SCENARIUSZ ZAJĘĆ
dla wychowanków świetlicy szkolnej z grupy 1 pod nazwą SKRZATY (klasa 0 - 1) w Szkole Podstawowej Nr 8 w Jeleniej Górze
TEMAT:
” Poznajemy polskiego kompozytora Fryderyka Chopina oraz uczymy się odbierać muzykę czyli muzyczne wędrówki w czasie karnawału połączone z działalnością plastyczną”
PROWADZĄCA: mgr Monika Ramus
Cele ogólne:
• rozwijanie postawy patriotycznej ,
• wdrażanie do dostrzegania kontrastów w muzyce oraz rozbudzenie wrażliwości podczas odbierania muzyki,
• uświadomienie znaczenia roli muzyki w naszym życiu codziennym (TV, radio, koncerty, taniec itp.),
• ogólne usprawnianie ruchowe dzieci,
• wyrabianie poczucia rytmu,
• stymulowanie i rozwijanie aktywności dziecka,
• odreagowanie napięcia emocjonalnego i stresu związanego z nauką szkolną.
Cele operacyjne:
• wzbogacenie wiadomości o polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie,
• podjęcie działalności plastycznej- wykonanie czapeczki do zabawy karnawałowej,
• wykonanie instrumentu muzycznego-balon z ziarnami nasion,
• doskonalenie koordynacji słuchowo -wzrokowo – ruchowej,
• integracja grupy.
Metody pracy:
• metoda pedagogiki zabawy wg Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA
• aktywizujące, zabawowe.
Forma:
• indywidualna,
• grupowa.
Materiały :
• odtwarzacz CD oraz płyta CD z utworami muzycznymi KLANZA a także utworami muzycznymi Fryderyka Chopina,
• kartki bloku,
• kredki,
• balony,
• ziarna nasion,
• zszywacz,
• taśma klejąca
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie uczestników zajęć w zabawie ruchowej przy muzyce.
2. Rysowanie kredkami na wcześniej przygotowanej kartce papieru w rytm utworów muzycznych promyków słońca oraz kropelek deszczu.
3. Wykonanie czapeczek karnawałowych z wcześniej zamalowanych kartek bloku w czasie słuchania muzyki.
4. Przedstawienie życiorysu Fryderyka Chopina.
5. Zabawa ruchowo-słuchowa z udziałem muzyki - wykonywanie prostych ćwiczeń w rytm muzyki mających na celu kształcenie analizatora równowagi i słuchu z jednoczesnym zaangażowaniem rąk, nóg i uszu oraz rozluźnienie i odprężenie fizyczne i psychiczne tj. wystukiwanie rytmu o podłogę prawą i lewą ręką, klaskanie w dłonie, w kolana, młynek, podnoszenie rąk w górę, przytupywanie nogami.
6. Wykonanie własnego instrumentu muzycznego czyli napełniamy balony ziarnami nasion i nadmuchujemy je.
7. Zabawa Taniec muzycznych baloników.
8. Ewaluacja zajęć – na wcześniej przygotowanych balonach każde dziecko rysuje flamastrem buźki: uśmiechniętą jeżeli zabawa podobała się lub smutną jeżeli zabawa nie podobała się.
9. Zakończenie zajęć zabawą w Iskierkę - dzieci w kole chwytają się za ręce. prowadzący mówi: „ Puszczam iskrę przyjaźni w krąg, niech powróci do mych rąk” i ściska dłoń dziecka, każdy kolejno przekazuje uścisk dłoni.
Gdy uścisk wraca do prowadzącego, ten mówi „ Iskra przyjaźni puszczona w krąg, powróciła do mych rąk”.
10. Porządkowanie świetlicy.