagi słuchowej;
• wzbogacenie słownictwa;
• zachęcanie do występów przed szerszą publicznością;
• nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze;
• podniesienie samooceny.
Przygotowanie do konkursu:
• wybór dzieci (wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III uczestniczący systematycznie w zajęciach logopedycznych zostali poinformowani
o możliwości wzięcia udziału w konkursie - zgłosiło się 33 dzieci);
• wybór wierszy (wyboru dokonywał logopeda uwzględniając możliwości dzieci
i stopień zaburzenia mowy).
Przebieg konkursu:
1. Powitanie uczestników.
2. Przedstawienie komisji konkursowej i kryteriów oceny prezentowanych utworów:
a) dobór repertuaru i jego pamięciowe opanowanie (do możliwości wykonawczych uczestnika);
b) poprawność artykulacyjna;
c) interpretacja utworu;
d) kultura słowa;
e) ogólny wyraz artystyczny (mowa ciała, strój).
3. Recytacja przygotowanych przez uczestników wierszy przeplatana zapowiedziami prowadzącego.
4. Obrady komisji konkursowej.
5. Wspólna recytacja znanego wszystkim uczestnikom wiersza „Wąż samotnik”.
6. Ogłoszenie wyników (w kategorii dzieci młodsze, dzieci starsze); wręczenie dyplomów i nagród laureatom.
7. Wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego.
8. Podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i zaproszenie
do udziału za rok.