„W co się bawić” – zabawy zimowe
Scenariusz spotkania z dziećmi w przedszkolu z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej.
Cele:
• Uświadomienie dzieciom konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych,
• Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo-skutkowego,
• Zachęcanie do przebywania na świeżym powietrzu,
• Wdrażanie zasad bezpiecznego zachowania się w czasie zabaw zimowych
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Forma: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna „W co się bawić” – autor Jolanta Grzegorzewska, projektor, ekran, rekwizyty związane z zimowymi zabawami (narty, sanki, bałwan, buty z łyżwami, gogle, kurtka, czapka), obrazki przedstawiające: czapkę, kozaki i śnieżynkę – płatek śniegu, zagadki, opowiadanie D. Niewoli „Kulig”, magnetofon, płyta CD z piosenką „Rozruszanka”, kolorowanki z dużymi elementami do młodszych dzieci, mini broszurka dla starszych dzieci z radami na ferie, zakładki z zimowymi elementami
Przebieg spotkania
1. Nauczycielka wita zebrane dzieci i nawiązuje w kilku zdaniach do zbliżających się ferii zimowych oraz do zabaw zimowych na świeżym powietrzu.
2. Nauczycielka dzieli dzieci na 3 grupy nadając im symbole zimy: śnieżynki (dzieci wykonują ruchy rękami), czapeczki (dzieci będą ruszać głową), kozaki (dzieci ruszają nogami) wszystko na polecenie nauczycielki w odpowiednim momencie.
3. Prowadząca zaprasza przedszkolaków do obejrzenia prezentacji.
4. Pokazując na ekranie poszczególne obrazki prosi wybrane dzieci, aby powiedziały co one przedstawiają (jazda na łyżwach, jazda na sankach – dzieci muszą zauważyć napisy w kolorze czarnym i czerwonym (jako oznaczenie właściwego i niewłaściwego zachowania w czasie zabaw zimowych).
5. W dalszej części spotkania nauczycielka pozdrawia poszczególne grupy a one wykonują odpowiednie ruchy.
6. Następnie dzieci słuchają krótkiego opowiadania „Kulig” – odpowiadają na pytanie czy chłopiec postąpił właściwie czy nie.
7. Prowadząca mówi dzieciom, że te dzieci, które bawią się na śniegu lub uprawiają jakiś sport hartują się i wcale nie jest im zimno.
8. Proponuje naukę piosenki „Rozruszanka” (panie śpiewają zwrotki piosenki a dzieci próbują śpiewać refren i wykonują wcześniej wyuczone ruchy – rękami, głową i nogami).
9. Następuje powrót do prezentacji – na ekranie pojawiają się obrazki przedstawiające inne czynności, które można wykonywać zimą takie jak: budowanie igloo, robienie ślizgawki, lepienie bałwana, dokarmianie ptaków i innych zwierząt.
10. Nauczycielka proponuje rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej dla chętnych (zaprasza po jednym dziecku z każdego oddziału) – po rozwiązaniu zagadki - każde dziecko losuje numer – dzieci zostają nagrodzone zakładkami do książek z elementami zimowymi.
11. Następnie prowadząca zaprasza dzieci do formowanie bałwanka na ekranie – zadanie polega na układaniu kul śniegowych (wg wielkości) w odpowiedniej kolejności oraz kapelusza, oczu i nosa z marchewki – to kolejna czynność wykonywana wspólnie (chętne dzieci podchodzą do komputera i klikają myszką w odpowiedni element).
12. Podsumowanie spotkania
• wyciągnięcie wniosków,
• rozdanie kolorowanek dla maluchów,
• rozdanie mini broszurki „Rady na ferie” starszym przedszkolakom i zachęcenie ich do przeczytania jej z mamą lub tatą oraz rozwiązania zamieszczonych w niej zadań.
13. Zakończenie spotkania piosenką „Rozruszanka”.