Scenariusz balu karnawałowego
pt. „Bal Małego Ekologa”
Data balu :
- oddziały przy SP nr 21 / gr. IV, V, VI / - 24.01.2014
Prowadzący : mgr A. Sobczyk, mgr G. Florczyk
- oddziały przy ul. Gorzkowskiej / gr. I, II, III / - 27.01.2014
Prowadzący : mgr B. Chruślicka, mgr J. Jabłońska
Cele ogólne:
• kształtowanie dbałości o czyste środowisko,
• wyrabianie umiejętności wykorzystania surowców wtórnych do zabaw i pozostawiania porządku po zabawie,
• kształtowanie logicznego myślenia;
• doskonalenie sprawności umysłowych, manualnych i ruchowych;
• zapoznanie z nowymi zabawami, grami, konkursami;
• wdrażanie do współdziałania w zespole.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• utrwala zdobyte wiadomości i umiejętności na temat ekologii i recyklingu oraz dzieli się nimi na forum grupy
• rozwija samodzielne myślenie poprzez dostrzeganie problemów
• doskonali umiejętność współdziałania w zespole i z partnerem
• rozumie konieczność ochrony przyrody przed negatywną ingerencją człowieka
• za pomocą ruchu, gestu i sekwencji ruchowych – tańca oddaje charakter muzyki
• potrafi poruszać się w korowodzie tanecznym
• uczestniczy w zabawach o charakterze współzawodnictwa – przyjmuje ewentualną przegraną z nadzieją
• uczestniczy w pokazie mody ekologicznej – stroje wykonane wspólnie z rodzicami a wykorzystujące surowce wtórne
Forma pracy: zajęcia dla dzieci ze wszystkich grup wiekowych z podziałem na grupy starsze i młodsze.
Metody:
stymulowanie aktywności twórczej, poszukująca, ćwiczeń praktycznych.
Pomoce: 5 pustych puszek lub piłek; puszka wypełniona piaskiem;
sznurek zrobiony z worków foliowych lub kartony ustawione wzdłuż toru;
butelki 1,5l z niewielką ilością wody; puszki; Stroje ekologiczne (wykonane z gazet, kartonu, butelek plastikowych, folii, itd.) różne opakowania po produktach codziennego użytku, duży
pudła imitujące pojemniki na różne rodzaje odpadów, Chodnik do prezentacji dzieci
Przebieg zabawy:
Sala zabawy przystrojona elementami wykonanymi z surowców wtórnych
1. Wejście na sale balową korowodów przebierańców – poszczególne grupy.
2. Powitanie uczestników balu ekologicznymi okrzykami – każda grupa prezentuje własny okrzyk lub inny sposób powitania.
3. Zabawy taneczne przy orkiestrze.
4. Pokaz mody ekologicznej – prezentacja karnawałowych strojów wykonanych przez dzieci i rodziców na przygotowanym wybiegu.
5. Zabawy taneczne do szlagierów muzyki rozrywkowej i piosenek dla dzieci.
6. Konkursy ekologiczne:
a)"Porządki ekologiczne"
Dzielimy salę na 3 części pełną "śmieci" (papier, szkło, plastik.) Uczestnicy zabawy muszą pozbierać wszystko, co powinno trafić do koszy na mecie. Wygrywa ta drużyna, która poprawniej i szybciej wykona zadanie.(czas mierzony z pomocą klepsydry lub granej muzyki)
b) Rzut kulą z gazety do celu - kartonowe pudło
Zadaniem dzieci jest wykonanie celnych rzutów trzema kulami wykonanymi z gazety do kartonowego pudła. Za wykonanie zadania uczestnik otrzymuje jeden punkt
( Młodsze dzieci wykonują zadanie z bliższej odległości, a starsze z dalszej.)
c) Kręgle z butelek po wodzie mineralnej
Zabawa polega na tym, aby wcelować puszką do 5 kręgli z plastikowych butelek tak, aby przewrócić jednym rzutem.
-Starsze dzieci muszą przewrócić przynajmniej 4 kręgle, młodsze 4 kręgle dwoma rzutami.
d)Mini quiz ekologiczny:
1. KTÓREGO PTAKA NAZYWAMY„LEKARZEM” DRZEW?
2. DLACZEGO NALEŻY UNIKAC HAŁASU?
3. CZY W LESIE MOŻNA PALIĆ OGNISKA?
4.CZY MOŻNA MYĆ SAMOCHÓD W RZECE?
5. JAK MOŻNA OSZCZĘDZAĆ WODĘ?
6. O CO MOŻE PROSIĆ NAS DRZEWO?