SCENARIUSZ BALU KARNAWAŁOWEGO
Cele ogólne:
- stworzenie warunków sprzyjających radosnej zabawie dzieci
- zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcanie do jej kultywowania
- integrowanie się dzieci podczas wspólnych zabaw i tańców
Cele operacyjne:
- motywowanie dzieci do nawiązania bliższych kontaktów z innymi uczestnikami zabaw
- znajomość tradycji związanych z karnawałem
- doświadczenie przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach
- dostarczanie dzieciom radości z wcielenia się w role rożnych postaci
- rozwijanie umiejętności panowania nad swoimi emocjami, przełamywanie uczucia lęku i onieśmielenia
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy oraz pozytywnych relacji w grupie
Treści z PODSTAWY PROGRAMOWEJ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO:
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
• zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
• umie się przedstawić- podaje swoje imię
• przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci:
• uważnie słucha
• zwraca się bezpośrednio do rozmówcy
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych:
• grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
• jest sprawne fizycznie
• uczestniczy w zajęciach ruchowych i w zabawach
Wychowanie przez sztukę- dziecko widzem i aktorem:
• wie, jak należy się zachować na uroczystościach
Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec:
• śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie i w tańcach
• dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania:
• dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową potrzebną do wycinania
Pomoce dydaktyczne: balony, łyżki, kule śnieżne, ubrania, koperty ze śnieżynkami, ciasteczka na nitkach, pingwinki na sznureczkach, krzesełka, gazety, odtwarzacz, płyta Cd z piosenkami,
Przebieg balu karnawałowego:
1. Powitanie uczestników zabawy karnawałowej. Dzieci z poszczególnych grup kolejno wchodzą na „salę balową”. Prowadząca przedstawia cel spotkania się wszystkich dzieci i zachęca do wesołej zabawy, udziału w konkursach. Witam wszystkich na corocznym balu karnawałowym w naszym przedszkolu. Zapraszam was dzisiaj na bal do lodowej krainy śniegu, gdzie lody nie topnieją i ciągle pada śnieg.
2. Oficjalne otwarcie Balu przez panią Dyrektor.
3. Przypomnienie pojęcia karnawał. Zapoznanie z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania.
Jest karnawał, w karnawale wszyscy urządzamy bale, to tradycja bardzo stara, strojów pięknych co niemiara. Karnawał to czas zabaw, maskarad i wielkich balów. Trwa od święta trzech króli do środy popielcowej. W Polsce okres ten często nazywano ZAPUSTAMI i był to także czas zabaw, hulanek, swawoli. Zabaw i zwyczajów karnawałowych było bardzo dużo. Wszyscy byli dla siebie mili, serdeczni, potrafili się cieszyć i co najważniejsze dzielić się radością z drugim człowiekiem. Był to czas poczęstunków, dużej ilości tańca i szeroko rozumianej zabawy. Do ulubionych polskich rozrywek należały szlacheckie kuligi- sanna od dworu do dworu przy dźwiękach dzwoneczków. W każdym kolejnym dworze czekał syty poczęstunek i każdym odbywały się tańce. A kiedy wszyscy już się najedli, rozgrzali i wytańczyli, na znak dany przez wodzireja, kulig ruszał w drogę do następnego dworu. Wesoły, huczny i gwarny był także karnawał chłopski. W wiejskich karczmach do późnej nocy grała muzyka, a ludzie gromadzili się na tańce. Po wsiach chodziły grupy przebierańców, były to wesołe korowody różnych postaci w strojach i maskach. Były wśród nich postacie zwierzęce: koza, konik, niedźwiedź, bocian, żuraw, byli również Cyganie, dziady, aptekarze, policjanci, żołnierze, czarne skaczące diabły i wiele innych postaci. Czasem za przebranie wystarcz stare ubranie czy też czerniona węglem lub sadzą twarz, A pojawienie się Zapusta w wysokiej czapie z dzwoneczkami i drewnianą głową był oznaką końca karnawału.
4. Powitanie w formie zabawy ruchowej. Teraz proszę niech wszyscy wstaną i się przywitają .
Dobieramy się parami i
Witamy się brzuszkami
Raz, dwa, raz, dwa
Teraz noski idą w ruch
Puk puk puk puk
Kolankami się dotkniemy
Jedno drugie Raz i Dwa
Teraz wszyscy rączki w górę
Tra la la Tra la la
5 Zabawa integracyjna „Rozruszanka” – sprawdźmy, czy wszyscy zabrali ze sobą na bal: Ręce? (Machamy), Nogi ? (Tupiemy ),Głowy ? (Potrząsamy ),
Bioderka? (Kręcimy).
Kochane dzieci bardzo prosimy byście się świetnie dzisiaj bawiły. Tańczcie i skaczcie, figlujcie sobie. Niech Wam zabawa wyjdzie na zdrowie.
6. Wspólne śpiewanie piosenki „Tak się zachmurzyło” (Z. Dyktor- Dąbrowska)
Tak się zachmurzyło, słonko się ukryło,
pada, pada śnieżek biały dawno go nie było.
Chodźmy na saneczki chłopcy i dzieweczki,
pojedziemy wszyscy razem z wysokiej góreczki.
Pędzimy, pędzimy, nic się nie boimy.
Aż tu nagle bęc na śnieżek i wszyscy leżymy!
7. Konkursy z nagrodami w formie przerywników:
• Płatki śniegu- dzieci otrzymują kopertę z wyciętymi płatkami śniegu. Zadanie dzieci polega na odnalezieniu par takich samych płatków. Wygrywa, ten kto pierwszy wykona to zadanie.
• Kule śnieżne- dzieci pokonują wyznaczony odcinek trasy trzymając w jednej ręce łyżkę a na niej kule śnieżną. Wygrywa, ten kto pierwszy dotrze z kulą na łyżce do mety.
• Zimowe ubranie- dzieci otrzymują worki z ubraniami. Zadaniem ich jest posegregować ubrania zimowe i ubrania letnie. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona zadanie.
8. Zabawa przy muzyce „ swobodny taniec”.
9. Zabawy taneczno- ruchowe: Kaczuszki, Jedzie pociąg z daleka, Mam chusteczkę haftowaną... itp.
10. Konkursy z nagrodami w formie przerywników:
• Słodkie bałwanki- wybieramy kilka par dzieci. Jedno z dzieci w parach trzyma na sznurku ciastko w kształcie bałwanków, a drugie bez pomocy rąk stara się je zjeść. Wygrywa ta para, która zje najszybciej ciastko,
• Zagadki w balonach- dzieci szpilką nakłuwają balon, w którym umieszczona jest zagadka. Ich zadaniem jest prawidłowo rozwiązać zagadkę.
ZAGADKI :
- Lepi się go, lecz nie z gliny ani z plasteliny. Daje się mu miotłę w rękę, żeby nam wyglądał pięknie. (bałwan)
- Co to za woda, twarda jak kamień? Można na łyżwach ślizgać się na niej. (lód)
- Z lodowych klocków - dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. W jakiej stołówce za każde danie, goście dziękują nam - ćwierkaniem? (karmnik)
- Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione (łyżwy)
- Byś po śniegu jeździć mógł, musisz przypiąć je do nóg. (narty)
- Co to za gwiazdeczki odpowiedzcie śmiało, które stroją ziemię w sukieneczkę białą .(śnieg)
- Kapie z dachu woda, lecą zimne krople, a gdy mróz chwyci zamieni je w... (sople)
- Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć kola, jak wiecie, a te nie mają ich wcale i zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki)
- Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki)
- W eleganckim kapeluszu, z nosem z marchwi, lecz bez uszu na podwórku zimą stoi, mrozu wcale się nie boi. (bałwan)
- Na szyję zakładam, gdy dopiecze zima, owijam nim szyję, kiedy mróz przytrzyma. (szalik)
- Z lodowych klocków dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso z foki. (igloo)
- Jest taka pani co mieszka w krainie wiecznego lodu i z tego słynie, że białą suknię nosi na co dzień, berło ma z lodu i z lodu koronę.(Pani Zima)
• Wyścigi pingwinków- dzieci otrzymują emblematy pingwinków na sznureczkach. Zadanie dzieci polega na jak najszybszym nawinięciu sznurka na patyczek. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona zadanie.
11. Zabawa ruchowa przy piosence „Pingwinki” . Pani Zima zamienia wszystkie dzieci w pingwinki.
Ach, jak przyjemnie i jak wesoło
w pingwinka bawić się, się.
Raz nóżka prawa, raz nóżka lewa.
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy
12. Zabawy przy muzyce- swobodny taniec w rytm słyszanej melodii.
13. W zamku Królowej topnieją lody My zapraszamy na rewię mody. Proszę o zaprezentowanie swoich strojów. Dzieci kolejno grupami prezentują się podczas marszu przy muzyce, przedstawiają swój strój, obracając się dookoła własnej osi i składają ukłon przed królową.
Królowa Śniegu: Dzieci piękne stroje mają. Bardzo modnie się ubierają W sercu moim radość i wesele- zimnego lodu zostało niewiele. Stroje śliczne pokazano. Brawami je nagradzano. Balu wszakże nie kończymy, za muzyką w tan ruszymy.
14. Wspólne śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki,, Tupu, tup, po śniegu’’ (T. Pabisiak)
Przyszła zima biała, śniegu nasypała,
zamroziła wodę, staw pokryła lodem.
Ref.: Tupu, tup, po śniegu, dzyń, dzyń, dzyń na sankach,
skrzypu, skrzyp, na mrozie, lepimy bałwanka.
Kraczą głośno wrony: Marzną nam ogony.
Mamy pusto w brzuszku, dajcie nam okruszków!
Ref.: Tupu, tup, po śniegu...
Ciepłe rękawiczki i wełniany szalik.
Białej, ostrej zimy nie boję się wcale.
Ref.: Tupu, tup, po śniegu...
15. Konkursy z nagrodami w formie przerywników:
• Tańczące krzesła - przy dźwiękach muzyki dzieci chodzą dookoła krzeseł ustawionych na środku sali, przy czym zawsze mamy o jedno krzesło mniej w stosunku do osób chcących zająć miejsca. Dziecko, które nie zdąży usiąść na przerwę w muzyce, odpada z dalszej zabawy. Wygrywa, ten kto zostanie ostatni w zabawie.
• Taniec z balonami – dzieci tańczą do muzyki, ich zadaniem jest jak najdłużej utrzymać balon podczas tańca używając wyłącznie własnych brzuszków. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma balon.
• Taniec na lodzie – zabawa w parach, uczestnicy otrzymują gazetę ( kawałek lodu) i początkowo tańczą na całej powierzchni, następnie na połowie, jednej czwartej, aż do chwili, kiedy gazeta jest za mała i uniemożliwia taniec. Wygrywa ta para, która nie wyszła z lodowej tafli
• Taniec śnieżynek- Uczestnicy tańczą parami i w trakcie tańca przechodzą pod mostem z rąk innej pary. Gdy milknie muzyka – para która zostanie pod łukiem odpada i tworzy kolejny łuk. Wygrywa para, która zostaje ostatnia.
• Sople- w pałacu Królowej zimy srebrne sople zawiesimy. Dzieci wycinają lodowe sople. Kto wytnie najdłuższy sopel ten wygrywa.
16. Taniec w parach przy muzyce „ chłopcy proszą dziewczynki.
17. Zabawa taneczna przy muzyce "Labada"
Dzieci i dorośli robią na środku sali duże koło. Śpiewają piosenkę i tańczą trzymając sąsiada za różne części ciała (ramiona, brzuszki, biodra, kolana, kostki itp.)
Tańczymy labada, labada, labada,
Tańczymy labada, małego walczyka.
Tańczą go dorośli, dorośli, dorośli,
Tańczą go dorośli i małe dzieci też.
18. Wspólne pląsy i tańce.
19. Zakończenie balu, podziękowanie dzieciom za miłą zabawę karnawałową, zaproszenie na przyszły rok: Drogie dzieci, dobiegł końca nasz bal karnawałowy. Czy bawiliście się dobrze??? Przypominam jednak, że następny odbędzie się już za rok. Zapraszam wszystkich serdecznie.
20. Wspólne śpiewanie i ilustrowanie ruchem piosenki „Gwiazdka” (K. Przybylska)
Na zakończenie zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego śpiewu.
Świeci gwiazdka, jedna, druga
główką kręci, oczkiem mruga.
Wszystkie gwiazdki zaświeciły,
wszystkie razem zatańczyły.
Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko,
zabawimy się w kółeczko.
Chodź gwiazdeczko, chodź gwiazdeczko,
zabawimy się w kółeczko.
Krążą w kółko gwiazdki obie,
czasem nogą tupną sobie.
Czasem głową pokiwają
I mrugają, wciąż mrugają...