SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH „SŁONECZKA” W DNIU 01.12.2011r
TEMAT ZAJĘĆ: „DESZCZOWE KROPLE”
CELE OGÓLNE
• Kształtowanie umiejętności układania przedmiotów w ciągu rosnącym,
• Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie 8 oraz posługiwania się liczebnikami porządkowymi.
CELE SZCZEGÓŁOWE
DZIECKO:
• Układa krople w ciągu rosnącym,
• Przelicza krople, wskazuje ich liczbę,
• Stosuje liczebniki porządkowe przy opisywaniu kropli.
METODY
• Słowna,
• Zadań stawianych dziecku,
• Ćwiczeń.
FORMY
• Zbiorowa jednolita,
• Indywidualna jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
• Zagadka słowna o deszczu,
• Sylwety kropel deszczu – 8 w tym samym kolorze,
• Kartki papieru w kształcie kałuży,
• Sylwety kropel deszczu o różnej wielkości i kolorze – do zabawy ruchowej,
• Karta pracy z kroplami, nożyczki, klej, kartka do naklejania kropel, ołówek,
• Tamburyno,
• Sylwety kropli do rysowania twarzy, sylweta parasola
PRZEBIEG:
1. Rozwiązywanie zagadki słownej :
„Kropelki wody
Na głowę padają
Wszyscy przed nimi
Pod dach uciekają”
Rozmowa z dziećmi na temat deszczu, jaki może być deszcz? Nazywanie rodzajów deszczu: mżawka, ulewa, kapuśniaczek itp.
2. „Deszczowe krople” – przeliczanie i układanie kropel w ciągu rosnącym:
• Rozłożenie sylwet kropel na tablicy (8 kropel), rozmowa na temat tego czym się różnią (wielkość),
• Układanie kropel według wielkości na tablicy, przeliczanie ich,
• Używanie liczebników porządkowych np. trzecia kropla jest mniejsza od czwartej, ale większa od drugiej
3. Zabawa ruchowa „Spacer przez kałuże” – bieganie po dywanie w rytm wygrywany na tamburynie przez nauczyciela pomiędzy kartkami papieru w kształcie kałuży. Dzieci na bluzkach mają przyczepione krople w różnym kolorze i o różnej wielkości. Na przerwę w muzyce mają za zadanie odnaleźć dziecko z taką samą kroplą jak one.
4. Karta pracy ze stopniowaniem trudności – wycinanie kropel o różnej wielkości (duże i małe krople- ich liczba zależna od poziomu umiejętności przeliczania). Przyklejanie dużych kropel po lewej a małych po prawej stronie kartki. Przeliczanie kropel razem, rysowanie tylu kółek ile jest wszystkich kropel razem.
5. Podsumowanie zajęć
• Rozmowa na temat przebiegu zajęć
• Wypowiedzi dzieci na temat tego co im się podobało w trakcie zajęć a co sprawiło trudność.
• Rysowanie uśmiechniętej bądź smutnej buzi na sylwecie kropli w zależności od tego czy zajęcia się dzieciom podobały czy nie. Przyczepianie kropli na parasolu, na tablicy.