SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3 – 4 LETNICH Z UDZIAŁEM RODZICÓW W RAMACH ZAJĘĆ OTWARTYCH – 15. 01. 2014
Temat: Zabawy i ćwiczenia ruchowe z wykorzystaniem metod twórczych .
Prowadząca: mgr Iwona Froehlich, mgr Anna Sobczyk
Cele ogólne: - kształtowanie świadomości własnego ciała w przestrzeni
- dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi
- kształtowanie poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie
- budzenie zamiłowania do ruchu przy muzyce
Cele operacyjne: dziecko:
- doskonali orientację w schemacie własnego ciała oraz w przestrzeni
- doskonali umiejętność współdziałania z partnerem
- ruchem i gestem reaguje na sygnały dźwiękowe i polecenia prowadzącego
- wykonuje poszczególne zabawy i ćw. ruchowe doskonaląc swoją sprawność ruchową
- wyrabia wrażliwość słuchową
- współtworzy miłą radosną atmosferę podczas ćwiczeń
Metody: (ich elementy)
- metoda twórcza K. Orffa
- metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne
- metoda twórcza M. A. Kniessów
- metoda Knillów
Forma:
- zespołowa
- w parach (dziecko – rodzic)
- indywidualna
Pomoce: małe kocyki, płyty CD, odtwarzacz CD, gazety, grzechotki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
CZĘŚĆ I WSTĘPNA
1.Powitanie dzieci i ich rodziców piosenką:
Dzień, dzień dobry /2x dzieci machają ręką do siebie
Przywitajmy się. rytmiczne uderzanie o uda
Wyklaszczemy, wytupiemy
Fide ra ra ra ra hej! Wykonywanie młynka z rąk, na ,,hej” podskok
2.Marsz parami (dziecko – rodzic) po całej sali w rytm muzyki na palcach, piętach i całych stopach (naprzemiennie) (płytka 1 utwór 4 – Enas mythos)
3. ,,Ludzie do ludzi” – marsz po całej sali w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witanie się różnymi częściami ciała. (płytka 2 utwór 1 – Daddy cool)
CZĘŚĆ II GŁÓWNA
1.Zabawy ćwiczenia ruchowe metodą twórczą Karola Orffa.
Pomoce: gazety
a) kontakt emocjonalny: porównywanie gazety do przedmiotów codziennego użytku np. : prześcieradło, poduszka, obrus, taca itp. Oraz do czego może nam służyć.
b) wydobywanie odgłosów akustycznych:
- naśladowanie padającego deszczu
- wiejącego wiatru
- marszu (pocieranie gazety)
c) rodzice zasłaniają swoim dzieciom oczy, a prowadzący wydobywa z gazety różne odgłosy: stukając w nią, składając, zwijając w rulon, targając, machając.
d) Inscenizacja ruchowa do piosenki ,,Tęcza „ (płytka 2 utwór 25 – Tzadik katamar)
e) taniec na gazecie, z gazetą na głowie, na plecach, na ręce w rytm słyszanej muzyki (płytka 1 utwór 10 – Miss Rovan Davies)
f) zwinięcie gazety w kulkę: podrzucanie nią do góry, rzucanie swojemu rodzicowi, turlanie nią. Po zabawie rzuty do celu (do pojemnika ustawionego na środku sali).
2.Zabawy i ćwiczenia ruchowe metodą ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne.
Pomoce: kocyk
a) Ćwiczenia świadomości ciała i przestrzeni
- wyczuwanie pośladków - ,,wiatraczek”. (dziecko siedzi na podłodze , nogi ma skulone pod brodą, rodzic trzyma za kocyk i kręci dziecko w kółko)
- wyczuwanie nóg – turlanie się po nogach rodzica
b) Relacja ,,Z” – partner ,,aktywny” i partner ,,bierny” (relacja opiekuńcza)
- pozycja siedząca: dziecko – rodzic siedzą tyłem do siebie opierając się plecami. Pchają się wzajemnie plecami starając się pokonać opór tworząc kołyskę.
- zabawa ,,naleśnik” - rolowanie, turlanie (rodzic zawija dziecko w kocyk i turla go po podłodze)
c) Relacje ,,Przeciwko” – partnerzy aktywni i silni (relacja mocy i energii).
- zabawa ,,Rozwijanie cukierka” – rodzic zwija się w ,,zawiniętego w papierek cukierka”, a dziecko stara się tego ,,cukierka” rozwinąć.
- zabawa ,,Skała” – rodzic to skała (przyjmuje dla siebie dogodną pozycję), dziecko stara się ją przesunąć.
- wspólny taniec – dziecko staje na stopach rodzica, obejmuje go rękami i tańczą w rytm spokojnej muzyki. (płytka 2 utwór 7 – Lowenzahntanz)
d) Relacja ,,Razem”
- Zabawa ,,Rurka z kremem” – jest to tunel utworzony przez rodziców, pod którym przechodzą dzieci.
- Zabawa ,,Wiosłowanie” – dzieci siadają między nogami swojego rodzica, który trzyma go za ręce i przy piosence pt ,,Płynie, płynie miś” wspólnie naśladują wiosłowanie.
3. Zabawy i ćwiczenia ruchowe metodą M. A. Kniessów
Pomoce: grzechotki
1. Marsz po obwodzie koła zabranie grzechotek
2. Spacer po całej sali: potrząsanie grzechotkami w górze, przed sobą, po bokach, za sobą (płytka 1 utwór 9 – Mikonos)
3. ,,Zabawa z grzechotką” – dzieci i rodzice podczas czworakowania przesuwają grzechotkę raz jedną ręką raz drugą .
4. Taniec do melodii (płytka 2 utwór 13 - Siedmiokroczek)
a)14 kroków w prawą stronę
14 kroków w lewą stronę
I znowu w prawą stronę
b) 7 kroków do przodu
7 kroków do tyłu
Potrząsanie grzechotkami nad głową
po prawej stronie
po lewej stronie
przy udach
c) siad skrzyżny: równoczesne uderzanie grzechotkami o podłogę: przed sobą
z prawej strony
z lewej strony
z tyłu
4. Ćwiczenia metodą Knillów – program aktywności cz. 1
Zabawy i ćwiczenia z towarzyszeniem rodzica, odbywające się w pozycji siadu płaskiego w parach na kocyku. Rodzic siada za swoim dzieckiem i wykonuje poszczególne ćwiczenia zgodnie z opisem prowadzącego. Są to ćwiczenia o charakterze relaksacyjnym.
ZAKOŃCZENIE: podziękowanie za wspólną zabawę piosenką:
Zajęcia skończone i chce nam się jeść
Idziemy do domu adieu, by, by, cześć!!!