X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22256
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Recepta na zdrowie. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców, grupa 3-latki

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców grupa 3-latki


Temat :Recepta na zdrowie.
Hasła z podstawy programowej:
• Właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków , nakrywa do stołu i sprząta po sobie (2,2)
• Uważnie słucha , pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach (3,3)
• Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidzieć co się może zdarzyć (4,3)
• Dba o swoje zdrowie , zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia (5,1 )
• Potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe ) , aby rozpoznać i zapamiętać to , co jest przedstawione na obrazkach(14 ,2 )
• Słucha opowiadań , baśni i rozmawia o nich , interesuje się książkami (14,5 )
1. Aktywność społeczna
 Wzajemne okazywanie sobie uczuć przez członków rodziny
 Odpowiadanie na pytania
 Dzielenie się swoimi przeżyciami
2. Aktywność językowa
 Uważne słuchanie rozmówcy
 Wypowiadanie się prostymi zdaniami
 Odpowiadanie na pytania dotyczące utworu literackiego
 Rozpoznawanie różnych przedmiotów za pomocą dotyku
3. Aktywność poznawcza
 Rozpoznawanie przedmiotów ,roślin , zwierząt za pomocą zmysłów :dotyku , smaku , zapachu, wzroku , słuchu
 Ustalanie kolejności wykonywania czynności
4. Aktywność artystyczna
 Śpiewanie piosenek razem z osobą dorosłą
 Rytmiczne poruszanie się przy muzyce
 Oglądanie przedstawień teatralnych dla dzieci w przedszkolu
5. Aktywność ruchowa i zdrowotna
 Spożywanie zdrowej żywności : warzyw i owoców , mięsa i nabiału ( ograniczanie spożycia słodyczy , chipsów ) picie kompotów , soków ( ograniczanie napojów gazowanych )
 Przebywanie na świeżym powietrzu ;uczestniczenie w spacerach , zabawach
 Mycie rąk , zwłaszcza po pobycie w toalecie i zabawach na świeżym powietrzu ,przed jedzeniem
Cele :
• Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez przeżywanie przyjemności i radości w trakcie wspólnych zabaw i zadań do wykonania
• Nabywanie umiejętności kreatywnego myślenia, negocjowania swoich racji , uważnego słuchania innych .
• Rozwijanie koncentracji , lepszego skupienia uwagi , a co za tym idzie – większej efektywności w nauce .
• Rozbudzanie inwencji i samodzielności intelektualnej .

Cele operacyjne : Dziecko:
• W sposób konstruktywny rozwiązuje powierzone zadania
• Współdziała z innymi w sytuacji zadaniowej
• Podejmuje aktywność w różnych sferach
• Odpowiada na pytania dotyczące utworu literackiego
• Dzieli się swoimi przeżyciami
• Uważnie słucha rozmówcy
• Rozpoznaje warzywa za pomocą dotyku
• Rozpoznaje owoce za pomocą zmysłów : smaku i zapachu
• Ustala wspólnie z rodzicami kolejność pracy przy przygotowaniu podwieczorku
• Myje ręce przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku
• Wie , że ruch na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na stan jego zdrowia
• Rozumie , że spożywanie zdrowej żywności : warzyw i owoców , mięsa i nabiału jest źródłem zdrowia
Metody :
• Metody podające
• Metody problemowe
• Metody praktyczne

Formy pracy :
• z całą grupą
• w małych zespołach
• indywidualnie


Pomoce :zaproszenia dla rodziców w formie biletów do teatru ,scena teatralna i dekoracja teatralna , kukiełki (chłopiec , dziewczynka , róża , słońce, owoce , warzywa), bilety do teatru dla dzieci , krzesełka z oznaczeniami takimi jak na biletach , worki z materiału takie jak na pantofle dla każdego dziecka w których schowane są zabawkowe owoce lub warzywa o idealnych kształtach , fartuszki kucharskie dla dzieci i rodziców uszyte przez woźną grupową , kolorowe apaszki tyle ile dzieci , ,,szwedzki stół’’ na którym znajdują się : świeżo wyciśnięty sok owocowy i warzywny ,warzywa ( pomidory , papryka , ogórki , rzodkiewka , sałata zielona , cebulka , szczypiorek, natka pietruszki) owoce (banan , jabłko, kiwi , arbuz , winogrono) chleb graham , z ziarnami zbóż , serek biały , jogurt naturalny , masło , jajka na twardo ,sól , pieprz, talerzyki , serwetki , ręczniki papierowe , noże plastikowe dla dzieci do smarowania pieczywa , noże dla rodziców do krojenia warzyw i owoców , deski do krojenia , kubeczki z uchem dla dzieci i szklanki dla rodziców , kasa biletowa w której bileterką jest p woźna,

Przebieg:
1. Wejście do sali po okazaniu i skasowaniu biletu teatralnego.
2. Odszukanie swojego miejsca z takim samym znaczkiem jak na bilecie (pomaga pomoc nauczyciela)
3. Gong teatralny , który oznacza początek przedstawienia teatralnego
4. Teatrzyk kukiełkowy pt ,,Recepta na zdrowie’’ Tekst przedstawienia ułożony na potrzeby zajęcia przez nauczycielkę
5. Rozmowa na temat przedstawienia dotycząca zdrowego odżywiania się
6. Zabawa rytmiczno-ruchowa ,,Taniec owocowo-warzywnych witaminek’’ swobodna interpretacja ruchowa do rytmicznej muzyki
7. Zabawa ,,Czarodziejski worek’’ Każde dziecko wspólnie ze swoimi rodzicami rozpoznaje na podstawie dotyku jaki owoc w nim się znajduje. Rodzice sprawdzają czy dziecko dobrze rozpoznało i wypowiedziało nazwę.
8. Zabawa ,,Co to za smak’’ Jedno z rodzice zawiązuje swoje oczy apaszką a dziecko podaje kawałek owocu albo kawałek warzywa zadaniem rodzica jest rozpoznać co zjadł .
9. Wspólne przygotowywanie podwieczorku.
• Umycie rąk przez dzieci i rodziców
• Założenie fartuszków
• Wspólne ustalenie jakie zdrowe kanapki przygotują
• Wybranie odpowiednich produktów
• Aktywny udział dzieci w przygotowywaniu kanapek
• Kulturalne spożywanie podwieczorku w miłej atmosferze
• Picie zdrowego soku
• Uporządkowanie i odniesienie naczyń na wyznaczone miejsce.
10. Referat na temat ,,Mamo ,tato chcę zdrowo się odżywiać ‘’
11. Dyskusja na temat referatu
12. Swobodne rozmowy na tematy interesujące rodziców
13. Podziękowanie rodzicom za przybycie i za całoroczną bardzo dobrą współpracę.
Tytuł teatrzyku :Recepta na zdrowie’’
Tekst przedstawienia ułożony na potrzeby zajęcia przez nauczycielkę .

Tomek , Zuzia , Róża , słoneczko , owoce , warzywa

Tomek
Dzień dobry dzieci , jestem Tomek i chodzę do przedszkola.
Zuzia
Ja jestem Zuzia i też chodzę do przedszkola , ale często zostaje w domu bo jestem chora i wtedy bardzo się nudzę .
Tomek
A ja jestem silny , jestem zdrowy
do zabawy wciąż gotowy.
Zuzia
A ta siła i to zdrowie
Skąd je masz?
Czy nam opowiesz
Tomek
Nie z lizaków , ani z krówek
Lecz z owoców i surówek
Bo owoce i jarzyny
Mają takie witaminy
Co dzieciakom siłę dają
dzieci chętnie je zjadają
Zuzia
Ja nie lubię jeść owoców,
warzyw ani tyle
Tomek
Przez to kichasz
Przez to kaszlesz
Chorujesz co chwilę
Zuzia
Co mam robić ,
powiedz proszę
żeby zdrową być.
Tomek
Ot na przykład zacznij co dzień
czystą wodę pić .
Róża
Woda czysta źródlana
Do picia jest wskazana
Ja ją piję często, dużo
To też jestem piękną różą
I wy dzieci pijcie wodę
Da wam zdrowie i urodę.
Słońce
Dla mocnych kości witaminę D
Daję każdemu , kto tylko chce.
Zuzia
Co mam więc zrobić
słoneczko kochane
Ty jesteś wysoko
Jak więc ją dostanę.
Słońce
Wyjdź na podwórko.
Poćwicz , pobiegaj
lecz zbyt silnych promieni
Też się wystrzegaj.
Jako przyjaciel
to ci podpowiem
załóż czapeczkę
by chronić głowę


Owoce
My jesteśmy owoce
smaczne i zdrowe.
Dostarczyć witamin
zawsze gotowe ,
więc prosimy was dzieciaki
byście nas zjadały
były zdrowe , były silne
i nie chorowały.
Warzywa
My warzywa na surówki
Wszystkich zapraszamy
Bo surówki bardzo zdrowe
Dla dziecka , taty i mamy
Zuzia
Tomku , przemyślałam
I powiem ci to,
że chcę być zdrowa
jak mało kto.
Od dziś zajadam
owoce , warzywa
Pije dużo wody,
na podwórku bywam
I was dzieciaki
zachęcam do tego
jedzcie dużo warzyw
życzę wam smacznego!



Janina Jęczalik
Wola Dalsza

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.