Scenariusz zajęcia pokazowo-warsztatowego dla rodziców dzieci 6-letnich.
Temat: Zimowy czas, świąteczny czas – zajęcia plastyczne z elementami metody Doroty Dziamskiej „Edukacja przez ruch” i elementami mowy
Cele ogólne
- wypowiadanie się na dany temat, budowanie zdań rozwiniętych,
- doskonalenie umiejętności kreślenie pastelami w rytm słyszanej muzyki,
- integrowanie się z grupą podczas wykonywania różnorodnych zadań,
- rozwijanie całego organizmu, strony lewej i prawej,
- reagowanie na bodźce słuchowe w zabawie muzyczno-ruchowej.
Cele operacyjne
W zakresie wiadomości:
- zna i nazywa zabawy zimowe.
W zakresie umiejętności:
- potrafi samodzielnie nazwać zabawy zimowe,
- potrafi ocenić dobre i złe postępowanie,
- potrafi brać czynny udział w zabawach integrujących grupę,
- potrafi właściwie reagować ruchem ciała na bodźce słuchowe,
- potrafi kreślić spiralę w rytm słyszanej muzyki,
- potrafi wycinać koło.
W zakresie postaw:
- uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje zadanie zgodnie z instrukcją,
- jest skoncentrowane na zadaniu,
- współdziała w grupie,
- potrafi słuchać wypowiedzi innych dzieci, czeka na swoją kolej,
- potrafi samodzielnie wykonać swoją pracę.
Rodzice
- aktywnie uczestniczą w zajęciu,
- poznają metody, jakie stosuje nauczyciel w codziennej pracy z dziećmi,
- mają możliwość zaobserwowania postaw i zachowań własnego dziecka w kontaktach z rówieśnikami i na forum grupy,
Metody
- słowna (rozmowa, słuchanie zagadek, objaśnienie przebiegu zabawy),
- eksponująca (ekspozycja prac),
- praktyczna (samodzielne kreślenie spirali, wycinanie, udział w przedstawieniu bajki muzyczno-ruchowej),
Forma – praca z całą grupą, indywidualna, zespołowa.
Pomoce
- ilustracje przedstawiające zabawy zimowe, puzzle, zagadki, wyrazy do czytania TAK, NIE, kartki, pastele w wybranych kolorach, mokre chusteczki, płyta CD „Zbieram, poszukuję, badam”, płyta Warsztaty i opowieści muzyczno-ruchowe – Marsz Radetzky'ego, szary papier, nożyczki, klej, taśma, guma
Przebieg
Powitanie rodziców, przedstawienie tematu i celu spotkania.
Zaproszenie rodziców do oglądania fragmentu zajęcia ze zwróceniem szczególnej uwagi na umiejętności dzieci.
1. Nawiązanie przez prowadzącą do tematu zimy, swobodne wypowiedzi dzieci.
2. Rozwiązywanie zagadek słownych przez dzieci i łączenie z odpowiednią ilustracją (narty, sanki, bałwan).
3. Podział dzieci na 4 grupy i rozdanie kopert z zadaniami (zadanie polegało na odczytaniu i przyporządkowaniu napisu TAK lub NIE pod 4 obrazkami przedstawiającymi bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu i lodzie).
4. Za poprawnie wykonane zadanie dzieci otrzymały medale (na każdym medalu widniał numer 1 lub 2 lub 3 lub 4).
5. Zabawa przy muzyce z wykorzystaniem gumy do utworu Marsz Radeckiego (dzieci na polecenie nauczycielki np. maszerują w jednym kierunku trzymając gumę jedną ręką, podnoszą w górę gumę, itp., mogą też podawać swoje propozycje).
6. Następnie przy stolikach
(Wszystkie dzieci z numerem 1 przy stoliku nr 1 – kreślenie spirali na kartce przy spokojnej muzyce.
(Wszystkie dzieci z numerem 2 przy stoliku nr 2 – kreślenie spirali na kartce przy spokojnej muzyce.
(Wszystkie dzieci z numerem 3 przy stoliku nr 3 – kreślenie spirali na kartce przy spokojnej muzyce.
(Wszystkie dzieci z numerem 4przy stoliku nr 4 – kreślenie spirali na kartce przy spokojnej muzyce.
7. Kolejna czynność to ćwiczenia w wycinaniu kół – nauczycielka zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas posługiwania się nożyczkami.
8. Podanie przez dzieci propozycji wykorzystania kół (co mogą oznaczać, przypominać). Nauczycielka sugeruje, że kształtem przypominają kule śniegowe i zaprasza rodziców do obejrzenia inscenizacji muzyczno-ruchowej.
9. Przedstawienie przez dzieci bajki muzyczno-ruchowej „Na sanki”.
10. Zamiana ról z rodzicami/dzieci w roli obserwatorów siedzą na ławeczkach.
11. Rodzice kreślą przy stolikach (6 osób) na stojąco kreski ukośne w rytm odpowiedniej muzyki – dzieci obserwują.
12. Zabawa na siedząco – wędrująca chusteczka (rodzice przekazują sobie chusteczkę higieniczną w celu wytarcia rąk – wyciera ręce ten rodzic , na którego przypadnie przerwa w muzyce) – zabawa dostarcza wiele śmiechu i radości, rozwija spostrzegawczość i ćwiczy szybką reakcję.
13. Rodzice wycinają uzyskaną formę – gałązkę i tworzą kompozycję świąteczną na arkuszu szarego papieru ( każda grupa rodziców tworzy kompozycję).
14. Prezentacja prac (umieszczenie ich w holu dolnym i stworzenie wystawy).
15. Przejście na drugą salę.
16. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciu, wspólny poczęstunek.
17. Rozmowy indywidualne z rodzicami.