Scenariusz sytuacji edukacyjno-terapeutycznej dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym.
TEMAT: Zabawy ruchowo-manipulacyjne z wykorzystaniem cytryn.
1.Usprawnianie pracy rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej.
2.Stymulacja zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku i węchu.
3.Ćwiczenie czynności samoobsługowych w zakresie mycia rąk.
CELE OPERACYJNE:- dziecko potrafi (samodzielnie lub z pomocą):
Ad 1 - wkładać cytryny do miski,
- wkładać kawałki cytryny do kubeczków,
- nasypywać dłonią ziemię do kubeczków,
- wykonać dziurkę w ziemi z użyciem patyka lub palca,
- wkładać do dziurek nasiona fasoli,
- posypać rzeżuchę po powierzchni ziemi
Ad 2 - oglądać cytryny,
- dotykać cytryny,
- wąchać cytryny,
- smakować cytryny,
- odszukać umieszczone w różnych miejscach klasy cytryny,
- reagować na przerwę w muzyce,
- odpoczywać przy spokojnej muzyce
Ad 3 - odkręcać kran,
- namydlić ręce mydłem,
- opłukać je pod strumieniem wody,
- zakręcić kran,
- wytrzeć ręce w swój ręcznik.
Metody: elementy metod:
- F. Affolter,
- elem. masażu klasycznego,
- objaśnienia i instrukcji,
- elem. J. Kielina,
- kierowania własna działalnością dziecka,
- przykładu,
- społecznego porozumienia.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: cytryny, ziemia, kubeczki, miska, rzeżucha, ziarna fasoli, kasety z nagraniami, magnetofon, świece, oliwka, olejek cytrynowy, poduszka do masażu stóp, konewka,
FORMY ORGANIZACYJNE:
- praca indywidualna,
- praca z całą grupą.
PRZEBIEG:
1. Zabawa na powitanie: podawanie po kole cytryny.
2. Zabawa orientacyjno - porządkowa: raczkowanie po kasie przy muzyce z jednoczesnym omijaniem cytryn – na pauzę w muzyce zbieranie cytryn leżących na dywanie i wkładanie do miski.
3. Zabawa z elementami spostrzegania: odszukiwanie umieszczonych w różnych miejscach klasy cytryn i włożenie ich do miski..
4. Zabawy manipulacyjne z wykorzystaniem cytryn:
- oglądanie cytryn,
- dotykanie owoców w skórce,
- wkładanie cytryn do reklamówki,
- wkładanie pokrojonych cytryn na kawałki do kubeczków,
- wąchanie, smakowanie cytryn.
5. Zabawy manipulacyjne z wykorzystaniem ziemi: dotykanie, wąchanie, ściskanie ziemi, rozcieranie ziemi na dłoniach. Nasypywanie ziemi do kubeczków, wykonywanie dziurek w ziemi patykiem lub palcem – wkładanie do nich nasion fasoli, posypywanie rzeżuchy po powierzchni ziemi – podlanie zasadzonych roślin.
6. Mycie rąk.
7. Odpoczywanie na kocu przy zapalonych świecach z jednoczesnym słuchaniem spokojnej muzyki – masaż rąk, dłoni i palców oliwka z dodatkiem olejku cytrynowego, dmuchanie na plasterki cytryn zawieszonych na nitce, masaż stóp za pomocą przyrządu do masażu.
8. Pochwalenie dzieci za wspaniałą pracę.