„DOMOWI ULUBIEŃCY”- scenariusz zajęcia w grupie 5,6-latków.
Cele:
Cel ogólny:
uświadomienie dzieciom konieczności dbania o domowe pupile,
zwrócenie uwagi dzieci na właściwe traktowanie zwierząt.
Cel szczegółowy:
potrafi opowiedzieć historyjkę obrazkową,
potrafi podać przykłady właściwej opieki nad zwierzętami domowymi,
tworzy bajkę optymistyczną,
wykonuje ilustrację do bajki,
porusza się rytmicznie w czasie zabawy muzycznej.
Metody pracy:
słowna :
burza mózgów,
bajka optymistyczna.
oglądowa:
historyjka obrazkowa,
praktyczna:
wykonanie ilustracji tematycznej,
zabawa przy muzyce.
Formy pracy.
Zajęcia zorganizowane z całą grupą.
Pomoce i środki dydaktyczne.
Historyjka obrazkowa „Jak dbamy o psa”, kartki, kredki, piosenka „Zabierz pieska na spacer”, magnetofon.
Przebieg zajęcia:
1. Nauczycielka przedstawia dzieciom historyjkę obrazkową pt. „Jak dbamy o psa”. Zwraca uwagę na fakt, iż posiadanie zwierzątka wiążę się z obowiązkami i odpowiedzialnością.
2. Burza mózgów na temat znanych dzieciom sposobów dbania o domowe pupile.
3. Dzieci wraz z nauczycielką wspólnie tworzą bajkę optymistyczną na temat właściwego traktowania zwierząt. Przedszkolaki wykonują ilustracje do bajki.
4. Zabawa przy piosence „Zabierz pieska na spacer”. Doskonalenie umiejętności rytmicznego poruszania się przy muzyce.
5. Utrwalenie wiadomości na temat właściwego traktowania oraz opieki nad zwierzętami. Umieszczenie ilustracji prezentujących wspólnie stworzoną bajkę optymistyczną na tablicy dydaktycznej w sali.