Scenariusz zajęć
Temat dnia: „Dyniozabawy”
Dzieci: 5-6 letnie
Cele:
• dziecko poznaje dynie za pomocą wielu zmysłów (dotyk, smak, wzrok, zapach)
• klasyfikuje dynie według jednej, dwóch cech
Metody pracy:
• słowna
• praktyczna
• pokaz
Formy pracy:
• zbiorowa
• indywidualna
Pomoce: wiersz M. Kownackiej „Dynia”, dynie, kręgle, sprzęt grający, płyty CD „Maluchy rosną nie tylko wiosną ...”– Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA, sylweta dyni, klej, nożyczki,
PRZEBIEG:
1. Powitanie dzieci zabawą integracyjną – „Witamy, witamy”
Witamy Anię bardzo wesoło, teraz dla Ani klaszcze całe koło...
2. Wprowadzenie do tematu spotkania – przeczytanie wiersza M. Kownackiej „Dynia”
,,Przewróciło się raz w głowie dyni,
Myśli, że gospodyni
Rozparła się na zagonie
Krzyczy:
- wszystkich stąd wygonię!
Wygnała na dróżkę marchewkę, pietruszkę,
Cebulkę, buraczki wypędziła w krzaczki,
Kapustę w bruzdę zepchnęła
I pod boki się ujęła.
Na zagonie się rozparła, nos do góry zadarła
Nawet osty i pokrzywy patrzą na nią okiem krzywym”
3. Rozmowa dotycząca wiersza i dyni: pokaz, opisywanie wyglądu i właściwości odżywcze, poznawanie jej cech, odmiany, pochodzenie.
Dynia znana jest już ludziom od ponad 7 tys. lat. Jako pierwsi uprawiali ją Indianie, zamieszkujący tereny obecnego Peru. Do Europy została przywieziona przez Hiszpanów dopiero w XVI w. To tutaj właśnie powstała jej nazwa – początkowo Grecy, dla których to warzywo było egzotyczną rośliną, nazwali ją pepon, czyli duży melon.
4. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci siadają parami i podają sobie (parami) przy muzyce dynię w kole. Gdy muzyka milknie to ta para która akurat ma w rękach dynię musi z nią zatańczyć.
5. Dyniowe zawody (zabawy sportowe z użyciem dyń):
• Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.
• Dyniowy wyścig: dzieci dzielą się na dwie grupy. Każdy z uczestników biegnie z dynią w wyznaczone miejsce i wraca przekazując dynię koledze.
• Dynia górą – bokiem – dołem: podawanie sobie dyni w rzędzie różnymi sposobami.
7. Dyniowe łamigłówki (zabawy matematyczne z użyciem dyń):
• Klasyfikowanie dyń według wielkości
• Określanie ile jest dyń (mało, dużo)
• Przeliczanie dyń (mniej - więcej, tyle samo)
8. Wyklejanie lub kolorowanie sylwety dyni.
9. Wystawa prac