X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 22197
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć ruchowych dla 5-6 latków

Scenariusz zajęć ruchowych w grupie 5 i 6- latków
Grupa : 5-6 latki
Data:
Miejsce: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 18
Czas trwania: 30 minut
Przybory: szarfy, woreczki, 2 obręcze gimnastyczne
Zadania główne:
• Podrzuty i chwyty
• Wykorzystanie woreczków do ćwiczeń gimnastycznych
Cele:
Wiadomości:
• Dziecko wie jak bezpiecznie ćwiczyć z woreczkiem
• Współpracuje z kolegą
Psychomotoryka:
• Dziecko wyczuwa przestrzeń
• Rozwija koordynację ruchową
Umiejętności:
• Dziecko trafia do celu
Metody:
• zabawowo-naśladowcza,
• bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa).
Formy:
• frontalna,
• zespołowa,
• indywidualna.

Literatura:
R. Trześniowski "Zabawy i gry ruchowe".
M. i J. Kołodziejowie "Wybrane zagadnienia wychowania fizycznego w nauczaniu początkowym".


TOK ZAJĘĆ
TREŚĆ, OPIS ĆWICZENIA - ZABAWY UWAGI ORGANIZACYJNO-
-METODYCZNE

Część I
wstępna
Czynności organizacyjna

Ustawienie w dwuszeregu.
Zbiórka, powitanie. Przedstawienie celu zajęć.
Rozdanie szarf.
Każde dziecko otrzymuje szarfę, układa z niej koło w dowolnie wybranym miejscu.
Zwrócenie uwagę na bezpieczeństwo podczas zabawy.

Zabawa ożywiająca
Bieg w różnych kierunkach, ramiona rozłożone w bok – naśladowanie lotu motyla. Na sygnał nauczyciela zajęcie miejsca w najbliżej leżącej szarfie.

Zabawa „Ogonki”
Należy zdobyć jak najwięcej ogonków i starać się jednocześnie nie utracić swojego.
Każde dziecko wkłada sobie szarfę z tyłu za spodenki jak ogonek. Zabawa trwa do momentu usłyszenia sygnału. Powtarza się ją 3-4 razy.
Nauczyciel wyraźnie ustala zasady:
-nie wyrywamy szarf z rąk
-nie trzymamy swojej szarfy w ręce.

Czynności porządkowo-dyscyplinujące

Ustawienie w rzędzie
Zamiana szarfy na woreczek.


Część II
główna

Ćwiczenie tułowia
Dzieci ustawione w luźnej gromadzie.
W staniu rozkrocznym skłon tułowia i przenoszenie woreczka między nogami w ósemkę.

Ćwiczenie równoważne
„Winda”. Położyć woreczek na grzbiecie stopy, unosić nogę zgiętą w kolanie jak najwyżej i powoli opuszczać – winda jedzie w górę i zjeżdża w dół.
Zmiana nogi ćwiczącej. Zwrócenie szczególnej uwagi na poprawną postawę ciała: plecy proste, ręce na biodrach, barki opuszczone, głowa trzymana prosto.

Ćwiczenie skoczne
Woreczki ułożone na podłodze, przeskoki obunóż przodem, bokiem, tyłem, krokiem „nożycowym”.
Zachowanie należytych odległości między ćwiczącymi dziećmi.

Ćwiczenie zręczności
W marszu podrzuty i chwyty woreczka obiema rękami.
Ćw. j.w. jedną ręką (na zmianę).
Na wysokość ok. 1m.

Ćwiczenie rzutne
Ustawienie w parach naprzeciw siebie. Jedno dziecko wykonuje dwa rzuty, następnie dwa rzuty kolega.
„Traf w okienko”. Dziecko trafia woreczkiem między rozstawione nogi współćwiczącego.

Ćwiczenie celności rzutu
Ustawienie w dwóch rzędach, każde dziecko trzyma woreczek.
a)Trafianie woreczkiem do obręczy ułożonej na podłodze.
b)Trafianie woreczkiem do obręczy trzymanej pionowo w górze przez nauczyciela.
Po oddaniu wszystkich rzutów przeliczenie celnych rzutów, i zebranie woreczków.

Część III
końcowa

Ćwiczenie stóp
Każde dziecko ćwiczy we własnym kierunku.
Rzuty woreczkiem palcami prawej i lewej stopy na zmianę w przód oraz dojście do woreczka we wspięciu na palcach.

Ćwiczenie elongacji kręgosłupa
W staniu woreczek na głowie, powolny marsz we wspięciu na palcach. Zatrzymanie na sygnał, przysiad z woreczkiem na głowie.
W marszu włożenie woreczka do pudełka.
Zwrócenie uwagi na poprawne wykonanie przysiadu –na całych stopach.

Czynności organizacyjne

Ustawienie w dwuszeregu.
Zbiórka,Podsumowanie zajęć i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.