KONSPEKT
1. Klasa: IV autystyczna umiarkowana.
2. Przedmiot: technika.
3. Temat: ,,Wesołe przekąski” – razem z mamą w kuchni.
4. Cele ogólne:
* rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego;
* rozwijanie samodzielności;
* rozwijanie umiejętności współpracy.
5. Cele operacyjne:
uczeń :
* myje pomidory;
* kroi bułkę na kromki;
* smaruje masłem kromki bułki (chleba);
* kroi ogórki na plasterki;
* przygotowuje małe kanapki zgodnie z wzorem lub samodzielnie;
* porządkuje miejsce pracy: ściera, zamiata, itp.
* rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela (kształcenie, doskonalenie mowy biernej);
* aktywnie uczestniczy w zajęciach wykonując polecenia nauczyciela;
* koncentruje uwagę na wykonywanej czynności.
6. Metody pracy:
- wzmocnień pozytywnych – słowa, gesty, mimika;
- metody aktywizujące – plan pracy;
- alternatywnego porozumiewania się;
- naśladownictwo ruchowe oraz naśladownictwo zachowań; modelowanie;
- metody oparte na obserwacji i praktycznym działaniu;
- metody słowne – formułowanie poleceń przez nauczyciela
i odpowiednie reagowanie ucznia(kształtowanie mowy biernej);
- metoda Affolter.
7. Formy pracy:
- indywidualna praca dziecka samodzielna pod kierunkiem nauczyciela oraz we współpracy z kolegą i z nauczycielem.
8. Środki dydaktyczne:
- PCS –y; bułka (,,paluch”), chleb krojony; wędlina, masło, pomidory, ogórki kiszone, noże, deski do krojenia, ściereczki kuchenne, ręczniki papierowe, 4 talerze, serwetki, cerata.
Tok zajęć:
I.Czynności wstępne:
* wyjaśnienie celu zajęć – wykonanie kanapek;
* ułożenie i omówienie planu aktywności (planu pracy);
* przygotowanie miejsca pracy – rozłożenie ceraty, położenie desek, warzyw, pieczywa, wędlin,itd.
* mycie rąk;
* mycie pomidorów.
II. Czynności podstawowe:
* krojenie bułki na kromki;
* krojenie pomidorów według wzoru;
* krojenie ogórków na plasterki według wzoru;
* smarowanie kromek bułki i chleba masłem;
* układanie wędliny na kromkach z masłem;
* ,,zdobienie” – układanie pomidora, ogórka, zgodnie z wzorem lub według własnego pomysłu;
* układanie kanapek na talerzach.
III. Czynności końcowe:
* porządkowanie miejsca pracy;
* ocena pracy ucznia (ocena pracy na całej lekcji, ponadto jest ocena dokonywana na bieżąco w toku zajęć);
Uwagi:
- dbamy o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
- przerwy śródlekcyjne stosować w zależności od samopoczucia dzieci;
- wykonane kanapki dzieci konsumują zaraz po posprzątaniu sali, na przerwie śniadaniowej;
- ,,wesołymi” mini kanapkami częstowane są także dzieci
z innych klas.
Opracowała: Jolanta Szwedzińska