X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22224
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto mieszka w terrarium - scenariusz

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3latków

Temat: Kto mieszka w terrarium?
Hasła z podstawy programowej:
1. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych ) oraz w świecie dorosłych .(1,2 )
2. Umie poprawnie umyć i wytrzeć się (2,1 )
3. Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu(2,5)
4. Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy , stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym , gramatycznym, (3,1)
5. Przewiduje , w miarę swoich możliwości , jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach ( wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach ) (4,1 )
6. Zna zagrożenia płynące ze świata ludzi , roślin oraz zwierząt i unika ich (6,3)
7. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe , chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie , w tańcach i muzykowaniu (8,1)
8. Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt , barwa w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych (9,2 )
9. Wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa ( potrafię to zrobić ) i odczuwa radość z wykonanej pracy(10,1)

Treści edukacyjne :
Aktywność społeczna:
• Przestrzeganie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
• Stosowanie form grzecznościowych względem siebie, a także osób dorosłych w każdej sytuacji
• Uczestniczenie we wspólnych zabawach
• Odpowiadanie na pytania
Aktywność językowa
• Słuchanie różnych odgłosów przyrody i rozpoznawanie ich i naśladowanie
• Ćwiczenia oddechowe połączone z ruchem ciała
• Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
• Powtarzanie krótkich rymowanek
• Słuchanie wierszy opowiadań
• Odpowiadanie na pytania dotyczące utworu literackiego
• Wykonywanie prostych prac plastycznych
• Naśladowanie ruchów wykonywanych przez nauczyciela, odtwarzanie ruchem całego ciała sposobu poruszania się zwierząt (wąż)
Aktywność poznawcza
• Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela , dających dziecku satysfakcję i radość
• Podejmowanie zabaw inicjowanych przez nauczyciela , rozwijających zainteresowania dzieci
• Uczestniczenie w zabawach twórczych (głównie konstrukcyjnych i ruchowych )
• Naśladowanie sposobu poruszania się zwierząt (wąż)i jego odgłosu
Aktywność artystyczna:
• Rytmiczne poruszanie się przy muzyce
• Uczestniczenie w zabawach naśladowczych
• Naśladowanie ruchów i gestów
• Śpiewanie piosenek razem z osobą dorosłą
• Lepienie z masy solnej
Aktywność ruchowa i zdrowotna
• Zachowywanie porządku w miejscu zabawy
• Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazu zbliżania się do nieznanych zwierząt
Cele ogólne :
• Budowanie u dzieci pozytywnego obrazu własnej osoby i wiary we własne siły i możliwości w trakcie zabaw
• Rozwijanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania
• Integracja grupy dziecięcej
• Nabywanie umiejętności kreatywnego myślenia i uważnego słuchania innych
Cele operacyjne :
• W sposób konstruktywny rozwiązuje powierzone zadanie
• Współdziała z innymi w sytuacji zadaniowej
• Podejmuje aktywność w różnych sferach
• Zachowuje porządek w miejscu pracy
• Przestrzega ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
• Stosuje formy grzecznościowe względem kolegów
• Uczestniczy we wspólnych zabawach
• Słucha różnych odgłosów przyrody ,rozpoznaje i naśladuje je
• Maszeruje w rytm muzyki
• Zwiększa pojemność płuc poprzez ćwiczenia oddechowe
• Usprawnia narządy mowy
• Powtarza krótką rymowankę
• Wypowiada się prostymi zdaniami
• Odpowiada na pytania dotyczące wiersza
• Lepi z masy solnej
• Naśladuje ruchy wykonywane przez nauczyciela
• Wie , że nie należy zbliżać się do nieznanych zwierząt

Metody :
• Czynna
• Słowna
• Oglądowa
Formy pracy :
• z całą grupą
• indywidualnie
Środki dydaktyczne:
• magnetofon
• płyta CD
• sylwetki węży pokolorowanych przez dzieci w ranku
• masa solna
• podkładki dla każdego dziecka
• goździki na oczy węża
• różnego rodzaju klocki
• ławeczka
• gałązki i konary drzew potrzebne do stworzenia terrarium
• ilustracje przedstawiające terrarium


Przebieg:
• Słuchanie piosenki ,,Dżungla , dżungla’’(ABC czterolatka)
• Rozmowa na temat piosenki
- jakich zwierząt nie boi się Ambo-Sambo ( węża , lwa)
- gdzie mieszkają te zwierzęta(dżungla)
• Wyjaśnienie dzieciom słowa ,,dżungla ‘’
• Słuchanie odgłosów dżungli ,rozpoznawanie i naśladowanie ich(wąż, papuga, lew , małpka , słoń itp.)
• Zabawa rytmiczna do piosenki ,,Dżungla’’
• Słuchanie wiersza L J Kerna ,,Wąż’’
Idzie wąż wąską dróżką,
nie porusza żadną nóżką.
Poruszałby gdyby mógł,
lecz wąż przecież nie ma nóg
• Odpowiedzi na proste pytania
- kto idzie wąską dróżką?
- ile nóg ma wąż ?
• Rytmiczne powtarzanie tekstu wiersza połączone z klaskaniem.
• Zabawa ruchowa z el pełzania połączona z pokonywaniem przeszkody ,,Jestem wężem’’
• Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Tańczące węże’’ ćwiczenie prawidłowej reakcji na przerwę w muzyce .Wykorzystanie w zabawie sylwetek węży pokolorowanych przez dzieci
• Ćwiczenia oddechowo- fonacyjne ,,Syk węża’’ naśladowanie syczenia węża na wdechu.
• Formowanie węża z masy solnej. Wykorzystanie goździków (przyprawa) na oczy węża i czerwonego kartonu na język.
• Układanie uformowanego węża na przygotowanych podkładka z podpisem dziecka.
• Mycie rąk
• Rozmowa na temat gdzie my możemy zobaczyć zwierzęta , które mieszkają w dżungli ( ZOO), uwrażliwianie dzieci na to ,czym może grozić podchodzenie do nieznanych zwierząt
• Zapoznanie dzieci ze znaczeniem słowa ,,terrarium’’ pokaz ilustracji
• Zabawa konstrukcyjna ,,Terrarium ‘’budowanie dużego terrarium dla węży wykonanych przez dzieci z masy solnej.
• Wyjście do Zespołu Szkół Nr 4 na spotkanie z nauczycielem przyrody , który pokaże nam prawdziwe terrarium i opowie jak należy opiekować się gadami w nim mieszkającymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.