Numer: 22299
Przesłano:

Kolory i kształty - wspomaganie rozwoju spostrzegania. Scenariusz zajęć z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

1. Ogólna charakterystyka dziecka.

Emilia X – lat 5, pochodzi z ciąży drugiej, porodu drugiego. Dziecko objęte leczeniem specjalistycznym i rehabilitacją od urodzenia (Zespół Downa). Aktualnie stwierdzono wolniejsze tempo rozwoju psychomotorycznego. Najlepiej rozwinięta jest sfera lokomocji – dziewczynka sprawna ruchowo. Wolniej rozwija się koordynacja wzrokowo – ruchowa i umiejętność manipulowania przedmiotami. Jest dzieckiem aktywnym ruchowo, koncentracja uwagi ograniczona. Zmienna gotowość do współpracy. Emilka słucha słów ze zrozumieniem, spełnia proste polecenia. Preferuje zabawy ruchowe. Bardzo lubi ćwiczenia oparte na zasadzie powtarzalności. Jest pogodną dziewczynką chętną do współpracy.

Wskazania i zalecenia wynikające z orzeczenia to przede wszystkim rozwijanie aktywności umysłowej dziecka oraz usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i sprawności manualnej.

2. Scenariusz zajęć.

Uczeń:Emilia X, 5 lat, zespół Downa
Data:23 luty 2009 r.
Miejsce:Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nowym Sączu
Czas trwania:2 x 60 minut – dwie jednostki lekcyjne
Prowadzący: mgr Joanna Konopka – Świgut
Temat:Kolory i kształty – wspomaganie rozwoju spostrzegania.

Cele zajęć:

KSZTAŁCĄCE:
• Doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
• Kształtowanie umiejętności współdziałania oraz pozytywnej atmosfery
• Ćwiczenie umiejętności odróżniania i rozpoznawania kolorów
• Utrwalenie umiejętności rozróżniania kształtu i dopasowywania go do odpowiedniego wzoru
• Kształcenie spostrzegawczości oraz kontroli wzrokowej
• Rozwijanie zdolności naśladownictwa

USPRAWNIAJĄCE:
• Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
• Usprawnianie ruchów z zakresu małej motoryki
• Wydłużanie czasu koncentracji uwagi na działaniu celowym
• Korygowanie wad postawy

WYCHOWAWCZE:
• Wdrażanie do udziału w czynnościach porządkowych
• Eliminowanie zachowań niepożądanych poprzez pozytywne wzmacnianie zachowań akceptowanych społecznie
• Zwracanie uwagi na stosowanie form grzecznościowych
• Wzbudzanie aktywności własnej dziecka

Formy pracy:indywidualna
Metody nauczania:zabaw paluszkowych W. Szumana, oglądowo – praktyczna,
praktycznego działania,
poszukująca.
Środki dydaktyczne:plansze z konturami figur, nożyczki, układanki ,,Grzybek’’, ,,Domek’’ z kolorowymi elementami do układania, płyty z muzyką relaksacyjną, gra ,,Pamięć’’, groch, butelka z małym otworem, magnetofon, wstążeczka, fakturki.


Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1.Powitanie: nawiązanie z dzieckiem kontaktu, piosenka na powitanie, zabawa ,,przywitanie paluszków’’.
II. Część właściwa
1. Wykonywanie ćwiczeń percepcji wzrokowo-ruchowej:
- uwrażliwianie rąk różnymi fakturkami
- przesypywanie grochu do butelki
- gra ,,Pamięć’’
- darcie papieru – ruch naprzemienny rąk
2. Wykonywanie ćwiczeń doskonalących percepcję wzrokową i koordynację wzrokowo – ruchową:
- lepienie prostych wzorów z plasteliny
- porządkowanie figur według koloru, wyszukiwanie wszystkich figur zielonych, żółtych, czerwonych, niebieskich
- porządkowanie figur według kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów
- nakładanie i dopasowywanie z jej odpowiednikiem na planszy (najpierw według kształtu kółko do kółka, kwadrat do kwadratu. W następnej kolejności według kształtu i koloru, czyli zielony kwadrat na jego odpowiednik na planszy, żółty trójkąt na jego odpowiednik na planszy. Na zakończenie tego zestawu ćwiczeń wprowadzamy dodatkowy element WIELKOŚĆ, czyli kółko zielone duże na jego odpowiednik na planszy, kółko zielone małe na jego odpowiednik na planszy).
- układanie z podstawowych figur geometrycznych na planszy z odpowiednikami według wzoru ,,Domku’’ i ,,Grzybka’’.
3. Zabawa tematyczna ,,w dom’’.
- wdrażanie dziecka do wykonywania czynności samoobsługowych samodzielnie lub z pomocą nauczyciela
- wdrażanie do zachowania zasad bezpieczeństwa podczas spożywania posiłków
Najlepiej ukazać dziecku powyższą tematykę poprzez zabawę z lalkami. Wyćwiczą one u dziecka płynny ruch ręki oraz zasady posługiwania się sztućcami. Należy położyć nacisk na bezpieczne spożywanie posiłków, czyli dokładne gryzienie i żucie pokarmu, jedzenie wyłącznie z własnego talerza. Jednocześnie uczy się dziecko umiejętności estetycznego spożywania posiłków.
4. Stymulacja słuchowo-ruchowo-wzrokowa.
- słuchanie piosenek dziecięcych
- pląsy w rytm muzyki
- kołysanie w rytm piosenek
- rytmiczne uderzanie nogami o podłogę
- poruszanie rękami i nogami razem ze wstążeczką
- wspólne muzykowanie
- zabawy wyciszające: głaskanie, przytulanie, nucenie ulubionych piosenek
- automasażyki: zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem prostych rymowanek M. Bogdanowicz.
5. Porządkowanie miejsca zabaw.
III. Zakończenie zajęć
1. Pożegnanie z dzieckiem

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.