Scenariusz zajęć
Temat kompleksowy: Jesteśmy badaczami
Temat dnia: Zabawy z magnesem - magnetyzm
Cele: Dziecko:
- zna właściwości magnesu
Środki dydaktyczne: magnesy, przedmioty metalowe: spinacz do papieru, nożyczki, przedmioty plastikowe: różnego rodzaju klocki, miska, przedmioty papierowe: pudełka, opakowania, kartka, przedmioty szklane: szklanka, miska, wazon, butelka, inne przedmioty: korek, kredka, sylwety ryb, labirynt, gry z magnesami
Metody pracy: słowne, praktyczne, oglądowe
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
1) przywiduje, w miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzonych i obserwowanych zmianach)
3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu - rozmowa na temat magnesu.
2. Zabawy z magnesem – każde dziecko sprawdza jakie przedmioty przyciąga magnes – wspólne wyciągnięcie wniosków.
3. Zabawa ruchowa – „Magnesy” – dzieci poruszają się w rytm tamburyna. Gdy zamilknie dobierają się w pary – jak magnezy przyciągają się plecami.
4. Eksperyment: z pustą i pełną wody szklanką oraz magnesem. Sprawdzenie czy magnes przyciąga przedmioty metalowe znajdujące się w szklance pustej czy pełnej wody.
5. Zabawa w labirynt – kolorowanie przygotowanego labiryntu i „ludzika” – z przypiętym spinaczem a następnie przy użyciu magnesu przeprowadzenie go przez labirynt.
6. Zabawa w rybaków – łowienie rybek.