Katarzyna Fundament
Szkoła Podstawowa im Stanisława Wyspiańskiego w Waganowicach.
Scenariusz lekcji wychowawczej dla klasy IV, V Szkoły Podstawowej.
Temat: „ Czym jest tolerancja ?”
Cele dydaktyczno – wychowawcze:
Uczeń umie:
-wyjaśnić termin „tolerancja”,
-scharakteryzować własną postawę wobec inności,
-wyrażać swoje uczucia wobec inności,
Metody:
- „burza mózgów”,
- pogadanka,
- aktywizująca,
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Pomoce dydaktyczne: arkusze dużego brystolu, magnesy „Słownik Języka Polskiego”,
Przebieg lekcji:
1. Wprowadzenie do tematu: Nauczyciel po powitaniu i sprawdzeniu obecności, mówi, że tematem lekcji jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: ” Czym jest tolerancja?.”
2. Następnie nauczyciel prosi, aby każdy indywidualnie zastanowił się nad wyjaśnieniem słowa tolerancja. Uczniowie muszą powiedzieć z czym kojarzą dane hasło.
(Nauczyciel przyczepia do tablicy duży brystol z napisem TOLERANCJA)
Po chwili zadaniem uczniów jest podejście i dopisanie przez każdego z nich własnego skojarzenia ze słowem TOLERANCJA.
3. Teraz uczniowie mają za zadanie wspólnie ułożyć definicję słowa TOLERANCJA. Nauczyciel zapisuje tą definicję markerem na dużym brystolu i przyczepia magnesami do tablicy obok powieszonego wcześniej brystolu ze skojarzeniami.
4. Następnie nauczyciel prosi ochotnika, aby ten odszukał w Słowniku Języka Polskiego hasło ”tolerancja” i odczytał na głos.
5. Klasa wspólnie z nauczycielem analizuje czy ich definicja zgadza się z tym co przeczytano ze Słownika.
6. Nauczyciel dokonuje podziału klasy na 4 grupy. Zadaniem każdej z nich jest ułożenie krótkiej historyjki w której przedstawi postawę tolerancyjną. ( Historyjka powinna być zapisana na otrzymanych wcześniej kartkach). Przedstawiciel grupy dokładnie skomentuje ułożone opowiadanie.
7. Na zakończenie nauczyciel podsumuje pracę grup i oceni cało godzinną pracę klasy.