X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22242
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pod jesiennym parasolem - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
przeprowadzonego dnia 28.11.2013. w grupie 4-5-6latków

Opracowała i prowadziła: Monika Kuźmicz

Temat kompleksowy: Jesienna pogoda
Temat zajęcia: Pod jesiennym parasolem- odkrywanie charakterystycznych cech jesiennej pogody poprzez zabawy muzyczno- ruchowe oraz eksperymenty
Cele ogólne: - odkrywanie cech jesiennej pogody
- rodzice są obserwatorami i uczestnikami zabawy
Cele operacyjne: - dzieli wyrazy na sylaby, wyznacza głoskę w nagłosie
- wyraża swoje emocje w formie ruchowej i plastycznej
- porusza się rytmicznie i reaguje na muzykę
- potrafi rozwiązywać zagadki słowne i słuchowe
- dziecko bierze udział w eksperymentach przyrodniczych
- określa i dobiera obrazki do treści rozmowy
- dziecko przyporządkowuje i rozpoznaje cyfry 1,2,3
- dobiera się w pary wg określonej cechy
- rozumie i wykonuje polecenia
- współpracuje w zespole

Metody podające: - rozmowa, pogadanka
- zagadki słowne
- objaśnienie zadań
- tekst czytany przez nauczyciela
Metody eksponujące: - ilustracje, obrazki, sylwety kałuż, parasoli, kropel
Metody praktycznego działania: - udział w zabawach ruchowych i muzycznych
- manipulowanie przyborami
- samodzielna praca przy stolikach
Formy pracy: i indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: obrazki związane ze znaczeniem wiatru i wody w przyrodzie, ilustracja krążenia wody, symbole deszczu i wiatru, bębenek, trójkąt, nagrania CD: odgłosy wiatru i deszczu, piosenka Malowała jesień; opaska na oczy, listki z papieru, treść listu Pani Pogody, szkatułka, zagadki słowne i słuchowe, gazety, kałuże papierowe, papierowe kropelki, sylwety parasoli, papierowe kółeczka, klej, plastelina, balon, suszarka, piórka, moneta, korek, gwóźdź, klocek plastikowy, miska z wodą, szklanka z wodą.

Przebieg zajęcia:
I. Część wstępna:
1. „ Dzień dobry, witam was...”- powitanie z piosenką na CD
2. „Czyj to głos?”- zabawa dydaktyczna, dziecko siedzi w kole z zasłoniętymi oczami, wybrane dziecko z koła woła jego imię. Dziecko w kole odgaduje imię dziecka, które je wywołało i dzieli imię na sylaby i wyznacza pierwszą głoskę.
3. „Malowała jesień”- zabawa ruchowa z ćwiczeniem oddechowym, dzieci chodzą po kole w rytm śpiewanej piosenki, na przerwę biorą listek z dywanu, chwytają i dmuchają jak wiatr (na zmianę raz
wolno, a raz przedłużając fazę wydechu)

II. Część główna:
1. „List od Pani Pogody”- dzieci słuchają listu od P. Pogody wyjętego ze szkatułki, zastanawiają się o czym chciała nam powiedzieć Pogoda
2. „Zgadnij czym jestem?”- słuchanie zagadki słownej o wietrze, słuchanie odgłosów wiatru z CD, dobranie symbolu graficznego wiatru
3. „Jak wygląda wiatr?”- słuchanie wiersza D. Wawiłow, określanie cech wiatru, czy ktoś widział wiatr, wady i zalety wiatru, dobieranie obrazków do wypowiedzi
4. „Jakim jestem wiatrem?”- zabawa ruchowa z elementem dramy; podział dzieci na 3 grupy, każdy otrzymuje gazetę. Grupa1- gestem naśladuje lekko i wiaterek, 2grupa silniejszy wiatr, 3 grupa wichurę, pozostałe grupy odgadują rodzaj wiatru
5. „Zabawy z wiatrem”- jak sami możemy wywołać wiatr- burza mózgów
a) Eksperyment z balonem, z którego ulatnia się powietrze, które porusza papier, piórka
b) Eksperyment z suszarką, jak wyżej;
Wniosek z doświadczeń: Co to jest wiatr?
Wiatr to gwałtowny ruch powietrza
6. „Zgadnij czym jestem?”- słuchanie zagadki słownej o deszczu, słuchanie odgłosów deszczu na CD, dobieranie symbolu graficznego deszczu
7. „Po co nam woda?”- burza mózgów do czego służy woda, jak krąży w przyrodzie, jak dbać o nią, dobieranie obrazków
8. „Duże i małe krople”- zabawa ruchowa- dzieci otrzymują krople duże i małe, poruszają się w różnych kierunkach przy dźwiękach bębenka, na przerwę dobierają się parami mała i duża kropla
9. „Zabawy z wodą”:
a) Eksperyment - określanie właściwości wody w szklance, jej koloru, zapachu, smaku, czy woda jest śliska?
b) Eksperyment co tonie w wodzie, a co pływa i dlaczego?- dzieci wrzucają po kolei do miski z wodą: monetę, klocek plastikowy, papierek, gwóźdź, kasztan, piórko, korek
Wniosek: to co lekkie woda wypiera i nie tonie, a to co ciężkie tonie, bo woda tego nie wyprze na powierzchnię. Woda jest śliska i mogą po niej pływać statki, deski surfingowe.
10. „Kałuże”- zabawa ruchowa- dzieci otrzymują krople oznaczone cyfrą 1, 2 lub 3; na dywanie znajdują się papierowe kałuże oznaczone 1,2 lub 3 kropelkami. Dzieci poruszają się przy dźwiękach bębenka, na przerwę ustawiają się przy odpowiedniej kałuży, zgodnie z cyfrą na kropelce.
11. „Kropelkowe rytmy”- dzieci odtwarzają kolejno na trójkącie rytm ułożony z kropel, nauczyciel zmienia układ rytmu co kilka dzieci
12. „Jesienny parasol”- wyklejanie sylwety parasola kolorowymi kółeczkami z papieru, wyklejanie rączki plasteliną, wypełnianie tła przez nakrapianie pędzlem z niebieską farbą. Zachęcenie rodziców do pomocy przy pracy plastycznej.

III. Część końcowa:
1. Podziękowanie za udział w zajęciach, rozdanie nagród – kwiatuszków.
2. Omówienie wykonanych prac plastycznych. Wystawka prac
3. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciu. Pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.