Scenariusz zajęć dla dzieci pięcio i sześcioletnich
Temat zajęć: Urodziny misia
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ:
• Integracja grupy
Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna imiona swoich kolegów i koleżanek,
• potrafi bawić się z rówieśnikami,
• nawiązuje przyjazne stosunki z innymi dziećmi
• zaspokaja potrzebę akceptacji,
• przestrzega zasady obowiązujące w zabawach,
• doskonali umiejętności komunikacyjne,
• kształtuje umiejętności wyrażania swoich myśli i uczuć,
Metody:
Środki dydaktyczne: przyniesione przez dzieci misie, chusta animacyjna, wykałaczki, rękawiczki, koc, wafelki, kredki, papier, tekst wierszyka do rysowanie Gdy chcesz misia narysować, opaski na głowę z wizerunkiem misia.
Metoda: czynna, słowna, oglądowa.
Forma: z całą grupą
Część wstępna
1. Powitanie wszystkich dzieci i ich misiów. Nauczycielka wita dzieci słowami:
Dzień dobry! Czy przedszkolaki wiedzą jaki dziś jest dzień? Kto ma swoje święto? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde z Was lubi mieć urodzinowe przyjęcie dlatego dziś my, urządzimy przyjęcie dla Naszych misiów. Z tej właśnie okazji prosiłam, aby każde z was przyniosło dziś do przedszkola swojego ulubionego pluszowego misia.
2. Rozdanie dzieciom opasek z wizerunkiem misia.
3. Zabawy przy piosence Jadą jadą misie
Część główna
1. Rozmowa na temat misiów które dzieci znają z książek i bajek. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat swoich ulubieńców. Chętne dzieci mówią jak miś ma na imię i skąd go mają.
2. Sprytny miś – zbieranie z podłogi wykałaczek w grubych rękawiczkach.
3. Co ukryło się w gawrze?- rozpoznawanie dotykiem przedmiotów ukrytych w
skrzynce.
4. Recytacja wierszyka do rysowania
Gdy chcesz misia narysować,
Zrób mu głowę, uszy brzuch,
Oczy, nosek no i usta,
Już się śmieje misio zuch,
Teraz łapy lewa, prawa,
Lewa noga prawa też,
I już stoi sobie misiu,
Daj mu imię jeśli chcesz.
Rysowanie przez dzieci misia
5. Zabawa ,,Co się dzieje?” - z wykorzystaniem chusty animacyjnej
a) Misie kręcą się na karuzeli – dzieci trzymają swój koniec chusty i poruszają się powoli dookoła,
b) Miś na trampolinie - na chuście leżą maskotki, dzieci podrzucają je do góry, tak, aby nie spadły.
c) Zamiana miejsc – niech przebiegną pod chustą i zamienią się miejscami dzieci których miś jest w kolorze brązowym, który jest,, misiem – dziewczynką’’ itp.
6. Misiowy Taniec Połamaniec – zabawa taneczna utrwalająca nazwy części ciała.
7. Misio ugniata ciasto – taniec z wykorzystaniem materiałów Klanza – pedagogika zabawy.
8. To co misie lubą najbardziej – zlizywanie przez dzieci miodu z herbatników.
9. Jak ma na imię śpiący niedźwiadek – dzieci siedzą w kole, jedno z dzieci zamyka oczy a w tym czasie pod kocem ukrywa się inne dziecko. Zadaniem dziecka po otwarciu oczu, jest odgadnięcie który z kolegów ukrył się pod kocem.
Zakończenie
1. Słodki poczęstunek.
2. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach